Yiyeceklerden sonrasında şişkinliği kati diye tüketmiş olduğumuz maden uyu, bazen soda ile karıştırılmaktadır. Soda ile maden suyu aynı içecekler değildir. Soda ile maden suyunun içinde oldukça fazla fark bulunmaktadır. Bir tanesi beşeri bir ürün iken diğeri ise organik kaynaklardan elde edilmektedir. Ek olarak mineral ve vitamin açısından da bayağı fazla değişik olan bu içeceğin arasındaki fark oldukça fazla. Bu yazımızda sizlere, soda ile maden suyu arasındaki farkı anlatacağız.

Maden suyu nedir?

Maden suyu, yerin en derin katmanlarındaki kaynaklarda birikmiş ve karbondioksit gazı içeren, içilebilir organik sulardır. Bulundukları rezervlere gore değişik mineral ve vitaminlere haiz olan maden suları, içindeki gıda maddeleri açısından genel olarak benzerlik göstermektedir. Yerin en derin katmanlarından çıkan maden suları, çıkmış olduğu rezervin jeolojik izlerini taşımaktadır. Bu nedenden dolayı da maden suları, içerlerinde birçok değişik vitamini ve minerali barındırmaktadır.

Maden suyu ile sodanın arasındaki farklar nedir?

Maden suyu ile soda, iki ayrı içecektir. Sadece insanoğlu, bazen maden suyu ile sodayı aynı içecek olarak düşünüyor. Maden uyu, organik bir kaynak suyudur. Sadece soda beşeri bir üründür. Soda elde etmek için düzgüsel suların içine karbonat eklenmiş olur. Bu sayede karşımıza asitli bir su çıkar. Bu asitli suya ise soda denilmektedir. Soda bu şekilde elde edilmiş olduğu için de mineral ve vitamin bulundurmamaktadır. Maden suyu da soda da mideyi rahatlatma özelliğine haizdir. Sadece maden suyunda yer edinen vitamin ve mineraller, sodada bulunmuyor.

Meyveli maden suyu mu, meyveli soda mı?

Marketlerde ya da bakkallarda satılan birçok değişik markanın maden suları bulunuyor. Bunların yanında da meyveli sodalar yer ediniyor. Meyveli sodalar, maden sularından oldukça daha değişik bir yapıya haizdir. Bu yüzden de maden suları ile soda ya da meyveli sodanın karıştırılmaması gerekiyor. Meyveli maden suyu diye bir içecek yok.ç Soda ve meyveli soda vardır. Soda, esasen inorganik yollardan üretilmiş bir gazlı içecektir. Bu gazlı içeceğe ekstradan meyve aroması eklenmesi, bizlere meyveli soda vermektedir. Sadece meyveli soda tüketimi de oldukça fazla önerilmemektedir. Bundan dolayı kalori bakımından oldukça yüksek değerlere haiz olan meyveli sodalar, aromalarını verebilmek için meyve şuruplarını kullanıyor. Bu meyve şurupları ise şeker bakımından oldukça yüksek değerlere haizdir. Bu yüzden de meyveli sodaların kalorisi devasa yükseklikte oluyor. Oldukca sık bir şekilde meyveli soda tüketmek, kilo problemlerinin baş göstermesine niçin olabilmektedir.

Maden suyunun yararları nedir?

Maden suyu, organik olmasının yanı sıra oldukça da sıhhatli bir içecektir. Sayısız faydası olan maden suyunun en mühim özelliği ise metabolizmayı hızlandırmasıdır. Metabolizmanın hızlanması yardımıyla de insanların kilo problemlerine destek olan maden suyu, kilo vermek isteyen kişilerin kesinlikle tüketmesi gerektiği bir içecektir.

Maden suyu içinde birçok değişik vitamin ve mineral bulunuyor. Bu vitamin ve mineraller yardımıyla bağışıklık sistemini güçlendiren maden suları, hem de kuvvetli bir antioksidandır. Bu yüzden de maden suyu içmek, vücutta bulunan toksik maddelerin atılabilmesini kolaylaştırıyor. Ek olarak maden suyu, hazımsızlık ve mide yanması şeklinde bazı sorunların da üstesinden kolayca gelebilmenizi elde edecektir.

Tüm bunlar ile beraber maden suyu, cilt bakımında da kullanılabilen bir içecektir. Sadece maden suyunun asidik bir yapısı olduğundan cilt bakımında kullanılmadan ilkin, cildinizin küçük bir kısmında denemenizi öneriyoruz. Eğer cildiniz maden suyuna karşı herhangi bir duyarlılık göstermediyse, maden suyunu cilt bakımı yaparken istediğiniz şeklinde kullanabilirsiniz. Maden suyu cilde uygulandığında, ciltteki gözeneklerin açılmasını ve siyah nokta probleminin ortadan kalkmasını sağlıyor. Bununla birlikte içeriğindeki vitamin ve mineraller yardımıyla maden suyu, ciltteki yaşlılık belirtilerinin oluşabilmesini engellemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir