Her insanoğlunun ideal kilosu farklıdır. İdeal kilo cinsiyet, yaş, boy ve öteki birçok değişik etmen tarafınca değişebilmektedir. Bu yüzden de ideal kilonuzu hesaplarken, vücudunuzundaki değişkenlere dikkat etmeli ve bu değişkenleri dikkate alarak ideal kilonuzu hesaplamalısınız. Bir insan sıhhatli bir halde hayata devam edebilmesi için daima ideal kilosuna yakın bir kiloda olmalı. Bu yüzden de beslenmenize dikkat etmeli, fazla kilonuz var ise da kilo vermek için emek harcamalar yapmalısınız. Aynı şekilde ideal kilonuzdan oldukca düşükseniz, sıhhatli bir halde kilo almak için bir uzmandan yardım almalı ve kilo verme odaklı bir rejime girmelisiniz. Bu yazımızda sizlere, ideal kilonun ne olduğundan ve ideal kilonun nasıl hesaplandığından bahsedeceğiz.

İdeal kilo nedir?

İdeal kilo, bir kişinin sıhhatli bir halde hayata devam edebilmesi için olması ihtiyaç duyulan vücut ağırlığıdır. Bu ağırlığın üstünde olması, kişinin fazla şişman olmasına niçin olur. Aynı şekilde bu kilonun daha alt bir seviyesinde yer almak da kişini gereğinden fazla zayıf bulunduğunu göstermektedir. Dünya sıhhat örgütü, kişinin gövde kitle indeksi ile ideal kilonun bulunabileceği bir formül geliştirdi.

İdeal kilo nasıl hesaplanır?

İdeal kilo hesaplanabilmesi için ilk olarak kilonuzu ve boyunuzu bilmeniz gerekiyor. Vücut ağırlığının (kilo) boy uzunluğunun karesine (m²) bölünmesiyle (kilo/m²) gövde kitle indeksi hesaplanabilmektedir. Gövde kitle indeksinin seviyelerine nazaran kişinin zayıf, normla, şişman ve obez olduğu öğrenilebilmektedir.

 • 18,5 kilo/m²’den ufak ise zayıf
 • 18,5 – 24,9 kilo/m² içinde ise düzgüsel
 • 25 – 29,9 kilo/m² içinde ise hafifçe şişman
 • 30 kilo/m²’den büyük ise obez

Kişinin düzgüsel gövde kitle indeksi sınıfında olması, o kişinin ideal kiloda olmasını göstermektedir. Hanımlarda ideal kilo düzgüsel gövde kitle indeksinin alt kısmına yakın olurken erkeklerde ideal kilo düzgüsel gövde kitle indeksinin üst sınırına yakın olmalısıdır. Bunun da ana sebebi ise erkeklerdeki kas hacminin hanımefendilere nazaran daha çok olurken, kadınlardaki yağ oranının da erkeklere nazaran fazla olmasıdır.

İdeal kilo hesaplamasında bazı uzmanlar, vücut kitle indeksinin tam olarak doğru netice vermediğini ve bel – kalça yönteminin daha doğru sonuçlar verdiğini söylüyor. Bu yöntemde belinizin en ince kısmının çevresinin kalçanızın en geniş çevresine bölünmesi ile bulunmaktadır. Bu işlemler ile çıkan sonuçlar, kişinin sıhhat durumunu ve ideal kilosunu göstermektedir. Hanımlarda bu oran şu şekildedir:

 • 0,80’den ufak olması düşük sıhhat riski
 • 0,80 – 0,85 içinde olması orta risk
 • 0,85’ten büyük olması yüksek sıhhat riski

Erkeklerde ise bu oran şu şekildedir:

 •  0,95’ten ufak olması düşük
 •  0,96 – 1 içinde olması orta
 • 1’den büyük olması yüksek sıhhat riski

Vücut tipine nazaran ideal kilo değişmiş olur mi?

İnsanların 3 değişik vücut tipi bulunuyor. Bu vücut tiplerindeki değişkenler ise ideal kilolarda hata paylarının oluşmasına niçin olabilir. İnsanların 3 değişik vücut tipi buluuyor Bu vücut tipleri ise şu şekildedir:

 • Ektomorf tip: Zayıf kişilerlerdir. İnce ve yağsız vücutları vardır. Metabolizmaları oldukca hızlıdır ve kilo almaları zor olsa gerek.
 • Mezomorf tip: Atletik bir yapıya, kuvvetli, sıkı bir vücutları vardır. Kolaylıkla kilo alıp verebilirler.
 • Endomorf tip: Bodur, yumuşak ve yuvarlak bir vücut tipleri vardır. Kuvvetli kaslara haiz olmalarının yanı sıra yağ yakmaları da bir o denli zor olsa gerek.

Mezamorf tiplerin vücut kitle indeksleri yüksek çıkabilir. Sadece bu durum, o kişinin fazla şişman olmasını göstermez. Şundan dolayı vücutlarındaki kütlenin bir çok kas kütlesidir. Bu da kişinin atletik bir vücudu bulunduğunu göstermektedir. Fakat bu durum çoğu zaman vücut geliştiricilerde görülebilmektedir. Aynı şekilde öteki iki değişik vücut tipinde olan kişilerin de vücut kitle indekslerinin düzgüsel çıkabilmesi mümkün. Fakat ideal kiloda olduklarını kati bir dil ile söyleyemeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir