Teknoloji çağının en yaygın kullanılan toplumsal mecralarından önde gelen Instagram, her yıl kullanıcıları için bazı yenilikler ve yamalar getiriyor. Gündemde olan her mevzuya dair ve her senenin genel vakalarına dair değişik özelliklerin geldiği Instagram içinde güncel olan her mevzu ile ilgili etiketler, hashtagler ya da post türleri bulunuyor. Bu benzer biçimde özelliklerden biri de 2021 yılının gelişi ile Instagram’a eklendi. Instagram’da bir çok kullanıcı Öküz Yılı simgesi ve Öküz Yılı’na dair pek fazlaca şey görmüş oldu sadece pek çoğumuz Instagram’ın getirmiş olduğu bu yeniliğe anlam veremedik.

Instagram Öküz Yılı nedir?

Dünyanın her yerinde kullanılan toplumsal mecralardan önde gelen Instagram değişik kültürlerin özelliklerine bağlı bazı güncellemeler getiriyor. bu benzer biçimde güncellemelerden önde gelen Öküz Yılı özelliği de temelde 12 hayvanlı Çin Takvimi’ne kadar dayanıyor. Instagram’ın getirmiş olduğu yenilik ile insanoğlu hikayelerinim başlangıcında kırmızı bir öküz simgesi ya da AR filtreleri ile oluşturulmuş hikayeler görmeye baladılar. Bu öykü ve simgeler temel olarak Çin kültüründe eski zamanlarda kullanılmış olan 12 Hayvanlı Takvim olarak tabir edilen eski bir takvimi mevzu alıyor. bu takvimde her yıl için belirlenmiş olan bir hayvan simgesi var. Simgeler ile her yeni senenin bir hayvanı mevzu edinmiş olduğu de biliniyor. 12 Hayvanlı Takvim’de yer edinen hayvanlardan bir olan öküz için belirlenen döngü yılına girilmesi ile beraber de Instagram bu hususi devrin kutlama sembolünü getirerek değişik kültürler tabıma ve selamlama amacı güdüyordu. Instagram tarafınca meydana getirilen bu yenilik her yıl değişik bir hayvan yılına gelmesi ile beraber değişiyor ve o senenin hayvan takvimi karşılığındaki hayvanına bakılırsa düzenleniyor.

12 Hayvanlı Çin Takvimi

12 Hayvanlı Takvim olarak tanımlanan bu takvim ilk duyulduğunda 12 ayı simgeleyen 12 hayvanı tasvir ediyor benzer biçimde dursa da, aslına bakarsak bu hayvanların her biri bir yılı temsil ediyor ve bu şekilde  yıl devam eden bir döngüyü ortaya çıkarıyor. Bu hayvanlardan önde gelen öküz için belirlenen döngü de günümüzde 2021 senesinde başladı. Öteki hayvanlar için belirlenen seneler da sırasıyla her yıl Çin’de düzenlenen Lunar Bayramı kısaca Bahar Bayramı ile kutlanıyor. Bu bayram her senenin ilk ayı ve ilk dolunayı içinde kutlanan bayramdır. Bu takvimin aslolan amacı Dünyevi Dallar adında olan numaralar ile her yıla bir hayvan adı vermek ve bu şekilde Göksel Kökler olarak tanımlanan bu mukaddes hayvanların her birinin bir yıl ile olan ilişkisini kavramaktan geçiyordu. Anlatılara bakılırsa he yıl hangi hayvanın yılı başladıysa tüm yıl bu hayvanın ruhani özelliklerine bakılırsa şekilleniyor ve insanoğlu hayatlarını bir yıl süresince bu hayvan ruhuna bakılırsa yaşıyordu. Her bir hayvanın senesinde değişik adetler ve değişik davranışlar devam ettiriliyordu. Belirli bir dönem süresince gerek batıl inanışlarda gerek yaşam biçimlerinde insanoğlu 12 Hayvanlı Takvim’in gösterdiklerine bakılırsa yaşam şekillerine değiştirdi. Günümüzde Taoizm dinine inan insanoğlu hala bu takvimi kullanırken, ötekiler için artık yalnızca bir kültürel öge.

Instagram Öküz Yılı simgesi iyi mi kullanılır?

Instagram’da yer edinen ve her hayvan senesinde o senenin hayvan ruhuna bakılırsa simgelendirilen 12 Hayvanlı Takvim simgelerini ve filtrelerini kullanmak isteyenler oluyor. Bu kişiler için 2021 senesinde Öküz Yılı simgelerinin iyi mi kullanıldığı ve her yıl değişen hayvan ruhu simgeleri ile filtrelerin iyi mi kullanılacağını anlattık. İşte Instagram Öküz Yılı simgesi ve filtresinin iyi mi kullanılacağı:

  • İlk olarak Instagram uygulamasına girin.
  • Sağ üst köşede yer edinen öykü oluşturma ekranına geçin.
  • Hikayeye eklemek için isterseniz fotoğraf çekin ya da isterseniz galerinizden bir medya ilave edin.
  • Ekrana dokunarak parmağınızı yukarı kaydırın.
  • En üstte yer edinen 3 Öküz Yılı simgesinden birini seçin.

Feysbuk’ta da kutlama yapılıyor

Instagram ile aynı şirkete ilişik olan Feysbuk içinde de bazı kutlamalar içeriyor ve Feysbuk da her yıl hayvan ruhu simgeleri ile kutlamalara katılıyor. Instagram benzer biçimde hikâye paylaşarak olmasa da Feysbuk içinde de Feysbuk da hayvan yılı döngüleri geldiği vakit beğen butonunu o hayvanın simgesine bakılırsa tekrardan tasarlıyor ve kutlamalar süresince bu simge kullanılıyor. isterseniz sizler de 12 Hayvanlı Takvim’in özelliklerini ve hangi senenin hangi hayvan ruhunu temsil ettiğini araştırabilir ve kutlamalara dahil olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir