Limonun faydalarını sayfalarca yazabiliriz. İnsan sağlığına birçok faydası bulunan limonun bir öteki faydası ise yaymış olduğu koku. Bu yazımızda sizlere niçin kalorifer peteklerinin üstüne limon koymanız icap ettiğini anlattık.

Kalorifer peteklerinin üstüne limon koymanın yararları nedir?

Kış aylarında yanan kalorifer peteklerinin üstüne limon koyarız. Buradaki en büyük amaç, odaya limon kokusunu vermektir. Ek olarak limonla birlikte mandalina ve portakal benzer biçimde meyvelerin de kabuklarını, yanan kalorifer peteklerinin üstüne koyabilirsiniz. Kalorifer peteklerine koyulan limon kabukları, odadaki rutubet dengesini arttırmaktadır.

Ek olarak limon kokusu insan sağlığı için yararlı unsurları taşımaktadır. Bu faydalardan en bilineni ise limon kokusunun insanı dinginleştirmesi, sakinleştirmesidir. Limon kokusunun sinir sistemi üstünde büyük tesirleri vardır. Sinir sistemini yatıştıran limon kokusu, gün içinde daha azca stresli ve daha azca sinirli olmanızı sağlamaktadır.

Tıkanan burunları açın

Limon kokusunun bir öteki malum özelliği ise tıkanan burunları açmasıdır. Odanızdaki kalorifer peteklerine limon koymanız ile beraber, uyku esnasında tıkanan burun deliklerinizi açacaktır. Bu sayede daha rahat nefes alabilir ve uyku konforunuzu en üst seviyeye çıkartabilirsiniz. bununla birlikte limon kokusundaki özütler, akciğerleri ve boğazları temizlemektedir. Bu sayede daha kuvvetli bir akciğere ve daha temiz bir boğazlara haiz olabilirsiniz.

Limon

Odanızın havası temizlensin

Odanızdaki kalorifer peteklerine limon koymanız, odanın havasını temizleyecektir. Bilhassa odanızda sigara içiliyorsa, kalorifer peteklerinize limon koymanızı tavsiye ediyoruz. Bu sebeple sigara içilen oda oldukca fena kokacaktır. Sadece limonun kalorifer peteklerinin üstüne koyulduktan sonrasında yaymış olduğu koku, hem odanın daha güzel kokmasını sağlamakta hem de sigaranın insan sağlığına zararı dokunan kokusunu temizlemektedir. Bu sayede kalorifer peteklerine limon koymak, eylemsiz içiciliği azaltmaktadır.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Limon, bolca oranda C vitamini barındırmaktadır. Bu sayede de limonun her türlü tüketimi, insanoğlunun bağışıklığının güçlenmesini sağlamaktadır. Bu sayede odanızdaki kalorifer peteklerine limon koymanız, kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Bu sayede soğuk kış günlerinde yaşayabileceğiniz soğuk, nezle ve grip benzer biçimde hastalıklara yakalanma oranınız düşecektir.

Odanızdaki böcek ve haşerelerden kurtulun

Limon kokusunun bir öteki faydası da odadaki böcekleri uzaklaştırmaktır. Eğer odanızdaki kalorifer peteklerine limon koyarsanız, odanızdaki böcek ve haşereleri uzaklaştıracaktır. Bu sebeple limon kokusunun içeriğindeki maddeler, böcekleri uzaklaştırmaktadır.

Odanızdaki çiçeklerin solmasını engelleyin

Eğer odanızda oldukca fazla sayıda nebat besliyorsanız, bu bitkilerden hiçbirinin solmasını istemiyorsunuzdur. Bitkiler de insan ve hayvanlar benzer biçimde nefes alıp veren canlılardır. Bu yüzden de odanızdaki havanın kalitesi, bitkilerin sağlığını etkilemektedir. Eğer odanızın havası kuru ve fena kokuyorsa, beslediğiniz bitkilerin solması muhtemeldir.

Sadece yanan kalorifer peteklerinin üstüne limon koymanız, bitkilerin sağlığı açısından iyi olacaktır. Hatta bu sayede bitkileriniz daha canlı görünecek, daha iyi fotosentez yapacaklardır. Bu sebeple limon kokusu yardımıyla havaya yayılan maddeler, bitkilerin sağlığı için önemlidir. Eğer bitkileriniz solmaya yaklaşmışsa, kalorifer peteklerinizin üstüne birkaç dilim limon koymanız yardımıyla bitkileriniz canlanacak, olduğundan daha canlı renklere bürünecek ve bitkilerinizin ya da çiçeklerinizin yaymış olduğu koku daha da güzel olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir