İlişki Üçgeni Nedir?

İlişki üçgeni… Üçgeni daha iyi anlayabilmek için bir ilişkiyi Eş A noktası ve Eş B noktasının oluşturduğu düz bir çizgi olarak düşünelim. Üçgen ise bu düz çizginin üstüne yeni bir nokta eklenmesi ile oluşur. İlişkilerde çiftlerin dahil etmesi ile ya da onların isteği haricinde üçgenler oluşabilir. Üçgen oluşmasının sebebi bir çok vakit şahıs yada kişilerdir. Bu kişiler dostlar, evlilik dışı ilişki, kök ailedeki anne babalar olabileceği benzer biçimde çiftin evlatları da olabilir. Ara sıra üçgenin bu üçüncü parçasının çiftlerden birinin kendi kişiliğiyle iç içe geçmiş hobileri, işi vb. olduğu da görülür.

Çift ve Ayrı Kişiler Olma Noktasındaki Sınır

Oluşan üçgenleri bozmanın ya da en başta bir üçgen içine girmemenin en mühim yolu sınırlardır. Çift sınırları ilkin kendi aralarında belirlemeli ve bu sınırlarla ilgili tutarlı davranışlar sergilemelidir.

Sınırların belirlenmesi aşamasında çiftler çoğunlukla daha ilkin bilincinde olmadıkları değişik yanları bulunduğunu görebilir. Birbirinden değişik iki şahıs olarak tamamen aynı şeylerden hoşlanmıyor olmanın oldukça düzgüsel bulunduğunu kabul ederek başlamalıyız.

Beraber yapabileceğiniz ve yapmaktan hoşlandığınız şeyler hakkında konuşmak, sorumluluklar ve kimin neyi daha iyi yapabiliyor bulunduğunu belirlemek yaşantınızı kolaylaştırır. Bununla birlikte birinizin yapmaktan hoşlanmadığı şeylerin ötekinin oldukça hoşuna gitmesi durumuyla ilgili de karşılıklı anlaşmalar ve çizelgeler oluşturmanın hem sınırları güçlendirme hem de üçgenlerden korunmak için faydası olacaktır.

Üçgen Çoktan Oluştuysa ve Bir Parçası Çocuğumuzsa Ne Yapmalıyız?

Bilhassa yeni ve ilk anne-babalık tecrübesi olan çiftler bir rol karmaşası içinde olurlar. Karı-koca olmanın yanına ebeveynlik rolleri eklenmiştir ve bakmak zorunda oldukları minik bir bebek vardır. Bu durum, değişen yaşam koşulları ve ağır sorumluluklarla beraber içsel bir stres yaratarak zaman içinde kişiler arası strese dönüşebilir ve ilişkilerine zarar verebilir. Çiftlerin yapması ihtiyaç duyulan tüm rollerinin bilincinde olarak her şeyi aynı anda “oldukça iyi” yapmak zorunda olmadıklarıdır.

Çocuk ve ebeveyn üçgeni çocuğun ilerleyen yaşlarında da görülebilir. Anne babalar olarak bu üçgenden çıkabilmenin tek yolu net, uygulanabilir, her insanın kabul etmiş olduğu sınır ve kurallar belirlemek ve bu kurallar mevzusunda çocuğa ebeveynlerin aynı pencereden baktıklarını göstermektir.

Aile Danışmanı Asena Şeşen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir