Dünyanın en oldukca tercih edilen anlık mesajlaşma uygulamalarından kabul edilen WhatsApp, son dönemlerde birçok değişik yeni özellik getirmeye başladı. 2022 yılının başından beri devamlı olarak yeni özellikler getirmeye devam eden WhatsApp, 2021 yılının ortalarında yaşamış oldukları gizlilik sözleşmesi krizi sebebi ile binlerce kullancısını kaybetmişti. Sadece 2022 yılına girmemiz ile brilikte birçok değişik yeni özellik ile karşımıza çıkan WhatsApp, uygulamanın kullanıcı deneyimini arttırarak eski kullanıcılarını geri kazanabilmeyi başardı. WhatsApp, geçtiğimiz günlerde mükemmel bir özellik yayınladı. “Toplluklar” adında olan bu güncellemenin bazı detayları, geçtiğimiz aylarda farkedilmişti. WhatsApp’ın Android beta sürümünde ilk kez karşımıza çıkan Topluluklar güncellemesi, toplu bir güncelleme paketi olarak sonunda gösterildi. Bu yazımızda sizlere, WhatsApp’ın Topluluklar güncellemesinin mühim detaylarından bahsedeceğiz.

WhatsApp Topluluklar güncellemesi içinde neler var?

WhatsApp’ın Android beta sürümlerinde geçtiğimiz aylarda görülen Topluluklar özellikleri, şimdilerde tüm WhatsApp kullanıcılarına dağıtılmaya başlandı. Bu dağıtım ile beraber WhatsApp’ın topluluklar özelliği, WhatsApp kullanıcılarına oldukca daha derli ve toplu bir tecrübe yaşamalarına öncülük edecek. Bilhassa gruplar kısmında oldukca daha değişik şeyler göreceğimiz bu güncelleme ile brilikte artık 1024 kişilik gruplar bile oluşturulabilecek. Bunlara ek olarak bir topluluk açabilir ve grupları bu şekilde denetim altında tutabilirsiniz. Ek olarak bir tane de duyuru grubu açabiliyorsunuz. Duyuru grubu yardımıyla topluluklarınızda yer edinen kişilere direkt olarak duyuru yapabileceksiniz. Bu daha oldukca Discord sunucularına benzer bir halde iş koşturmacasındadır.

Bir süredir dağıtım aşamasındaydı

WhatsApp’ın bu yeni Topluluklar özelliği, aslına bir süredir dağıtım aşamasındaydı. Sadece Topluluklar güncellemesi paketi tamamlandı ve artık kullanıcılara oldukca daha süratli bir halde bu güncellemeler yayınlanmaya başlandı. Ek olarak ise halen bu güncellemelerin bazı özelliklerinin dağıtılmasına devam edilmektedir. Dağıtımın tamamlanmasının peşinden da kullanıcılar artık istedikleri benzer biçimde Topluluklar özelliklerini kullanabilecek.

Yalnız Topluluk özellikleri değil

WhatsApp tarafınca meydana getirilen izahat içinde bir tek topluluk özellikleri yer almıyor. Birçok değişik alanda kullananların beğenisi kazana WhatsApp, yeni bir güncelleme paketi ile WhatsApp uygulamsının kullanıcı deneyimini arttıracak oldukca mühim yeniliklere imza attı. Bu yeniliklerden en dikkat çekeni ise WhatsApp gruplarında artık 1024 katılımcının olabilmesi. Bu sayede artık grup şahıs sınırı benzer biçimde bir derdiniz olmayacak. Ek olarak ise WhatsApp gruplarında artık yöneticiler, grup içine yayınlanmış olan tüm mesajları herkesten silebilme özelliğine haiz olacak. Bu durum grup katılımcıları açısından pek hoş karşılanmasa bile söz mevzusu WhatsApp grup sohbetleri yöneticisi, spam mesajlara karşı iyi bir halde tedbir alabilecek.

WhatsApp’ın yeni yayınlanacak olan güncellemesinde sesli ve görüntülü aramalara da yenilikler getirildi. Bu yenilikler yardımıyla artık WhatsApp aramalarına 32 şahıs katılabilecek. Bunun haricinde arama bağlantısı alabileceksiniz ve bu arama bağlantısı yardımıyla aramaya katılmasını istediğiniz kişilere bağlantı gönderebileceksiniz. Bu kişiler de sizin linkinize tıklayarak, WhatsApp aramanıza katılabilecektir. Arama linkine haiz olan hepimiz, aramanıza istedikleri katılabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir