İçindekiler

Genel Hatlarıyla Çift ve Aile TerapileriDanışmanlık ve Çift Terapisi Size Hangi Mevzularda Destek Olabilir?

Psikoterapi ve Danışmanlık Aynı Şey midir?

Psikoterapiye Mi Gitmeliyim? Yoksa Danışmanlık Hizmeti Mi Almalıyım?Danışmanlık;

Psikoterapi;Terapi Neler Başarabilir?

Danışmanlık ve psikoterapi hizmetleri hem bireysel zorlukları anlamlandırmak, aşmak ve ele almak için kullanılabilir. Çift ve aile terapilerinde ise bu ilişkilere odaklanan şekilde gerçekleşmektedir. Duygusal ilişkilerde ya da ailelerde baştan beri mevcud, ilerleyen dönemlerde gelişen ve çiftin/ailenin aşmakta zorlandığı mevzularda danışmanlık hizmetine başvurmasını ihtiva eder. Genel anlamda çift terapisi aynı zorlukları yaşayan birden fazla kişiyi içerse de, kimi zaman aile üyelerinden biri/ birlikteliğin taraflarından biri de bu terapiden yardım almak isteyebilir. Çift ve aile terapileri oldukça yönlüdür ve terapistler kendi istekleri doğrultusunda değişik yaklaşımlar benimseyebilirler. Kendinize uygun bir danışmanlık almak ise sizin inisiyatifinizdedir.

Genel Hatlarıyla Çift ve Aile Terapileri

Bireysel terapi seansları çoğu zaman 50 dakika sürerken; çift ve aile terapileri 90 dakikadan oluşmaktadır. Terapi için uygun vakit aralıklarını terapistiniz ile belirleyebilirsiniz. Seans içinde verilen ödev ve egzersizlerin yerine getirilmesi açısından optimum süre belirlenir ve bu süreç çoğu zaman iki ile üç hafta içinde olabilir. İlk seanslar daha detaylı değerlendirmenin gerçekleştirilmesi için daha uzun sürebilir. Bu beklenen bir durumdur. Bir çerçeve oluşturulması ve terapistinizin sizin hakkınızda informasyon sahibi olması için sorular yöneltir. İlişkinize dair zorlukları bireysel bakış açınızdan incelemek için ilk seanslar terapistinizin benimsediği yaklaşım doğrultusunda bireysel görüşmeler ya da beraber bulunduğunuz görüşmeler olarak değişebilir.

Danışmanlık ve Çift Terapisi Size Hangi Mevzularda Destek Olabilir?

Danışmanlık yada terapi almak kendinizi ve ilişkinizi keşfetme yolculuğunda destek verir. Seviye sağlamak, seansların devamlılığını yönetmek ve kendinizi bu güvenli ortamda açmak yolculuğunuza en büyük katkıyı elde edecektir.

 • Stresi Yönetme,
 • Daha iyi ve kaliteli aile içi yazışma,
 • Ebeveynlik yolunda kendinize ve çocuğunuza katkılar,
 • Kendini keşfetme,
 • İyileştirilmiş cinsel yaşam,
 • Çatışmayı yönetme ve sorun çözme becerileri,
 • Kendinizi, partnerinizi ve ailenizin öteki üyelerini duygusal yönleriyle anlama fırsatı,
 • Kendinize ve ilişkinize olan itimatı arttırma,
 • Seans alan danışanların destek bulunduğunu düşündüğü alanlardır.

Psikoterapi ve Danışmanlık Aynı Şey midir?

Bu iki terim birbirinin yerine fazlasıyla kullanılır. Her ikisi de ruhsal kökenli problemler için paylaşım temelinde tedavi yaklaşımına atıfta bulunsa da aralarında mühim farklılıklar bulunmaktadır.

Psikoterapi, uzun süredir biriken hatta bir ihtimal çocukluktan gelen ruhsal sorunlarla uğraştığınız uzun vadeli tedaviyi belirtmek için kullanılabilir. Geçmişinizi, deneyimlerin, fikir kalıplarının ve davranışların dünyayla etkileşiminizi iyi mi etkilediğini keşfederek şimdinin üstesinden gelmenizi sağlamaktadır.

Sorunları yönetmeye çalışmak yerine sorunların temel nedenini bulmaya çalışacağınız bir yaşantıdır.

Danışmanlık, sorunlu alanlarla başa çıkma şekilleri, sorun çözme ve öğrenme tekniklerini kullanarak davranış ve duygu değişimini hedefleyen bir yaklaşımdır. Genel anlamda danışmanlık görüşmeleri vakit sınırı olan ve yarı yapılandırılmış gerçekleşmektedir.

Psikoterapiye Mi Gitmeliyim? Yoksa Danışmanlık Hizmeti Mi Almalıyım?

Bu probleminin karşılığını vermek ikisinin arasındaki anahtar farklılıklara bakarak mümkün olacaktır. Bu şekilde bir karar alındığında şahıs ilk olarak kendine ve ilişkisine dönmelidir. ’Şuan ihtiyacım olan nedir?’ sorusunu cevaplayarak işe başlayabiliriz.

Danışmanlık;

 • Eyleme ve davranışa odaklanacaktır.
 • Muhtemelen daha kısa süreli ve çözüme odaklı olacaktır.
 • Danışmanlık geçmiş konulardan daha oldukça güncel mevzulara yönelik olacaktır.

Psikoterapi;

 • Muhtemelen danışmanlık sürecinden daha uzun sürecektir.
 • Daha derinlemesine olacaktır.
 • Psikoterapi muhtemelen bugünü olmasıyla birlikte geçmişi de keşfedecektir.
Terapi Neler Başarabilir?

İnsanlar, terapinin tüm sorunlarını çözeceğini umarak terapiye giderler, sadece gerçekte yalnız siz (ve eğer bir çift olarak gidiyorsanız partneriniz.) hayatlarınızda değişimler yapabilir. Terapist, ne istediğinizi ve onu iyi mi elde edebileceğinizi düşünmenize destek olabilir, sadece bunu sizin için yapması imkansız.

Terapi, kendisini hakikaten ona emek veren kişiler için en iyi sonucu verir. Terapiye vakit ayırmaya çalışın ve seanslar içinde tartıştığınız mevzu hakkında düşünmek yada fikirleri tecrübe etmek için vakit ayırın. Açık fikirli ve değişik olasılıklar hakkında düşünmeye hazırsanız destek verir.

Uzman Psikolog Büşra Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir