İçindekiler

Hiperhidroz Nedir?Primer Hiperhidroz Nedir?

Sekonder Hiperhidroz Nedir?

Hiperhidroz Teşhisi Iyi mi Konulur?

5 Farklı Hiperhidroz TedavisiBitkisel Tedavi Mümkün Müdür?

Hiperhidroz İle Başa Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler

Hiperhidroz Nedir?

Hiperhidroz, aşırı terleme anlamına gelmektedir. Vücudun sıcaklığını durağan(durgun) tutabilmesi için terleme (hiperhidroz) oldukça düzgüsel bir fonksiyondur. Sadece bu terlemenin oldukca fazla gerçeklemesi doğrusu aşırı terleme bir hastalıktır. Bu hastalık kişinin fizyolojik ihtiyaçlarının da üstünde olan bir terlemenin gerçekleştiğini ifade etmektedir. Aşırı terleme hastalığının malum iki türü bulunmaktadır. Peki, bu iki tür hiperhidroz nedir?

 • Primer / İdiyopatik hiperhidroz
 • Sekonder hiperhidrozis

Primer Hiperhidroz Nedir?

Primer hiperhidroz rahatsızlığını diğerinden ayıran en belirgin fark aşırı terlemenin bölgesel olması ve uykuda terlemenin gerçekleşmemesidir. Bu tip bir rahatsızlığa haiz olan kişilerde vücudun bir ya da birkaç kısmı aşırı terlerken öteki kısımlarında aşırı terleme görülmemektedir. Bu rahatsızlığının teşhisinin konulabilmesi için kişinin günlük yaşamını etkiliyor olması, minimum yedi gün şikayetlerin devam etmesi ve kişinin 25 yaşından ufak olması gerekmektedir.

Bu rahatsızlığa haiz olan kişilerde çoğu zaman aile öyküsü bulunmaktadır. Doğrusu aile üyelerinden birinde bu hastalığın teşhisi konulduysa öteki aile bireylerinde de bu hastalığın görülme olasılığı %40’dır.

Primer hiperhidrozis hastalığı görüldüğü bölgelere bağlı olarak değişik isimlendirmelere haiz olmaktadır. Bunlardan ilki palmar hiperhidroz olarak adlandırılmaktadır. Palmar hiperhidroz el terlemesi anlamına gelmektedir. En sık görülen ve kişinin toplumsal yaşamını en oldukca etkileyen terleme türüdür. Plantar hiperhidrozis ise ayak terlemesi anlamına gelmektedir. El terlemesi şikayeti bulunan pek oldukca kişide ayak terlemesi şikayetine de rastlanmaktadır. Koltuk altı terlemesi; axillar hiperhidrozis olarak, yüz terlemesi ise fasiyal hiperhidroz olarak adlandırılmaktadır.

Sekonder Hiperhidroz Nedir?

Aşırı terlemenin bölgesel olarak değil de tüm vücutta gerçekleşmesi sekonder hiperhidrozis olarak tanımlanır. Sekonder hiperhidrozis rahatsızlığında primer hiperhidrozis rahatsızlığından farkları şunlardır:

 • Hastalığa bağlı olarak görülmektedir.
 • Tedavi edilmesi gerekir.
 • Uykuda terleme nöbetleri geçirilebilir.

Hastalığa bağlı olarak görülen ya da bir hastalığın habercisi olan sekonder hiperhidrozis rahatsızlığının görülmesine yol açan hastalıklardan bazıları şunlardır: Diyabet, aşırı kiloluluk, menopoz, solunum yetmezliği ve kalp yetmezliği.

Hiperhidroz Teşhisi Iyi mi Konulur?

Emareleri kişiye nazaran farklılık gösterse dahi detaylı hastalık öyküsünün alındığı ilk muayene de bulgular göz önünde bulundurularak primer hiperhidrozis tanısı dermatologlar tarafınca kolaylıkla konulabilmektedir. Sadece sekonder hiperhidrozis rahatsızlığında bu rahatsızlığa sebep olan niçin anlaşılabilmesi için bazı testlerin yapılması gerekebilmektedir.

Sıhhat açısından herhangi bir rahatsızlığa yol açmasa dahi bu durum kişilerin toplumsal yaşamını, eğitimini, iş yaşamını yada psikolojisini etkiliyor ise tedavi gereklidir. Uygulanacak olan tedavi türü hastalara ve teşhisi mevzular hiperhidroz rahatsızlığına nazaran değişim gösterir.

5 Farklı Hiperhidroz Tedavisi

 1. Deri yüzeyine sürülen ilaçlar ile terlemenin azaltılması. Bu tedavi yöntemi kısa vadede etkili olmakla beraber orta ve ileri aşama hiperhidroz hastalarının tedavisinde kullanılmamaktadır.
 2. Ağızdan alınan ilaçlar ile terlemenin azaltılması. Kısa vadede etkilidir. Bu tedavi yöntemi de orta ve ileri aşama hiperhidroz hastaları için kullanılmamaktadır.
 3. İyontoforez tedavisi. Bu tedavi yöntemi daha oldukca el ve ayak terlemeleri için doğrusu primer hiperhidroz tedavisi için tercih edilmektedir. El yada ayak, yarısına kadar musluk suyu doldurulan kap içine konulmaktadır. Bu kabın içinde ek olarak elektrotlar bulunur. Bu elektrotlara iyontoforez aletinden 5-20 mili amper içinde düz akım verilir. Bu uygulama ortalama olarak 30 dakika sürmektedir ve 15-20 seans tekrarlanması gerekir. Hiçbir yan tesiri bulunmayan bu uygulama hastalarında %95’inde terlemenin azalmasına yol açmaktadır.
 4. Botoks tedavisi. Bu tedavi yöntemi ile terleyen bölgeye botoks toksini enjekte edilmektedir. Bu tedavi yönteminin yaşam boyu belirli aralıklar ile tekrarlanması gerekir. Palmar hiperhidroz için 3 ay olan tekrarlanma aralığı, axillar hiperhidroz için ise 6 aydır.
 5. Aşırı terleme ameliyatı. Ameliyat bu rahatsızlığın kati ve kalıcı yöntemidir. Torakoskopik denilen kapalı ameliyat yöntemi ile meydana gelen bu ameliyat ile aşırı terlemeye yol açan sinir etkisiz hale getirilmektedir. Genel anestezi ile gerçekleştirilmekte olan bu ameliyat ortalama olarak otuz dakika sürmektedir.
 6. (*5*)

  Bitkisel Tedavi Mümkün Müdür?

  Kati olarak kanıtlanmasa dahi, aşırı terlemenin önüne geçilebileceği iddia edilen birkaç bitkisel ürün bulunmaktadır. Bunlardan ilki elma sirkesidir. Vücudun terleyen bölgesinin yıkandıktan sonrasında elma sirkesi pamuk yardımı ile sürülmeli ve ertesi sabaha kadar beklenilmelidir. Bir öteki yöntem için kullanılan ana ürün ise kabartma tozudur. 1 çay kaşığı kabartma tozu, 1 miktar su ve 1 miktar uçucu yağ karıştırılarak hazırlanan maske aşırı terleme problemi yaşanmış olan bölgeye uygulanmalıdır. Ortalama olarak 15-20 dakika sonrasında ise bu bölgenin iyice yıkanması gerekir. Son yöntemde ise 3-4 bardak sıcak su ile 1-2 tane siyah çay poşeti demlenmelidir. Hazırlanan karışım 10 dakika bekletildikten sonrasında bir bez yardımı ile terleme problemi yaşanmış olan bölgeler 30 dakika kadar ovalanmalıdır.

  Hiperhidroz İle Başa Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler

  • Ter emici iç çamaşırı kullanılması.
  • Koltuk altı pedi kullanılması.
  • Ter emici kumaştan elde edilmiş çorapların kullanılıyor olması.
  • Çorapların sık sık değiştirilmesi.
  • Bileşik olmayan ve geniş giysiler kullanılması.
  • Kafein içeren gıdalardan, alkol kullanımından ve fazla baharatlı yiyeceklerden kaçınılıyor olması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir