Ukrayna’nın Herson Oblastı’nın harita üstündeki konumunu, yüzölçümünü, hangi şehirleri kapsadığını, nüfusunu, armasını, tarihçesini ve fazlaca daha fazlasını keşfedin.

Herson OblastıХерсонська область

Herson Oblastı’nın bayrağı

Herson Oblastı’nın arması

Herson Oblastı yada Herson Bölgesi, (Ukraynaca: Херсо́нська о́бласть, ek olarak Hersonshçina olarak da anılır – Ukraynaca: Херсо́нщина) cenup Ukrayna’da, Kırım‘ın derhal kuzeyinde bir oblast (bölge). İdari merkezi Herson’dur. Bölgenin yüzölçümü 28.461 km2‘dir. Nüfusu bir milyondan fazladır. Herson, ülkenin ‘meyve sepeti’ olarak kabul edilir, şu sebeple bölgenin tarımsal üretiminin bir çok ülke geneline dağılmıştır ve üretim yazları zirveye ulaşır.

Şehirler

HersonKakhovkaNova Kakhovka

Herson Oblastı kuzeyde Dnipropetrovsk Oblastı, güneyde Karadeniz ve tartışmalı Kırım bölgesi, batıda Mikolayev Oblastı ve doğuda Azak Denizi ve Zaporizhzhia Oblastı ile sınırlanmıştır. Dinyeper Nehri, Kakhovka Rezervuarını içeren oblastın içinden geçmektedir.

Oblast, (Henichesk Raion içinde) Arabat Spit’in şimal bölümünü, coğrafi olarak Kırım Yarımadası‘nın bir parçası olan, acı Sivaş ile Azak Denizi içinde ince bir toprak şeridini ihtiva eder. Rusya’nın 2014 senesinde Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin fiili kontrolünü ele geçirmesi sebebiyle, Herson’un cenup bölgeleri, Kırım Yarımadası‘nın direkt Ukrayna kontrolü altındaki tek bölgeleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir