Tansiyonun normalden daha yüksek olması ve ani yükselişler sergilemesi olarak karşımıza çıkan hipertansiyon hastalığı, yüksek risk teşkil eden hastalıklar arasındadır. Hipertansiyon şeklinde ciddi sorunlara yol açabilecek hastalıklara karşı bir tedavi olsa da, bu problemi çözmek için doğada yetişen naturel besinlerin güçlerinden de yararlanabiliriz. Naturel besinlerin beslenme alışkanlıkları içine dahil edilmesi vücudumuzda görülen pek fazlaca sıhhat problemininin tedavisini sağlamaya destek olmaktadır. Hipertansiyon sorununa da bu şekilde naturel besinler ile karşılık vermek mümkündür.

Hipertansiyon nedir?

Hipertansiyon, erişkin bireylerde kan basıncının normalde olması gerekenin üstünde olması anlama gelir. Hipertansiyon hastalığı baş gösterdiği süre bireylerin kan basınçları aniden yüksek seviyelere çıkmaya adım atar ve kan akışları hızlanır. Hipertansiyon şeklinde hastalıklarda baş dönmesi, mide bulantısı ve göz kararması ile nefes darlığı şeklinde anlık gelen semptomlar görülür. Bununla birlikte bu hastalık kişinin yaşam standardını düşürmektedir. yenilen bazı gıdalar hipertansiyon hastalarında semptomları tetikleyebilir ve kan basıncının normalin üstüne çıkmasına niçin olabilir. Bununla birlikte hipertansiyon hastalığı ürkü atak şeklinde bazı ruhsal sıkıntılar ile beraber de görülen bir hastalıktır.

Hipertansiyon emareleri nedir?

Hipertansiyon hastalığının meydana gelmesi sonucunda görülen bazı emareler vardır. Bu belirtilerin erken dönemde teşhis edilmesi ve hipertansiyon hastalığına karşı müdahale edilmesi oldukça önemlidir. Hipertansiyon şeklinde hastalıklar meydana geldiği süre ilerleyen dönemlerde daha ciddi sorunlara yol açabilir, bu yüzden erken teşhis edilmelidir. Hipertansiyon hastalığının emareleri şu şekilde karşımıza çıkıyor:

  • Baş dönmesi
  • Kulakta uğultu
  • Burun kanaması
  • Sık idrar çıkma
  • Kulak çınlaması
  • Çarpıntı
  •  Aşırı terleme
  • Ense bölgesinden alın bölgesine doğru yayılan ve geçmeyen baş ağrısı
  • Beyinde zonklama hissi

Hipertansiyona iyi gelen besinler hangileridir?

Hipertansiyon kişinin yaşam standardını etkileyen ve klinik olarak kati çözümü olmayan hastalıklardan biridir. Hipertansiyon hastalığı meydana geldiği süre semptomları azaltmanıza destek olacak ve bununla birlikte kan basıncını dengeleyerek tansiyonu düşürmeye yarayacak bazı besinler vardır. Hipertansiyona karşı kullanıldığı süre hipertansiyonu yok eden süper besinler şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Turunçgiller

Turunçgiller olarak malum limon, portakal, narenciye, mandalina ve bu şeklinde turunçgiller familyasına ilişik meyveler gerilim şeklinde kalp hastalıklarının tamamına iyi gelen vitamin ve mineraller ihtiva ederler. İçerdikleri turunç renkleri veren flavonoidler kalp sağlığını destekleyen yapıdadır. Bilhassa limon ihtiva ettiği  flavonoidler, limonen etken bileşeni ve sitrik asit yardımıyla kalbi korumuş olan ve kan basıncını düşüren bir meyvedir.

Balıklar

Somon ve somon şeklinde yağlı balıklar, içlerinde eomega-3 sıhhatli yağ asidi bulundururlar. Bulundurdukları sıhhatli yağ asitleri ise kan basıncının yükselmesine yol açan kan damarlarında oluşan daralmaların önüne geçer. Oksilipinler olarak adlandırılan bu kalp damarlarının rahatlatılıp gevşetilmesi ile kan akışı da rahatlar ve tansiyon düşmeye adım atar. Bununla birlikte omega-3 yağ asidi irin sökücü olduğundan kalp rahatsızlıklarının da önüne geçer.

Koyu renkli meyveler

Yaban mersini, ahududu ve çilek şeklinde kırmızı koyu renklere haiz meyveler kırmızı renklerini veren renk pigmentleri olan flavonoidlerin içinde antisiyoninler barındırmaktadırlar. Antisiyoninler ise kan damarlarının tıkanmasına ve kan basıncının yükselmesine yol açan moleküllerin üretiminin azalmasını sağlar. Nitrik oksit seviyelerinin artmasına destek olan bu şeklinde meyveler, kan basıncının düşürülmesini sağlar ve tansiyonu da buna bağlı şekilde düşürürler.

Yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak ve pazı şeklinde yeşil, koyu renkte yaprakları olan  sebzeler, potasyum ve magnezyum bakımından varlıklı sebzelerdirler. Potasyum, kalsiyum ve magnezyum değerlerinin dengelenmesi ile kan basıncını düşürülmesi sağlanır. Bu şekilde de gerilim dengeli bir seviyeye çekilebilir. Bilhassa ıspanak kuvvetli bir kalsiyum deposu olarak bilinmektedir. Yeşil yapraklı bitkiler içinde yüksek tansiyona karşı kullanımı en yararlı olan nebat ise pazı olarak bilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir