Güzellik önerileri son yıllarda fazlaca yaygın bir halde paylaşılmaya devam etse de, aslen naturel bir bakım ile fazlaca uzun sütredir mevcud güzellik sırlarına kavuşabilirsiniz. İlerleyen yaşların bir getirisi olan kırışıklık ve yüz yaşlanması şeklinde sorunların önüne geçmek isteyenler daha genç görünmelerine destek olacak bazı bakım önerileri araştırıyor. İbn-i Sina’nın hususi reçetesinden çıkarılan cilt (*10*) reçetesi cilde uygulanmış olduğu vakit olduğunuzdan 10 yaş daha genç görüneceksiniz.

10 yaş daha genç görünmek mümkün

Geçmiş yıllarda fazlaca yaygın bir halde kullanılan sadece günümüzde unutulmaya yüz tutmuş olan bazı cilt (*10*) tavsiyeleri ile cildinize daha genç bir görünüm katabilirsiniz. Cilt bakımında meydana getirilen yanlışların önüne geçmek ve daha genç bir görünüm sağlamak adına kullanacağınız bu bakım önerileri Osmanlı saraylarında da kullanılan ve İbn-i Sina’nın kendi reçetesinden ortaya çıkarılan formülleri barındırıyor. Cilt bakımında kullanılan bu naturel bakım önerisi bir tonik suyu olarak karşımıza çıkıyor. Kullanılan naturel tonik suyu yardımıyla cildinizin kolajen seviyelerini arttırmak ve kırışıklıklardan korunmak mümkün hale geliyor. Cildinizi tamamen temizleyen ve cilt bakımını tamamlayan bakım önerisi İbn-i Sina tarafınca da tavsiye edilen cilt bakımları içinde yerini yüzyıllardır koruyor.

İbn-i Sina’nın reçetesinden tonik suyu

Anadolu coğrafyasında yaşamış ve kendisinden yüzyıllar sonrasında dahi adının anılmasını sağlayacak bilimsel emekleri yürütmüş bir bilim insanı olan İbn-i Sİna, tarihin en başarı göstermiş doktorlarından biri olarak tıp evveliyatına adını yazdırmıştır. İbn-i Sina tarafınca yüzyıllar ilkin açıklanan sıhhat sırları ve bakımın püf noktaları ise yavaş yavaş yine popülerlik kazanmaya başlıyor. İbn-i Sina’nın reçetesinde yer edinen naturel tonik ise gül suyu.

Gül suyu Anadolu’da ve bilhassa Osmanlı döneminde en meşhur temizleyici olarak bilinmekteydi. Gül suyu ciltte kullanıldığı vakit cildin pH seviyelerinin düzenlenmesini ve dengelenmesini elde eden yapıda bir ürün. Bundan dolayı Osmanlı saraylarında hanımefendiler tarafınca da kullanılan bir naturel tonik olan gül suyu ile cildinizi tamamen yenileyebilirsiniz. Naturel olarak alınacak olan gül suyu bununla beraber yüksek antioksidan özelliğe haiz olduğundan cildinizde zararı olan oluşumları ortadan kaldırarak sivilce ve akne şeklinde sorunları da kökten çözer.

Gül suyu tonik olarak iyi mi kullanılır?

Gül suyunun naturel bir tonik olarak kullanılması oldukça rahat ve kolay bir işlemdir. Cildinize naturel bir tonik olarak uygulayacağınız gül suyunu ilk olarak soğuk olarak bekletmeniz gerekiyor. Soğuk olması ciltteki sinir hücrelerini tetikleyecektir. Soğuk gül suyuna pamuk batırdıktan sonrasında bu pamuk ile cildinizi silmeye başlayabilirsiniz. Daha hijyenli bir temizlik ve daha kapsamlı bir bakım için pamuğu 2-3 kez değiştirerek cildinizi tamamen temizlemeniz mümkündür.

Gül suyundan meydana getirilen tonik ne işe yarar?

Gül suyu ile hazırlanan naturel toniğin ciltte kullanılması cildin pH dengesinin tekrardan kurulmasını sağlar. Tekrardan kurulan pH dengesi ile ciltte rutubet oranı dengelenmiş olur kısaca cildin aşırı yağlanmasının ya da kurumasının önüne geçilir. Bununla birlikte sıhhatli yapısı ile gül suyu ciltte kolajen artışı sağlar. bu da erken yaşta görülen kırışıkların daha uzun süre uzak kalması anlamına geliyor. Gül suyu tonik olarak kullanıldığında ek olarak antioksidan tesiri ile cildi zararı olan oluşumlardan arındırarak sivilce ve akne şeklinde sorunların önüne geçer. Tonik olarak kullanılan gül suyunun soğuk olması ile ciltte gözeneklerin hava alması sağlanır ve bu şekilde siyah noktalardan da kurtulmak mümkündür. Gül suyu ile tonik hazırlandığı vakit cildin tamamen yenilendiği ve kullanan bireylerin olduklarından 10 yaş daha genç görünmesinin mümkün olduğu bilinenler içinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir