Cildinizdeki lekeleri yok etmek mi istiyorsunuz? Vitiligo belasından kurtulmak mı istiyorsunuz ve naturel bir çözüm arıyorsanız Hiltan otu ya da tohumu tam size nazaran. Zehirli olan bu bitkiyi uygun şartlarda kullanmanız durumunda inanılmaz yararları var. Bu bitkinin tohumu ile bazı rahatsızlıklardan kurtulmak mümkün.

Hiltan tohumu ya da otu, zehirli olmasına karşın inanılmaz bir faydası var. O da cilt üstündeki lekeleri yok etmesi. Bilhassa Vitiligo hastalığını tedavisi için inanılmaz yararlı ve bilimselliği kanıtlanmış.

Bu otun bir tek cilt lekeleri için değil, Sedef hastalığını da iyileştirdiği biliniyor. Öksürüğü azaltmaya ve gaz söktürücü özelliği de var. Fakat bu bitkiyi tabip kontrolünde kullanmak en doğrusu.

Temmuz ve eylül ayında çiçek açıyor

Hiltan tohumu, Temmuz ile Eylül ayları içinde beyaz çiçek açan, 50 ila 90 santimetre içinde boyu olan otsu bir bitkinin tohum kısmıdır. Bu bitkinin meyvesi esmer ve kırmızıdır. Halk içinde ise Kılır, Diş otu, Kordon otu ve Mısır Anasonu olarak da bilinmektedir. Zehirli olan bu bitkinin muhteviyatında reçine, acı madde, durağan(durgun) yağ, visnagin, meladinin, kellin maddeleri bulunmaktadır. Bu bitkiyi dikkatli bir halde kullanılması bilhassa öneriliyor.

Yararları

  • Sedef hastalığının azalmasında destek verir.
  • Kurt düşürmeye, ağız yaralarını iyileştirmeye, regl ağrılarını azaltmaya ve damarda oluşan sertliği azaltmaya katkı sağlamaktadır.
  • Damar genişlemesi, spazm çözülmesi, idrarın atılması, boşaltım sistemindeki taşların düşürülmesi ve damar besleyici özellikler taşımaktadır.
  • Hiltan tohumu yararları içinde bronşit ve astım hastalarını rahatlatmakta vardır. Sebebi ise tesirinin vücuttan derhal kaybolmamasıdır. Bununla beraber astım ve bronşit nöbetlerinin azca görülmesine destek olmaktadır. Fakat bundan güvenli olmak için ise kesinlikle tabip kontrolünde kullanılmalıdır. Zira içindeki herhangi bir madde ilaçlarınızla tepkimeye girerek daha fena sonuçlar doğurabilir.
  • Hiltan tohumunun hem de şeker düşürdüğü de gözlemlenmiştir. Yenildiğinde kan şekerinde düşüşler görülmüştür.
  • Cilt üstünde beyaz lekeler gösteren Vitiligo hastalığı için de kullanılan hiltan tohumu, içeriğindeki kellin yardımıyla hastalığın gerilemesinde destek olmuştur. Kellinin, saçkıran, böcek ısırması, kızarıklık ve şişme şeklinde hastalıklara karşı da etkili olduğu görülmüştür.
  • Öksürüğü azaltmaya destek olmaktadır.
  • Gaz söktürücü özelliği de vardır
  • Prostat hastalığında kullanılmaktadır
  • Böbrek taşlarını düşürücü tesiri vardır

Cilt yenileyici

Benekli Hiltan otu her insanın bilmiş olduğu bir bitki olmamakla birlikte cilt üstünde onarıcı ve kir giderici etkileriyle yararları kanıtlanmıştır.

Bilimsel sonuçlara bakıldığında ise dermatolojik rahatsızlıklar için çözüm yolu olarak kullanılabildiği kanısına varılmıştır. Şuan cilt lekelerini hedef alan birçok kozmetik ürün ve ilaç etken maddesi olarak Hiltan otu barındırıyor.

Haliyle gereksinim duyacağınız anlarda cildinizdeki lekelere çözüm üretebilmek için sizde evde Hiltan otu kürü hazırlayarak en naturel halini uygulayabilirsiniz. Bu hem zararsız hem de değişik maddelerle karışarak cildinize zarar veren bir bileşenden oldukca daha yararlı olacaktır.

İzleyin: Diş Otu – Kürdan Otu – Hıltan Otunun Yararları

https://www.youtube.com/watch?v=9eVMl_oRx4UVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Diş Otu – Kürdan Otu – Hıltan Otunun Yararları (https://www.youtube.com/watch?v=9eVMl_oRx4U)

Hiltan otuyla Vitiligo tedavisi nasıl yapılır?

Derimize rengini veren pigmentlerde oluşan bir dengesizlik sonucu kısmi olarak ya da tamamını kaplayan bir beyazlama süreci adım atar. Bunlar kir görünümünde olur ve çoğunlukla geçici ya da kalıcı olarak ayırt edilemez. Genetik olma ihtimalinden ziyade sonradan oluşabilirliği yüksektir. Hiltan otuyla Vitiligo tedavisi halletmeye ilk süregelen Türk tabip Muammer Yıldız başarı göstermiş sonuçlar aldıktan sonrasında daha da yayılmaya başladığını belirtiyor.

Artık her Vitiligo hastasının bir umudu bulunduğunu belirterek bu aşamada ciddi bir gelişme kaydettiklerini aktardığını söylemeliyiz. Üstelik bunu yüksek fiyatlar ödeyerek haiz olacağınız cilt ilaçlarına değil, tabiat ananın bizlere armağanı olan benekli Hiltan otuna borçluyuz.

Adana’da yetişmekte olan ve tüm potansiyeli buradan karşılayan bu bitkinin kür olarak uygulandığını belirtmek gerekiyor. Benekli Hiltan otu kürü tarifi ise klasik bir bitki çayından ayrımsız olduğundan en kolay karışımlar içinde yer alır.

Hazırlanışı

Arıtılmış olan klorsuz suyunuzu yapacağınız çay miktarına nazaran ayarlayabilirsiniz.

Peşinden suyu kaynatarak çayın demlenme sürecinin başlaması için kafi seviyeye getirerek devam etmelisiniz.

Su kaynama noktasındayken içine kurutulmuş olarak aktardan aldığınız benekli Hiltan otunu ekleyip ortalama 5 dakika demleyiniz.

Demleme süresini oldukca uzun tutmamak kokusu açısından önemlidir.

Zira ağır ve keskin bir kokusu olduğundan Hiltan otu çayı hepimiz tarafınca içilemez.

Peşinden süzme işlemini uygulayıp derhal tüketebilirsiniz.

Hiltan Otu Kürünün Kullanımı

Hiltan otu çayı demlendikten sonrasında süzülerek bardağa alınır ve derhal tüketilir. Anında içilen bir bitki çayı olduğundan kesinlikle taze olması gerekmektedir.

Beyaz çiçekler açan bir ot türü olmasına karşılık kurutulmuş halini aktarlardan temin etmeniz en sağlıklısı olacaktır. Aksi halde yol kenarlarında dahi bulabilmeniz mümkündür.

Gene de reçine, kellin, visnadin ve yağlar bulunan benekli Hiltan otu dikkatli kullanılması ihtiyaç duyulan bir bitkidir.

Keskin kokusundan dolayı içmeden evvel kokusuna alışmak için koklamanız tavsiye edilir. Bir süre sonrasında burnunuz kokuya alışkanlık kazanacak ve bu keskinlik sizin için aşırı düzeyde olmayacaktır.

Sadece ilk içişler için oldukça davranışlarında ölçülü davranılması icap ettiğini hatırlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir