Hıçkırık, nerede ise her insanoğlunun minimum bir kere başına gelmiş bir durumdur. Diyafram kasımızın ani ve döngüler halinde kasılması sebebi ile hıçkırık oluşmaktadır. Toplumsal hayatta bazı hıçkırık durumları sorun yaratabilmektedir. Fakat çoğu zaman hıçkırık, kısa süreli tekrarlar ile gelmektedir. Fakat dünya üstünde hıçkırık rekorları da bulunuyor. Bu yazımızda sizlere, hıçkırığın sebepleri ve hıçkırığın ne olduğundan bahsedeceğiz.

Hıçkırık nedir?

Göğüsümüzün alt kısımlarında yer edinen ve akciğerin tam altında yer edinen diyafram kasının ani ve istemsiz bir halde kasılması sebebi ile hıçkırık meydana gelmektedir. Hıçkırık tuttuğunda diyafram kası, döngüler halinde istem dışı kasılmaktadır. Bu kasılmalar sebebi ile de hıçkırık meydana geliyor. Küçük bir ses ile denetim edemediğiniz nefes vermelere hıçkırık denilmektedir. Hıçkırık, bir hastalık olarak nitelendirilse de ciddiye alınacak bir durum değildir. Her yaştan ve her cinsiyetten insanlarda görülebilen bu hastalık, oldukca kısa bir süre içinde kendiliğinden ortadan kaybolmaktadır. Hıçkırık, tıpta “Singultus” adı ile nitelendirilmektedir.

Hıçkırık esnasında duyulan o sesin sebebi ise gırtlağımızda yer edinen ses tellerinden kaynaklanıyor. Gırtlağımızda epiglot adında olan bir kapakçık bulunuyor. Bu kapakçık, yutağımızın üst tarafında bulunuyor ve yiyecek borusu ile nefes borusunun üstlerini lüzumlu durumlarda kapatıyor. Bu sayede de yediğimiz yemekler devamlı için yiyecek borusuna, soluduğumuz hava da devamlı için nefes borusuna gitmektedir. Sadece diyafram kasında oluşan ani kasılmalar oldukca süratli bir halde nefes vermemize neden oluyor. Bu yüzden de ani bir halde nefes verirken, ses telleri sebebi ile hıçkırıktaki o ses meydana geliyor.

Hıçkırık neden meblağ?

Hıçkırık tutmasının birkaç değişik sebebi bulunmaktadır. Ani duygu ve durum değişimleri, stres, kaygı benzer biçimde nedenler yüzünden hıçkırık tutabilir. Bu tür durumlarda diyaframı denetim eden hormonlarda küçük bozulmalar gerçekleşiyor ve bundan dolayı de diyafram kasımız istemsiz bir halde hareket etmeye başlıyor. Bu istemsiz hareketler sonucunda da hıçkırık meydana geliyor. Bir hıçkırık, averaj dakikada 6 ila 12 kere gerçekleşir ve birkaç dakika içinde, herhangi bir uygulama yapılmadan ortadan kayboluverir. Sadece bazı uzun soluklu devam eden hıçkırık vakaları mevcut. Bu tür hıçkırık vakaları ise belirli hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu yüzden de uzun soluklu hıçkırık durumlarında bir uzmanın kontrolüne gitmeniz gerekiyor. Tabip, sizin detaylı öykünüzü dinledikten sonrasında lüzumlu tetkikleri yapmış olacaktır. Kişinin genel yaşam öyküsü dikkate alınır ve sigara, alkol benzer biçimde kullanımlarının sıklıkları araştırılır. Daha sonrasında ise fizik muayeneleri yapılır. Bu fizik muayenesi esnasında ise dış kulak yolu, kulak zarı, baş, boyun ve tiroit muayenesi, kapsamlı nörolojik muayene, göğüs ve karın muayenesi uygulanmaktadır. Lüzumlu durumlarda ise radyolojik testler de yapılabilmektedir.

Hıçkırık neden olur?

Hıçkırığın oluşmasının birçok değişik sebebi olabilmektedir. Bu sebeplerin bir çok büyük rahatsızlıklar olarak görülmese de bazı uzun soluklu hıçkırık durumlarında tabip kontrolüne gidilmesi tavsiye edilmektedir. Hıçkırık sebepleri olarak şunlar sayılabilir:

 • İstemsiz bir halde hava yutma
 • Aşırı yiyecek yeme
 • Gazlı içecek tüketimi
 • Alkol tüketimi
 • Coşku, korku ve stresli bir ruh hali
 • Ani duygu ve durum değişimi
 • Mide ve bağırsak sistemindeki ani ısı değişimleri
 • Sıcak yiyecek ve içecek tüketimi
 • Mide gazı
 • Diyabet

Hıçkırık iyi mi geçer?

Videolu ifade: Hıçkırık Nedir Iyi mi Geçer

https://www.youtube.com/watch?v=ZQ3mpoDUlyQVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Hıçkırık Nedir Iyi mi Geçer (https://www.youtube.com/watch?v=ZQ3mpoDUlyQ)

Hıçkırık, türleri bakımından 3 değişik gruba ayrılmaktadır. Bu gruplar ise hıçkırığın süresine bakılırsa değişkenlik göstermektedir. Hıçkırık türleri şu şekildedir:

 • Kısa süreli hıçkırık
 • 48 saat ile 1 ay içinde devam eden persistan hıçkırık
 • 1 ay ve daha uzun süre ile mevcud inatçı hıçkırık

Uzun soluklu hıçkırıklar için ilk olarak tabip kontrolü ve peşinden da bir hastalık durumunda lüzumlu tedavi şekillerinin uygulanması gerekmektedir. Sadece kısa süreli hıçkırıklar, bazı durumlarda 10 dakikaya kadar devam edebilir. Bu tür hıçkırıklardan kurtulmanın da bazı kolay çözümleri bulunuyor. Bu çözümlerden en oldukca tercih edileni ise valsalva manevrası. Valsalva manevrası yardımıyla burun v solunum yolunda küçük bir tazyik oluşturuluyor ve hıçkırık ortadan kaldırılıyor. Valsalva manevrasını uygulamak için ilk olarak nefes almanız ve sonrasında ağız ile burnu kapatarak nefesinizi birkaç saniye süresince tutumanız gerekiyor. Bu şekile hıçkırıktan kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir