Aristo’nun da söylediği benzer biçimde toplumsal bir varlık olan insan kontakt kurma, duygularını ve düşüncelerini yansıtma ve topluma ilişkin olma ihtiyacı içindedir. Artık günümüzde kontakt yolları oldukça değişmiştir. Hepimizin bilmiş olduğu benzer biçimde günümüzde web ve toplumsal medya hayatımızda mühim bir yer tutmaktadır. Karşı karşıya iletişimin yerini mühim seviyede toplumsal medya almıştır. Sosyal medyanın ilişkiler arası kontakt ulaşılabilirliğini kolaylaştırdığını görsek de günümüzde evlilik ve ilişkilere negatif tesiri olduğu kanıtlanmıştır. Bağımlılık düzeyinde olmasa bile teknolojiyle geçirilen zamandaki artışın ilişkilerde ciddi problemlerine niçin olduğu çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Sosyal Medyanın İlişkilere Tesiri

(*7*)

 • Çiftler birlikteyken toplumsal medyada geçirdikleri süre artmış ve netice olarak beraber geçirilen dönemin
  kalitesi giderek azalmıştır.
 • Sosyal medya paylaşımları çatışma sebebi olabilir. Kişiler birbirinin paylaşımlarında söz sahibi olmaya çalışabilir.
 • Sanal aldatmalar artmıştır.
 • Sosyal medyadaki kalabalık, kişilerde içi boş özgüven yaratmış olup, ilişkilere verilmesi ihtiyaç duyulan emek ve saygı azalmıştır.
 • Sosyal medyayı yaşamının merkezi haline getiren çiftlerde öteki çiftlere gore kıskançlık, güvensizlik benzer biçimde patolojik duygular daha fazladır.
 • Kıskançlık problemi çiftlerin birbirini kıskanması ile sınırı olan değildir. Sosyal medya kullanıcıları toplumsal medyada genel anlamda en mutlu, en heybetli anlarını paylaşma eğiliminde olduğundan toplumsal medya kullanımı aslen kim bilir görünmüş olduğu kadar iyi gitmeyen başka ilişkiler ile benzetme ve depresyona giden mutsuzluk sonucu doğurabilmektedir.
 • Sosyal medya kullanımın oldukça ilgi çekici öteki bir yönü de etkilerinin yalnız ilişki süreci ile sınırı olan olmamasıdır. İlişkisini sonlandırmış bireylerde eski partnerin web üstünden yaşamını araştırmaya (stalklamak) devam edilmesi ilişki sonrası yaşanmış olan ayrılık acısını artırabilmektedir. Bu durum kişinin özgüvenini ve özsaygısını azaltır.
 • Sosyal Medya Kullanımı ve İlişki Arasındaki Dengeyi Oluşturmak İçin 7 İpucu

  1. Sosyal medyayı başka çiftlerin ilişkileri ile kendi ilişkinizi kıyaslamak için informasyon toplayacağınız bir
   kaynak olarak kullanmayın. Bu tutum kendi ilişki kaliteniz üstünde negatif bir tesiri olacaktır. Kaldı ki daha ilkin de belirttiğim benzer biçimde toplumsal medya da gördüklerimiz bir çok vakit nesnel gerçekliğin tutarlı bir yansıması değildir.
  2. İnternet kullanımının partnerinizle kaliteli zaman geçirmenize engel olmasına izin vermeyin. Partnerinizle beraber iken mümkün olduğunca cep telefonunuz gözünüzün önünde ve aklınızın ucunda olmasın. Hatta mümkünse ara sıra da olsa partnerinizle dışarıda zaman geçirirken cep telefonunuzu evde, otomobilde bırakın ya da kapatıp çantanıza koyun.
  3. Dönem dönem toplumsal medya detoksu uygulayın. Belli aralıklarla toplumsal medya hesaplarınızı dondurabilirsiniz ve ya en azından hesaplarınıza bir süre için girmeyin. Bu süre zarfında toplumsal medya hesabınıza girmediğiniz için kendinizi ödüllendirin.
  4. Sosyal medyada etken olduğunuzda o an partnerinizle beraber değilseniz toplumsal medyayı partnerinizle bir kontakt aracı olarak kullanın. Doğal olarak ki sıhhat bir kontakt aracı olarak işlevsel olmayan kinayeli negatif göndermeler için değil 🙂 Partnerinize gün içinde, çalışırken toplumsal medyadan tutku ve romantiklik içeren mini mesajlar atmanız birlikteliğin canlılığını artıracaktır.
  5. Bundan önceki maddede de belirttiğim benzer biçimde toplumsal medyayı partnerinize gönderme yapmak ya da onunla tartışmak için bir vasıta olarak kullanmayın. Aranızda bir mesele olduğunda bunu karşı karşıya direkt iletişimle çözmeniz ve bundan önceki yazım ilişkideki çatışmalarda size önerdiğim 7 ipucunu uygulamanız ilişkinizin köklerini kuvvetlendirecektir.
  6. Sosyal medya mevzusunda partnerinize karşı saydam olun. Daha ilkin değindiğim benzer biçimde toplumsal medya kullanımı ile kıskançlık içinde bir korelasyon mevcuttur. Sosyal medyada partnerinizden gizli saklı sanal bir dünya kurmamaya itina gösterin.
  7. Bir ilişki içindeyken toplumsal medya üstünden ilgi duyduğunuz cinse flört cümleleri içeren konuşmalara girmeyin. Ihmal etmeyin ki aldatma yalnız tensel olmaz, sanal aldatmalar masum değildir. Eğer bu şekilde bir dürtünüz var ise derhal ilişkinizi sonlandırın ya da terapi alın 🙂

  Gerçek mutluluğun kanıtlanmaya, kıyaslanmaya ve yarışa ihtiyacı yoktur. Ortada gerçek bir aşk var ise teknoloji önemini yitirir. Sevgiler 🙂

  Çift ve Aile Danışmanı Nursen Yeşim Katdar

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir