Dünya üstünde bazı ülkeler gerek kültür, gerek konum olarak öteki ülkelerden ayrılan bazı spesifik özelliklere haizdir. Ülkemiz ve öteki Avrupa ülkeleri her ne kadar yerleşik konumları ve yapıları sebebi ile düzgüsel bir ülke konumunda bulunsa da, dünya üstünde acayip özellikleri ile dikkat çeken bazı ülkeler var. Bu ülkelerden bir tanesi ise şaşırtıcı bir özelliğe haiz. Tüm dünya tarafınca popülerlik kazanmaya başlamış olan bu ülkede insan sayısından fazla koyun var.

İnsandan çok koyunun yaşadığı ülke

Ülkeler insanların bir araya gelmesi ile oluşturulan ve belirli bir toplumun bir arada yaşadığı toprak parçalarıdır. Bu tarif ile bakılmış olduğu süre, bir ülkede en çok yaşayan canlının da insan olması beklenir. Sadece bir ülke var ki, bu ülkede insan sayısından çok koyun sayısı olduğu ortaya çıkarıldı. Faroe Adaları olarak malum ve tam 18 adadan oluşan bu ülke, insandan çok koyuna ev sahipliği yapıyor. Faroe Adaları için düzgüsel, hepimiz için ise şaşırtıcı bir durum olan bu nüfus dağılımında, toplamda 54 bin insan bulunuyorken, 80 bin tane koyun var. Aslına bakarsan adaların birleşmesi ile oluşmuş olan bu ülkenin adı de koyunlarından geliyor. Ülkenin hem simgesi olan hem de soğuğa dayanıklı bir tür koyunları ülkenin her yerinde görebilirsiniz. Hatta tahmin edebileceğiniz suretiyle, insanlardan daha sık görürsünüz.

Faroe Adaları nerededir?

Faroe koyunlarının anavatan olan Faroe Adaları, Atlas Okyanusu açıklarında yerleşmiş halde bulunan bir adalar ülkesi. Konum olarak İzlanda ve Norveç içinde bulunan bu ülke, birbirine  tünelleri ile bağlanmış olan 18 adadan oluşuyor. Adalar ülkesi olarak da adlandırabileceğimiz Faroe Adaları, senenin büyük bölümünde rüzgar alan bir ülke.

Faroe Adaları hakkında bilinmeyenler

Faroe Adaları olarak malum ülke, İzlanda ve Norveç içinde Atlas Okyanusu’nda yer edinen bir adalar ülkesidir. Adalar bütününe oluşan Faroe Adaları, her bir ada altında yer edinen tüneller ile birbirine bağlı olan bir ülkedir. Danimarka Krallığı’na bağlı bir özerk devlettir. Toplam yüzölçümü 1400 kilometre kare olan Faroe Adaları, adını koyun toprağı olarak malum bir kelimeden almaktadır. Bir çok süre iklimi sert geçen Faroe Adaları’nda yaşayan insanların da temel geçim deposu bu koyunlardır. Faroe Adaları mahalli yönetim ile yönetilir ve yürütme yetkisine haizdir.

Faroe Adaları iklimi

Faroe Adaları yıl boyuna rüzgarlı ve senenin 210 günü yağış alan bir hava iklimine haizdir. Tundra tipi iklim toprağı olan adaların bilhassa dağ kısımlarında tundra iklim bulunmaktadır. Ülkenin kıyı kesimleri ise daha çok kuru ve sıcak bir iklime haizdir. Devamlı rüzgar alan ülkede kasırga ve kasırga şiddetinde rüzgarlar se çoğu zaman ender şekilde görülür. Bunun yanı sıra 1996 senesinde Hope Kasırgası adlı kasırga adaları şuana kadar en çok etkileyen hava vakası olarak bilinmektedir. Adalar ülkesinin içindeki değişik adalarda değişik mikro iklimler görüldüğü de olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir