Hastane, sıhhat kuruluşları, sıhhat ocakları yada hususi hastanelerde hemşireler doktorlara destek olarak vazife alırlar. Sıhhat alanında hizmet veren hemşireler yoğun emek harcama hayatları vardır. Bulundukları mezra’da sıhhat hizmeti sunarak vatandaşların tedavilerinde destek olmaktadır. Cemiyet içinde fertleri hastalıklardan korumak için emek harcamalar yaparlar. Doktorlar tarafınca verilen tedaviyi tatbik eden ve takip edenleri olurlar.

Hemşireler doktorlar benzer biçimde geceleri nöbette kaldıkları zamanlar olur. Gün süresince uykusuz kalmış olarak nöbete gidip gelirler. Çalışma saatleri oldukça esnektir. Acil durumlarda günlerce uykusuz kalmış olarak hizmet vermeleri gerekebilir. Mesleği yeğleyen kişiler hemşirelerin emek harcama saatlerini de göz önünde bulundurmaları gerekir. Her mesleğin kendisine özgü zorlukları vardır

1. Vardiya

08.00 – 20.00

2. Vardiya
20.00 – 08.00

Hemşirelerin emek harcama saatleri 8’er saat olup 3 vardiya şeklinde hastanelerde çalışırlar bu saat oranı bazı hastanelerde ihtiyaca nazaran 08:00-20:00 ve 20:00-08:00 içinde oluyor. Hususi hastanelerde saatler ve maaşlar farklılık izah edebilir. Nöbet olunduğu süre 12 saatlik emek harcama süresi kendilerini bekliyorlar 657 sayılı kanunda 45 saat emek harcama süreleri olup nöbetleri ile beraber 9 saate denk gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir