İçindekiler

Hint Kınası Nerelerde Kullanılır?

Hint Kınası Nasıl Yapılır?Hint Kınası Saça Nasıl Uygulanır?Malzemeler

Yapılışı

Hint Kınası ile Dövme YapımıMalzemeler

Yapılışı

Hint Kınası Nasıl Çıkar?Limon Kürü

Tuzlu Su

Zeytinyağ

Saç Kremi

Hint Kınası Nerede Satılır?

Hint kınası, Hindistan ve Pakistan dan çıkmış, tüm dünyaya yayılmıştır. Hinna isminde olan bitkinin yapraklarının kurutulup öğütülmesiyle boyayıcı bir madde ortaya çıkar. Bu maddeye biz hint kınası diyoruz. Geçmişten günümüze kozmetik alanında kendine oldukca geniş yer bulmuştur. Ikimiz de yazımızda sizlere hint kınası nerelerde kullanılır? Hint kınası iyi mi yapılır? Saça iyi mi uygulanır? Hint kınası cildimizden iyi mi çıkar? Nerede satılır? Şeklinde sorularınızın yanıtını vereceğiz.

Hint Kınası Nerelerde Kullanılır?

Hepimizin bilmiş olduğu en yaygın özelliği kına bitkisinden hazırlanan boyayla geçici dövmeler yapılmasıdır. Dövme sanatında kına geniş yer kaplamaktadır. Yüzyıllardır gerek devletimizde gerek orta doğunun çeşitli bölgelerinde ellere, yüze uygulanarak kültürümüzde kalıcı yer sahibi olmuştur. Hint kınası nerelerde kullanılır? Dediğimiz süre yalnız deri, tırnak, saç boyama için kullanılmamıştır. Süre içinde yün, ipek şeklinde kumaşları boyamada da kulanılmıştır.

Hindistan kültüründe oldukca mühim olan kına, hanımefendileri güzelleştiren kozmetik öneme haizdir. Evlenmeden ilkin bayanların tüm vücuduna kınayla motifler çizilmektedir. Bu vaka Türk kültürüne de evlenmeden ilkin gelin için kına yakılması olarak geçmiştir. Kültürümüzde kınayı en bilindik meydana getiren özelliği gelin kınasıdır. Çoğunlukla nikah kıyılmadan bigün ilkin aileler bir araya gelir ve şarkılar, türküler söylenir. Gelinin avucuna kına yakılırken, damadın serçe parmağına yakılır. Kına yakılan gelinin talihli olduğuna, damatla bir yaşam mutlu yaşayacağına inanılır.

Dünya’nın heryerinde değişik kullanım alanlarına haiz bulunduğunu görüyoruz. Yaygın kullanım alanlarında biri de saç boyası olarak kullanılmasıdır. Hint kınası, koyu renk yapraklara haiz hinna bitkisinden elde edilmektedir. Organik koyu renk saç boyası olarak oldukça kullanışlıdır. Öte taraftan bu bitkinin tohumu, yaprakları, ağaç kabuğu şeklinde kısımları medikal sektörde de kendine yer bulur. Merhem ve tentürdiyot yapımında kullanılmaktadır.

Hint Kınası Nasıl Yapılır?

Hint kınasının yapım aşaması oldukça kolaydır. Kullanıcağımız yere gore kınanın kıvamı, dokusu değişik olmadır. Peki hint kınası hangi bölgelere iyi mi uygulanır? Gelin hep birlikte bakalım.

Hint Kınası Saça Nasıl Uygulanır?(*4*)

Saça Hint kınası yakmak öteki tüm boya türlerinin aksine kimyasal içermediği için oldukça sağlıklıdır. Saça yakılacak kınanın oldukca çeşitli olmasa da renkleri mevcuttur. Size hangi renk lazımsa ona gore verdiğimiz tarifi uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 3 paket hint kınası
 • 1 yiyecek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yiyecek kaşığı badem yağı (yoksa yalnız zeytinyağ kullanılabilir)
 • 200 ml su
 • 1 yiyecek kaşığı limon suyu

Yapılışı

 1. Tüm malzemeyi iyice karıştıralım
 2. Eldiven giymeyi kesinlikle unutmayalım
 3. Saç diplerimize uygulayalım
 4. Dipten başlayarak tüm saça dağıtalım
 5. 2 saat bekletip ılık su ve şampuan ile yıkayalım

Organik ve sıhhatli saçlarınız ışıl ışıl parlamaya hazır! Allah’a emanet ol kullanın.

Hint Kınası ile Dövme Yapımı(*4*)

Son zamanlarda bilhassa bayanların gözdesi haline gelmiştir. Hint kınasıyla dövme yapımı, hem kolay olması hem de kalıcılığının 1 hafta olması sebebiyle tercih edilir hale geldi.

Malzemeler

 • Alman taşı (aktarlarda bulunmakta ve geçici dövme yapımında kullanılmaktadır. Yoksa yalnız hint kınasıyla yapılabilir.)
 • 1 paket hint kınası
 • Oksijenli su
 • Kalınca sünger uçlu kalem (stabilo kalem)
 • Aydınger kağıt
 • Koltuk altı roll-on
 • Kürdan

Yapılışı

 1. Ilk olarak dövme yapılacak bölgeyi tüylerden arındıralım.
 2. Elimizdeki Alman taşının bir parçasını ezelim. (yalnız hint kınasıyla yapabilirsiniz)
 3. 1 çay kaşığı Hint kınasıyla karıştıralım
 4. macun kıvamlaşana kadar yavaş yavaş oksijenli su ekleyip karıştıralım
 5. Topaklanma olmamasına dikkat edelim.
 6. İstediğiniz motifi stabilo kalemle aydınger kağıda çizelim yada çıktısını alıp üzerindenden stabilo kalemle geçelim.
 7. Temizlenen bölgeye roll-on sürelim. Üzerine hazırlamış olduğumuz aydınger kağıdını yapıştıralım. Motif derimize geçicektir.
 8. Kürdanı hazırlamış olduğumuz macun karışıma batırıp, motifimizin üstünden geçelim.
 9. 2-3 saat arası bekletip yıkayalım.

İşte dövmemiz hazır! Peki dövmeyi yaptık hoşumuza gitmedi yada sıkıldınız. Hint kınası iyi mi çıkar? Bunu da sorduğunuzu duyar gibiyim.

Hint Kınası Nasıl Çıkar?

Kına her cilt tipine gore farklılık göstermekle beraber, 1 hafta sonrasında silinmeye adım atar. Beklemek istemiyorsunuz ve derhal çıkarmak istiyorsunuz. Size göstericeğimiz şekilleri kullanıp en iyi sonucu alabilirsiniz.

Limon Kürü(*4*)

1 tane limonun suyuyla 1 çay kaşığı karbonatı karıştıralım. Elde ettiğimiz macun kıvamını çıkmasını istediğimiz kınalı bölgeye sürelim. Otuz dakika bekletelim ve temizleyelim. Hint kınası iyi mi çıkar? sorunuzun en oldukca kullanılan yöntemi limon kürüdür. Sık kullanmamaya itina gösterelim. Asidik özelliği olan limon ciltte tahrişe sebebiyet verebilir.

Tuzlu Su(*4*)

1 bardak suya 1 tatlı kaşığı tuz atıp karıştıralım. Kınalı bölgeyi suyun içine yerleştirip beklemiş olalım. Tuzlu su kınanızı akıtacaktır.

Zeytinyağ(*4*)

Zeytinyağ yararları saymakla bitmez. Heryerde kullandığımız zeytinyağının bu özelliği de oldukça kullanışlı. Kınalı bölgeye sürüp iyice ovuşturalım. Kınayı yumuşatıcak ve kolayda çıkarmamıza yardım edecektir.

Saç Kremi(*4*)

Saç kremi de zeytinyağ ile aynı sebepten kına çıkarmak için kullanılmaktadır. Kınalı bölgeye sürelim otuz dakika kadar beklemiş olalım. Kınayı yumuşatıcak olan saç kremi kolayca çıkmasını elde edecektir.

Kınadan bu kadar bahsetmişken hint kınası nerede satılır? iyi mi bulabiliriz? Bir bakalım.

Hint Kınası Nerede Satılır?

Hint kınası günümüzde oldukca ulaşılabilir hale gelmiştir. İnternet alışveriş sitelerinin birçoğunda bulabilirsiniz. Seçmek görmek isterseniz de aktarlardan temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir