Kabızlık, günümüz şartlarında pek çoğumuzun yaşamış olduğu ve günlük yaşamı oldukça negatif etkileyen bir problemdir. Tedavisi için çeşitli yollar olan kabızlık, hareketsiz yaşam ve dengesiz beslenmenin bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Dr. Ayşegül Çoruhlu, iç duş alarak kabızlıktan nasıl kurtulabileceğimizi söyledi.

Lifli beslenmek kabızlığı önler

“Vücudun içini yıkamak diyince tüm bağırsak sistemini kast ediyoruz. Bir çoğumuz günlük olarak büyük tuvaletini yapmakta zorlanıyor. Kabızlık oldukça yaygın. Herhangi bir streste, seyahatte, gerilmiş dönemlerde, kalınan ev değiştirildiğinde bu şekilde bir uyarlama zamanında bu kabızlık şikayeti yaşanabiliyor. Pek oldukça yöntem deneyen insan var: çaylar, ilaçlar, tabip önerileri… Genel olarak bu problem yaşandığında oldukça lifli yenmediği söylenir. Bu liflerden kastedilen şeyler aslen vücudun sindiremediği şeylerdir. Elmanın kabuğu da lif, pırasa da lif, sebzeler ve meyveler de lif. Şundan dolayı vücut bunların tamamını sindiremez. Onlar orada bir volüm oluştururlar. Ikimiz de bunlara lif diyoruz. Gerçek bir hacimden bahsediyoruz. Siz şimdi bir tabak et yediğinizi düşünün. Yanına bir iki kaşık pilav ve patates koydunuz. O tabağa bakmış olduğunuzda onların almış olduğu hacmi düşünün; küçücüktür ve hacim olarak azca miktardadırlar. Bir salata yediğinizi düşünün. O ise hacim olarak oldukça büyüktür. Bu büyüklüğün bağırsağa yarattığı bir baskı oluyor. Azca ve sırf hayvansal besin yediğinizde bağırsaklar bir durur zira yanlış yemekten de öte miktar olarak oraya azca şey gönderiyorsunuzdur. Bu yüzden sebze ve meyveler liflidir denir zira hacimlidir.”

“Bu büyüklüğün önemi nedir? Temelde, kalınca bağırsağın alt kısmına gelen yiyecekler, orada dururlar. Onların belli bir volümde olmaları lazım zira o volüm çeperlere baskı yaptığında bağırsak çeperinde mekanik reseptör manasındaki temastan anlayan reseptörler var. Biz oradaki volümü büyük tutarsak, hacmin yarattığı bağırsak çeperi baskısı, bağırsağın o yılan şeklinde dışkıyı dışarıya atmaya çalıştıran yöntemini başlatıyor. Miktar azca olduğunda o hissimiz azca gelir. Bir sürü kabızlık mevzusu, lifli yememek mevzusu aslen oradaki volümün azlığıdır. Yenen oranda sindirilmemiş ve kalınca bağırsağa denk gelecek kısım mühim. Örnek olarak sen koca bir tabak pilav ye. Pilavın bir artığı yok ki. İçindeki nişasta derhal emilip anında kana geçiyor. Kabuklu pirincin önerilmesinin sebebi ise daha zor sindirilmesidir. Bir kısım ne olursa olsun çöp olarak kalmalıdır. İşlenmiş yiyeceklerin çoğu zaman kendileri çöptür fakat atılacak kısımları da azca. Biz sebzeli yediğimizde hakikaten yukarıda sindiremediğimiz için ve miktar olarak fazla olduğundan sindirilmeleri daha azca olur. Onlar aşağıya giderek bir volüm oluşturur ve kalınca bağırsağın duvarlarına vurduklarında oradaki reseptörler “Burası doldu, aşağıya yollayayım” demek isterler. Lifle kabızlık durumu buradan geliyor.”

Dr. Ayşegül Çoruhlu’nun iç duşu anlattığı videoya buradan ulaşabilirsiniz: 

https://www.youtube.com/watch?v=8JyhG-tG4QUVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Her yolu denemenize karşın kabızlık geçmedi mi? | İç duş nasıl alınır? (https://www.youtube.com/watch?v=8JyhG-tG4QU)

İç duş nedir?

“Peki, iç duş mevzusu nedir? Orada hemen hemen aşağıya inmemiş bir şey var ise, yeterince volüm yapmamış ve baskı olmamıştır. Dışkı hissetmeme durumunda ittirme manasındadır aslen. İç duşun yapılması oldukça basittir. Bunun için chia tohumunu seçmişler. Suyumuz var, limonumuz var. Bir bardak suyu alıyoruz, içine 1-2 yiyecek kaşığı chia tohumu ekliyoruz. Kolay içebilelim diye birazcık limon sıkıyoruz. Küçücük tohumlar suyun içinde şişerek dev gibi oluyorlar. Volümlerini büyütüp içlerini su ile doldurduk. Biz bunu dikip içtiğimiz vakit tohumu sindirmek zor olduğundan vücut onları sindiremeyecek. Şişmiş chia tohumları da tam bir lif olduğundan orada dev gibi bir hacim yapacaklar. O hacim de vücuda orasının dolduğunu ve aşağıya boşaltma fikri verecek. İç duş denilen şey budur. Eğer sorunumuz var ise devamlı yapılmasında bir sakınca yok. Limon, chia tohumu ve suyu içtiğimiz vakit daha kolay bir dışkılama gerçekleştirmiş oluyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir