Günümüzde gizlenmiş hesapların fotoğraflarını ve hikayelerini izlemeye yönelik birden fazla doğru olmayan data gezinmekte. Fakat mühim olan bu bilgilerin hangisinin doğru olup olmadığı. Bilhassa de toplumsal medya çağının bu kadar ön planda olduğu bir dijital dönemde bu bilgilerin araştırılıp doğrusunun öğrenilmesi zannedildiği kadar kolay değil. Bu makaleden sonrasında sevdiklerinizin yada kovuşturmak istediklerinizin hikayelerini izleyebileceksiniz.

Instagram’da Hikayeler Niçin Gizlenir?

Instagram’da gizli hesapların hikayeleri nasıl izlenebilir sorusu son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiş durumda. Sebebi ise kişilerin muhatap olmak istemedikleri bireylerden hesaplarını gizlemek zorunda kalması. Elbet tek çözüm yolu bu olmasa da kullanıcılar basitliği sebebiyle özelliği kullanmayı alışkanlık haline getirmiş durumda.

Hikayeler Nasıl Gizlenir?

Instagram’da bir öykü paylaştıktan sonrasında üç nokta olan kısma tıklayın. Öykü ayarları diyerek hikayeyi gizle seçeneğine basın. Bu aşamada hikayeyi görmesini istemediğiniz kişilerden gizleyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim şey devamında paylaşılan hikayelerde de bu özellik kapanmamış olacaktır. Doğrusu, gizlediğiniz kişilerin öteki hikayelerde de gizli kalacağını ihmal etmeyin. Ek olarak görmek istemediğiniz kişiyi sessize alarak hikayelerini sıranın en sonuna atabilirsiniz.

İZLEYİN: İNSTAGRAMDA HİKAYELERE GİZLİCE BAKIN! (%100 ÇALIŞIYOR!)

https://www.youtube.com/watch?v=Qp_dlXDnbPgVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: İNSTAGRAMDA HİKAYELERE GİZLİCE BAKIN! (%100 ÇALIŞIYOR!) (https://www.youtube.com/watch?v=Qp_dlXDnbPg)

Instagram’da Gizli Hikayeler Nasıl İzlenir?

Ilk olarak gizli hesapların hikayelerini görüntüleyebilmek için mobil cihazlarda birden fazla uygulama bulunur. Bu uygulamalar bir çok süre güvenilir olmayabilir ve kişilerin hesaplarını tehdit altında bırakabilir. İşte bu yüzden internet adresinden girerek güvenliğinizi yok sayan uygulamalardan kaçınabilirsiniz. Bu yazı yardımıyla kişisel güvenliğinizi tehlikeye atmadan ve sürekli olarak görüntüleyebileceğiniz, herhangi bir kurulum gerektirmeyen web sitesiyle tanışacaksınız. Uygulamanız ihtiyaç duyulan birkaç adım şunlar:

  • Arama motoruna ”storieswatch.com” yazın.
  • Karşınıza çıkan internet sayfasındaki kullanıcı adı kısmına öyküsünü görüntülemek istediğiniz kişinin adını yazın.
  • Karşınıza çıkacak hikayelere bakabilirsiniz.
  • Bu hikayeleri orijinal içerikte kaydedebilirsiniz.
  • Devamında siteden çıkmayı ihmal etmeyin.

Elbet bu ve buna benzer taktikler devamlı garantili olmayabilir. Mesela web sayfasının geçerli olmadığı ya da erişiminin zorla izin verilmediği bir süreç olabilir. Kimi zaman sitenin yalnızca kullanıcı erişimine açık olduğu sayfalarda da mümkün olabilir. Dolayısıyla kullanılan hiçbir internet sayfası ya da uygulama sonsuza kadar güvenli değildir, bunu aklınızdan çıkarmayın. Ek olarak internet sayfası kullanırken üstte yer edinen ”güvenli değildir” uyarılarını dikkate almayı ve sayfadan çıkmayı ihmal etmeyin.

Kullanılan Siteler Yada Uygulamalar Güvenli mi?

Yukarıda da belirtildiği suretiyle kullanılan hiçbir site yada uygulamalar güvenli değildir. Bu uygulamalar güvenli olmaları için üretime geçmezler. Gizli hesapların hikayelerinin izlenebildiği düşüncesiyle yükleseniz bile bir çok hakkaten de isteneni vermez. Bu sebeplerden dolayı yüklediğiniz uygulamaların güvenliğiyle ilgili virüs tarayıcısı indirmelisiniz.

  • Ghosty
  • Scout
  • Lili

Gizli Olmayan Hesapların Hikayesi İzlenirken Görünmez Olma

Takip ettiğiniz hesabın hikayesine baktığınız anlaşılmasın istiyorsanız Whatsapp yada Instagram benzer biçimde uygulamalarda hikayesinin yüklendiğine güvenilir olduğunuzda mobil verinizi kapatmalısınız. Whatsapp’ta ise görüldü hususi durumunu kapatmanız yeterlidir. Bu işlemler sonucunda istediğiniz kişinin öyküsünü rahatça görüntüleyebilecek, doya doya izleyebileceksiniz. Hatta bakmak istemediklerinizin bile. Dolayısıyla tercih edeceğiniz en mühim nokta yeterince gizli olup olmadığınızı öğrenmektir. Bunu da dostunuz yardımıyla öğrenebilirsiniz.

Toplumsal Medya Hesaplarında Gizlilik Niçin Bu Kadar Önemlidir?

Ilk olarak gizlilik kavramından ne anlaşıldığına değinmek gerekiyor. Feysbuk, Instagram benzer biçimde birçok toplumsal medya platformunda kullanıcı gizliliği esastır ve kullanıcı isteği olmadan fotoğrafı, herhangi bir durumu paylaşılamaz. İşte bu sebeplerden dolayı Instagram kullanıcının hususi kimliğinin yayılmasını engellemek amacıyla gizlilik politikasını sürdürmeye devam ediyor.

Bu da yeterince yararlı olmadığı yönünde tartışmalara yol açmaya başladı zira içerik hakkında dört gözle beklenen birçok münakaşa öne atıldı. Bu problemler gizlilik politikasının dahilinde mi değil mi kim bilir fakat bu şekilde giderse hakkında epey araştırma yapılacak benzer biçimde görünüyor. Ek olarak bazılarının hesabının yeterince gizli olup olmadığı pek yorum yapılamayacak konulardan. Elbet hepimiz yeterince gizlilik politikasını önemsemeli.

Niçin Gizli Hesapların Hikayelerini Merak Ederiz?

Bu mevzu oldukça sık dört gözle beklenen konulardan bir tanesi olsa da oldukca açıklamaya gerek duyulmaması ihtiyaç duyulan bir sual bununla beraber. Zira gizli olan insanoğlu için devamlı çekici olmuştur. Bunu fırsat bilen toplumsal medya hesapları ise giderek artan bu teknoloji çağlarında insanları kendi platformuna çekebilmek için kıyasıya rekabet halinde elbet. Bundan yarar sağlayanlar da gene kullanıcılar değil, toplumsal medya platformu yöneticileri oluyor.

Instagram

Instagram’daki Öteki Özellikler

Kullanıcılara büyük bir kolaylık elde eden Instagram, son zamanlarda öykü atmayı seven kullanıcılar için epey yeni özellikler getirdi. Mesela artık hikayelerinize müzik, anket, konum, hashtag, geri sayım, sorular benzer biçimde birçok özellik ekleyebilirsiniz. Üstelik son aşama yenilikçi olduğundan değişik efektler ile fotoğraflarınızı süsleyebilirsiniz, daha eski bir görünüm yaratabilirsiniz. Her geçen gün yeni özellik eklemeye devam eden Instagram platformu, kullanıcılarını bu yönde sevindirmeye devam edecek benzer biçimde görünüyor.

Bazı öneride bulunmak gerekirse doyasıya tadını çıkarmanız ihtiyaç duyulan gizli hesaplardan vazgeçip kendinize yeni bir öykü yaratmalısınız. Birazcık merak duygusunun olması kişileri yormaz elbet. Ayrıca lütfen gizli hesapların hikayelerini izleyebilmeniz için lüzumlu uygulamaları bulabileceğiniz Store’da açıklamaları okumadan uygulamayı yüklememeniz icap ettiğini ihmal etmeyin. Yüklediğiniz uygulamalar devamlı değil fakat kimi zaman son aşama tehlikeli olabilir, hesaplarınız birileri tarafınca ele geçirilebilir. O yüzden internet sayfası de dahil uygulamaları kullanırken kullanım koşullarını okuyun.

Son Olarak Birkaç Tavsiyeler

Yukarıda da söylenildiği benzer biçimde kullanılan uygulamaların güvenli olup olmadığına dikkat etmeli, hiçbir web sitesinin sonsuz koşulda gizli hesapların hikayelerini göstermeyeceğini bilmelisiniz. Şu anda bir çok yerde yalnızca kullanıma açık hesapların hikayeleri izlenebiliyor ve sayfaları güvenli tutulmaya çalışılıyor. Kullanım koşullarını okumadan yüklediğiniz içeriklerden yalnızca sizin görevli olacağınızı ihmal etmeyin. Son olarak para istenilen sitelere güvenmeyin, bu işlemler para ile yapılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir