Kilo verme isteği içinde olan kişiler için süratli kilo verme yöntemleri merak mevzusudur. Kilo vermek bir süreci ifade eder. İstenilen vakit zarflarında beklenen kiloya ulaşmak için tertipli bir programa haiz olmak gerekir. Ruhsal ve fizyolojik olarak bu süreci atlatabilmek için alanında uzman kişilerden destek alınılabilir. Bu yazıda süratli kilo verme şekillerinden detaylı bir halde bahsedeceğiz.

Su Tüketiminin Hızlı Kilo Verme Mevzusundaki Tesiri

Su tüketiminin süratli kilo vermeye destek olduğu mevzusunda birçok söylenti vardır. Meydana getirilen araştırmalar bu konudaki görüşlerin haklılık payının olduğu yönünde sonuçlara haiz oluyor. Tertipli ve kafi oranda tüketilen su metabolizmayı hızlandırarak kilo verme sürecine katkı sağlıyor. Su tüketimi, metabolizmayı harekete geçiriyor ve kalori yakımı kolaylaşıyor. Yemeğe başlamadan ilkin su içmek de kilo vermeye destek oluyor. Yiyecek öncesinde mide hacmini kalorisi oldukça düşük olan su ile doldurmak, yemeğe ayrılan hacmi azaltarak acele doyma hissine destek oluyor.

Su içmek

Hızlı Kilo Verme Şekillerinde Şeker Tüketiminin Yeri

Şeker, kilo problemlerinin en fena düşmanları içinde yer ediniyor. Zayıflama sürecine girmiş kişilerin şeker tüketimi mevzusunda ciddi kararlar alması gerekiyor. Şeker ilaveli gıdalar tüketmek başta diyabet olmak suretiyle kalp hastalıkları ve aşırı kiloluluk problemleri şeklinde ciddi sıhhat problemlerine davetiye çıkarıyor. Rejim sıralaması oluşturup kilo verme sürecine girmiş kişilerin besin seçimi yaparken paket açıklamalarına dikkat etmesi ve şeker ilaveli gıdalardan olabildiğince kaçınmasında yarar bulunuyor. Günümüzde artan aşırı kiloluluk problemlerinde şeker tüketiminin büyük bir tesiri bulunuyor.

Karbonhidrat Tüketimine Dikkat Edin

Düşük karbonhidratlı bir rejim programı ile disiplinli bir halde uygulanan rejim sonucunda zayıflama mevzusunda mühim adımlar atılabiliyor. Rejim programlarında ilk olarak diyetisyen tavsiyesi alınarak oluşturulmuş rejimlerde karbonhidratı düşük tutmak gerekiyor. Bunun yanı sıra rafine karbonhidratlar da mühim derecede problem oluşturabiliyor. Hızlı kilo vermek isteyen kişiler için alınabilecek en mühim kararlardan biri rafine edilmiş karbonhidratlardan uzak durmak olmalıdır. Rafine karbonhidratlardan en oldukça tüketilenler ise makarna ve beyaz ekmeklerdir. Rafine karbonhidratlar kan şekerini süratli bir halde arttırabiliyor. Bu da öğünlerden sonrasında kısa bir sürede açlık hissinin oluşmasına sebebiyet verebiliyor.

Kilo Verme Yolunda Porsiyon Küçültme Uygulaması

Daha ufak porsiyonlarda yemenin ruhsal olarak da faydası bulunuyor. Ufak tabaklar kullanmak ve tüketilen kalorileri saptamak kişilerde kilo verme mevzusunda daha gerçekçi adımlar atmaya destek oluyor. Hem fizyolojik hem de ruhsal olarak pozitif yönde bir zemin hazırlayan bu uygulama ile daha etkili kilo verme süreci gerçekleştirilebiliyor. Zayıflamak isteyen kişilerin tükettiği porsiyonların kalorilerini not etmeleri ya da yedikleri yemeklerin fotoğraflarını çekerek daha sonrasında denetim etmeleri, son dönemlerde pek oldukça şahıs tarafınca uygulanan bir yöntemdir.

Sıhhatli Atıştırmalıkları Yanınızda Ne olursa olsun Bulundurun

Dışarıda geçirilen vakitlerde ya da rejim listesinin uygulanmasının güç olduğu durumlarda, kişilerin yanlarında sıhhatli atıştırmalıklar bulundurması yüksek kalorili yiyeceklere yönelmelerini engelliyor. Sıhhatli atıştırmalıklar ile karşılanabilen açlık hissi ile şahıs kilo verme sürecini daha sıhhatli bir halde yönetebiliyor. Taşınması kolay ve ergonomik bir halde hazırlanabilecek atıştırmalıklar içinde meyveler, kuruyemişler, kefir ya da yoğurt şeklinde probiyotikler yer alabilir.

Hızlı Kilo Vermek İsteyenler İçin Egzersiz Yapmanın Önemi Nedir?

Rejim listeleri ile süratli kilo vermeye çalışmak bir noktada yetersiz kalabilir. Aerobik egzersizler, kişiyi fizyolojik olarak zinde tutmanın yanı sıra zihinsel olarak da uyarır. Kilo verme sürecindeki stresi hem zihinsel hem de fizyolojik olarak atmak için aerobik egzersizler de rutinler arasına dahil edilmelidir. Bu egzersizler sonucu organların çevresinde biriken yağlar yakılabilir. Bu yağlar metabolik olarak bazı hastalıklara yol açabilir. Bu yüzden göbek çevresi, basen şeklinde bölgelerin egzersizler ile çalıştırılması gerekir. Sıhhatli bir vücuda haiz olmak için günlük 40 dakikalık bir süreyi egzersizlere ayırmakta yarar bulunuyor.

Egzersiz

Hızlı Kilo Verirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hızlı kilo vermek isteyenlerin ilk olarak diyetisyen kontrolünde bir vakit çizelgesi ortaya çıkarılması önerilir. Kilo verirken bunu en sıhhatli şekilde gerçekleştirmek gerekir. Bu süreçte şu noktalara dikkat etmek gerekir:

  • Şok rejim listelerinden uzak durulmalı ve sıhhatli rejim listelerine uyulmalıdır.
  • Ne olursa olsun kahvaltı yapılmalı ve bu öğün atlanmamalıdır.
  • Lif bakımından varlıklı bir halde beslenilmelidir.
  • Günlük planda tertipli bir halde egzersize yer verilmelidir.
  • Uyku düzenine dikkat edilmeli ve geç saatlerde bir şey tüketilmemelidir.
  • Öğünler zamanında tüketilmeli ve öğün atlanmamalıdır.

Zayıflamanın mantığı oldukça rahat bir denklemdir. Kilo vermek için rejim listesine ve egzersizlere uymak, belirlenen süre sonunda istenilen forma kavuşmaya olanak tanır. Bunun için kalori alımına dikkat edilmeli ve lüzumlu eylemler yapılmalıdır. Sürecin, duraklamalar yaşamadan istenilen vakit zarfında istenilen neticeleri verebilmesi için kişisel performans ve motivasyon büyük ehemmiyet taşır.

Lifli Beslenmenin Kilo Verme Sürecine Yararları Nedir?

Lifli beslenmek, tokluk süresini uzatmaya olanak tanımış olduğu için rejim listelerinin temel yapıtaşlarından birini oluşturuyor. Lifli yiyecekler; kuru baklagiller, sebzeler ve meyveler şeklinde geniş bir kategoriyi kapsıyor. Lifli beslenme şekli, kilo vermenin yanı sıra vücutta sıhhatli tesirleri ile olağanüstü bir beslenme şekli olarak biliniyor. Lifli beslenme ritüelleri kilo vermeye olanak tanırken, erişilen yeni fit vücut formunun kalıcı olmasını sağlıyor. Kan şekerini dengelen lifli besinler bununla birlikte sindirim sistemini de düzenlemeye destek oluyor. Lifli gıdaları öğünlere dahil etmek için mevsim sebzelerini içeren yiyecek ve salataların yapılması öneriliyor. Kuru baklagiller tüketerek de vücudun kafi oranda lifli gıda almasına destek olmakta yarar bulunuyor.

Kilo Verme Sürecinde Uykunun Önemi

Kaliteli bir uyku düzenine haiz olmak vücuttaki birçok problemi çözmeye yeter. Kilo problemleri de bu gruba dahildir. Hızlı kilo vermek isteyen kişilerin yaşam standartlarını sıhhatli temeller üstüne oturtması gerekir. Hızlı kilo verme sürecinde doğru bir rejim sıralaması, tertipli egzersiz programları kadar tertipli ve kaliteli uyku düzeni de gereklidir. Meydana getirilen araştırmalara gore uzmanlar, uyku düzeninin aşırı kiloluluk problemleri üstünde etkili bulunduğunu belirtiyor. Kalitesiz uyku, erişkin ve çocuklarda aşırı kiloluluk riskini arttırıyor. Obeziteye yakalanan kişilerin, aşırı kiloluluk ile bağlantılı öteki metabolik hastalıkları önlemesi için ise beslenme normallerini değiştirmesi gerekiyor. Kaliteli uykunun, egzersizin ve beslenme rutinlerinin birbiri ile bağlantı olduğu düşünülürse, hepsi için lüzumlu standartları sağlamaya çalışmakta yarar bulunuyor.

Uyku

Kahvaltıya Yumurta Dahil Edilmeli

Yumurta, varlıklı içeriğe haiz bir hayvansal besindir. Bu yönüyle rejim listelerinin ve günün ilk öğünü olan kahvaltıdaki yeri tartışılmazdır. Kahvaltıda tüketilen yumurta, uzun bir süre süresince daha azca kalori almaya destek oluyor. Tahıl bazlı bir kahvaltı, tokluk süresini kısaltarak yumurta şeklinde varlıklı içerikli bir gıda karşısında yetersiz kalabiliyor. Yumurta tüketerek daha çok vücut yağı kaybedilebiliyor. Kahvaltı için oldukça mühim bir protein deposu olan yumurta, tüketmekte zorluk çeken kişiler için değişik alternatiflere yönelmeyi lüzumlu kılıyor.

Hızlı Kilo Verme Döneminde Hangi Besinlerin Tüketilmesinde Sakınca Bulunmaz?

Kilo verme sürecinde hangi besinlerin tüketilmeyeceği genel olarak açık bir gerçek olarak bilinir. Bunun yanı sıra rejim listelerini esnetebilen ve tüketilmesinde sakınca bulunmayan besinler de vardır. Normal olarak ki bu probleminin cevabı kişiye hususi olarak değişebilir. Genel olarak değerlendirmek gerekirse içinde katkı maddesi bulunmayan gıdalar tüketilmelidir. Taze meyve ve sebzeler, süt ürünleri ya da sıhhatli miktarlardaki kuruyemiş ve baklagiller tüketilerek vücudun gereksinim duyan proteini karşılamak da mümkündür. Kişilerin, kilo verme sürecinde fazladan hangi gıdaları yiyebileceği mevzusunda bir uzman görüşü almasında yarar bulunuyor. Kişiye hususi hazırlanmış diyetlerin kendi dinamikleri içinde bu değişimleri uygulaması daha sıhhatli oluyor.

Nebat Çayı Tüketiminin Kilo Vermeye Faydası Nedir?

Nebat çayları, süratli kilo verme düşüncesi bulunan kişiler tarafınca çoğunlukla başvurulan yöntemlerden biridir. Normal olarak tek başına kafi olmayan nebat çaylarının, tertipli ve olması ihtiyaç duyulan miktarlarda tüketilmesi ile sonuçlar alınabilir. Tertipli olarak tüketilen nebat çayları, kalorisiz içecekler sınıfında bulunmuş olduğu için kilo vermeye destek sağlar. Hem sıvı alımını destek sunar hem de metabolizmayı uyararak kalori yakmaya destek sağlar. Nebat çayları içinden en yaygın olarak kullanılan yeşil çaydır. Yeşil çay kuvvetli antioksidanlara haiz ve içeriğindeki kafein miktarının uyarıcı etkisiyle kalori yakmayı uyarıcı özelliğe haiz olarak bilinir. Bunun yanı sıra tüketilen öteki nebat çaylarının tarçın ile beraber içilmesi de önerilir. Tarçın, kan şekerini düzenleyerek iştah sorunları ile savaşabilir. Rejim listelerinde ara öğünlerde görmeye alışık olunan nebat çayları, kuru meyveler ya da pişmemiş kuruyemişler ile tüketildiğinde oldukça daha etkili olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir