Toplumsal medya kullanımı dünya genelinde yaygınlaşmış iken hepimiz bir taraftan değişik hesaplar ile bu toplumsal medya yaşamına giriş yapıyor bir taraftan da kendisine örneksiz bir kullanıcı adı bulmaya çalışıyor. Sadece kullanıcı adınız yeteri kadar örneksiz gelmediğinde ya da ilerleyen süreçte belirli sebepler sebebi ile kullanıcı adınızı değişiklik yapmak istediğinizde bu durumu gerçekleştirmek için izlemeniz ihtiyaç duyulan adımlar bulunuyor. en yaygın kullanılan toplumsal medya uygulamalarından olan Instagram uygulamasında nasıl isim değiştirileceğini sizler için araştırdık.

Instagram isim değiştirme

Dünya genelinde en yaygın kullanılan toplumsal medya uygulamalarından önde gelen Instagram uygulamasını ilk kez indirdiğinizde bir kullanıcı adı seçersiniz. Bu kullanıcı adı insanların sizin profilinizi aratmak istediğinde ya da sizi hikayelere ve gönderilere etiketlemek istediğinde size ulaşmalarını sağlayacak olan addır. Tabir yerinde ise bu kullanıcı adı ile kendinize bir Instagram adı seçmiş olmuş olursunuz. Bu yüzden de kullanıcı adınız örneksiz olmalıdır. Kullanıcı adınızı ilerleyen süreçte değişiklik yapmak istediğinizde ise Instagram devamlı olarak isim değiştirmemeniz için belirli kurallar belirler.

Mesela kullanıcı adınızı değiştirdiğiniz süre eski kullanıcı adınıza geçmeniz ya da yen bir kullanıcı adı almanız için 14 gün kadar bir süre beklemeniz gerekiyor. Bununla birlikte herhangi bir başka kullanıcı ile aynı kullanıcı adını almanız da engelleniyor. Instagram kullanıcı adınızı değiştirebilmek için izleyeceğiniz adımlar hem mobil uygulamalar hem de web sitesinden yapılacak işlemler için farklılık gösteriyor.

Instagram isim değiştirme nasıl yapılır?

İnsanlar profilinize girdiğinde profil fotoğrafınızın yanında duran ve öteki kullananların sizi tanımasını elde eden kullanıcı adınızı değişiklik yapmak istiyorsanız, bu işlemi gerçekleştirmek için izleyebileceğiniz değişik yöntemler var. Bu yöntemlerden ilki ve daha oldukca kullanılanı olan mobil uygulamadan kullanıcı adı değişiklik yapmak. Akıllı telefonların oldukca yaygın kullanıldığı çağımızda neredeyse hepimiz Instagram benzer biçimde toplumsal mecralara akıllı telefonlarından giriş sağlıyor. Öteki yöntem ise daha azca kullanılanı olan web sitesi üstünden Instagram kullanıcı adı değiştirme işlemi olarak karşımıza çıkıyor. İki değişik yöntem ise şu şekilde gelişiyor:

Mobil uygulamadan Instagram isim değiştirme

Mobil uygulama olarak kullandığınız ve telefonunuzda kayıtlı olan Instagram hesabınızda kullanıcı adı değişikliği yapmak istiyorsanız, bu işlemi gerçekleştirmek için izlemeniz ihtiyaç duyulan adımlar şu şekilde karşınıza çıkacak:

 • Mobil Instagram uygulamanızı açın.
 • Sağ alt köşede simge olarak duran profil fotoğrafınızın üstüne tıklayın ve profilinize gidin.
 • Burada profil fotoğrafı ve takip edilenler, takipçiler kısmının altında Profili Düzenle yazılı butona tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekranda kullanıcı adınızın üstüne tıklayın ve silin
 • Bu kullanıcı adı kısmına yeni kullanıcı adınızı yazın.
 • Bitti yazısına dokunun ve işleminizi tamamlayın.

İnternet sitesi üstünden kullanıcı adı değiştirme

İnternet sitesi üstünden domain kullanarak giriş sağladığınız Instagram hesabınıza kullanıcı adı değişikliği yapmak istiyorsanız, bu yöntemi kullanmak için izleyeceğiniz adımlar şu şekilde karşınıza çıkacak:

 • Instagram hesabınıza giriş sağladığınız Instagram resmi web sitesine giriş yapın.
 • Profil sayfanızı açın.
 • Profili Düzenle yazılı seçeneğe tıklayın.
 • Burada karşınıza çıkan ekranda kullanıcı adınızın üstüne tıklayın ve silin.
 • Boş kalan kullanıcı adı kısmına yeni kullanıcı adınızı yazın.
 • Sayfanın altında yer edinen Gönder butonuna tıklayın ve işleminizi tamamlayın.

 

Instagram isim değiştirme hakkında bilinmesi gerekenler

Instagram üstünden kullanıcı adı değiştirme işlemi gerçekleştiriyorsanız, kullanıcı adınızı değiştirirken bilmenizde fayda olan bazı şeyler var. İşte Instagram kullanıcı adı değiştirme hakkında bilinmesi gerekenler:

 • Kullanıcı adları kişilerin kendilerine örneksiz olmalıdır, aşka biri tarafınca kullanılan kullanıcı adını alamazsınız.
 • Kullanıcı adları yalnızca harfler, rakamlar, nokta ve alt çizgi işaretinden oluşabilir. Bunların haricinde hususi karakterlere izin verilmez.
 • Kullanıcı adınızı değiştirdikten sonrasında yeni bir kullanıcı adı alma ya da eski kullanıcı adınıza geri dönüş sağlama benzer biçimde işlemler için Instagram sizden 14 gün beklemenizi isteyecektir.
 • Instagram kullanıcı adı değiştirme işleminden sonrasında dahil olduğunuz gönderilerde, yorumlarda ve sohbetlerde kullanıcı adınız değişmiş olacaktır.
 • Kullanıcı adı değişimden sonrasında dahi sabitlenmiş hikayelerde yer edinen etiketlenmiş profil adları durağan(durgun) kalır. bu durumda bir arkadaşınızın konusunda etiketlenmişseniz ve bu öykü öne çıkarılanlara eklenmişse, eski kullanıcı adınız olarak kalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir