İnternet faturasının yüksek gelmesinin sebepleri? sorusu günümüzde oldukça sıkça sorulan bir sorudur. Bilhassa Türkiye’de web faturasının beklenilenden yüksek gelmesinde şikayetçi olunur. Bilgisayarlarına web bağlatmak isteyenler ilk olarak paket seçiminde bulunurlar. Daha sonrasında bu paket için antak kalma yaparlar. Antak kalma sağlanan paketlerin aylık belirli bir kotası vardır.

Mesela, aylık 35 TL olan paketler 39 TL olan paketler şeklinde değişiklik gösterirler. Paketlerdeki değişimler paket içinde bulunan hız sınırı, kota sınırı şeklinde çeşitli faktörler ile değişebilir. Tüm bu faktörler göz önüne bulundurulup ISP’ler kullanıcılara belirli fiyatlar oluşturur.

Kota Aşımı Nedir?

Kullananların kendi paketlerinin tutarı üstünde bir ücret ile karşılaştıklarında kullananların ilk sordurulmuş olduğu sual faturam neden yüksek geldi? Sorusu olur. İnternet Servis Sağlayıcısına sorduklarında ise aldıkları yanıt daima kota aşımı olur.

Fakat kullanıcılar tarafınca neden bu kota aşılıyor ya da kota aşımını niçin fark etmiyorum şeklinde birçok geri dönüt alınır. Kota aşımının oluşma sebebi kullananların kendilerine tanımlanan kota faktörünü doğru anlayamadıkları için olur.

Başlangıçta paketler seçildiğinde her paket için belirli bir kota sınırı vardır. Mesela, bir kullanıcı aylık 20 GB değerinde indirme yaparsa 20GB’dan sonrası için kullanıcıya aşım tutarı uygulanır.

Modem

Kota Aşımı Neden Oluşur?

Kota aşımının başlıca sebeplerinden biri web ağınızın birden oldukça kişiye açık olmasıdır. Eğer bulunduğunuz çevrede internetinizi sizden başka komşularınız ve dostlarınız kullanıyorsa maalesef kota aşımı kolaylıkla gerçekleşir. Öteki sebeplerden biri de gün içinde seyrettiğimiz video ve müziklerin hepsinin arka planında indirilmesidir. Oldukça fazla video içinde ne olduğu izleyerek de kota aşımına sebep olur.

Sınırsız İnternet Tarifelerinde Satmaca Neden Yüksek Gelir?

Sınırsız web tarifesi kullandığınızda durağan(durgun) bir satmaca bedeli ödenir. Faturaların yüksek gelmesinde bazı bilinmesi ihtiyaç duyulan sebepler vardır.

  • Kullandığınız taahhüttünüz, bitmiş olabilir. Bu problemi çözmek için web sağlayıcı firmanıza başvurabilirsiniz.
  • Sizin haberiniz olmadan hızınız arttırılmış olabilir bu da hemen sonra faturanıza yansımış olabilir.
  • Tarifenize ek bir servis satın almış olabilirsiniz
  • Son olarak faturanın yüksek gelmesinin bir sebep de hatalı satmaca olabilir.

Sınırsız web tarifelerinde artışlar yukarıda belirtilen nedenlerden vakası oldukça sık rastlanılan bir sorundur.

Oyun Oynamak İnternet Faturasını Yükseltir Mi?

Bizi kendine bağlayan bilgisayar oyunları bir çok süre çevrimiçi olarak oynanıyor. Çevrimiçi olarak internetten oynanan oyunlar bir çok süre web faturalarına yansıyarak faturanın yüksek gelmesine sebep olur. Oyunlar web sayfasından oynamaya başlandığı için ilk olarak oyun web sayfasına indirilip hazırlanmış olur. Bu indirme işlemi faturaya kabarık olarak yansıyor.

Birçok unsur, web faturanızın yüksek gelmesine neden olabilir. Mesela, web hizmet sağlayıcınızın fiyatlarını artırdığı bir dönemde, web faturanız yüksek gelir. Ek olarak, web kullanımınızın artması da faturanızı yükseltebilir. Mesela, extra cihazlarınızın (bilgisayar, tablet, akıllı telefon, vs.) internete bağlanması yada daha çok video seyretme şeklinde web aktivitelerinin artması faturanızı etkileyebilir. Eğer web faturanızın neden yüksek bulunduğunu idrak etmek için daha çok bilgiye gereksinim duyuyorsanız, web hizmet sağlayıcınızla iletişime geçebilirsiniz.

İnternet Dolaşmak İnternet Faturasını Yükseltiyor Mu?

İnternette gezindiğinizde biz bilincinde olmadan bilgisayar otomatikman o sitenin dosyalarını kaydetmeye adım atar. Bu kaydetme işlemi o sitenin dosyaları indirerek yapılır. Bu da web kullanımını arttırıcı etkiye haizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir