Akıllı telefonlar ortaya çıktıktan ve yoğun bir halde hepimiz tarafınca kullanılmaya başlandıktan sonrasında bilgisayarlar ve telefonlar aracılığı ile internete bağlanan şahıs sayısı da ciddi oranda artış gösterdi. Hızla gelişen teknolojinin bu denli gelişmesinin arkasından birçok şahıs eskiden adsl kullanırken şimdilerde fiber bağlantılar ile süratli geziniyor. Bazen web yeteri kadar süratli olamıyor ve birçok şeyi indirirken ya da internet sayfası üstünden kullanırken pek oldukça kullanıcı web hızının ne alemde bulunduğunu merak ediyor. Peki, web hızı testi nasıl yapılır? İşte, web hız testi ile ilgili detaylı bilgilendirme yazımız.

İnternet hızı testi nasıl yapılır?

İnternet hızı testini bilgisayar ile yapmak için speedtest.net adresine girip testi akıllı telefonlar ve tabletler ile yapmak için de speedtest uygulamasını indirmeniz gerekir. Speedtest sitesine girdikten ya da uygulamayı indirip giriş yaptıktan sonrasında web hızı testini gerçekleştirmek için “Begin Kontrol” seçeneğine tıklamanız gerekir. Hız testini bu uygulamadan yapmak son aşama basittir.

İnternet hızınız düşükse web hızı nasıl artırılır?

İnternet hız testi yapıldıktan sonrasında web hız testi sonuçlarında beklendiği kadar iyi bir netice alınmadı ise düşük web hızı nasıl artırılmalıdır? İnternet hızını çoğaltmak için ilk olarak hizmet alınan web servis sağlayıcısına ulaşmak ve yardım talep etmektir. Onlar ihtiyaç duyulan uygulamayı gerçekleştirecektir. Mevcut olan altyapı, web hızı hususunda son aşama önemlidir. Bina içi kablolama ya da kullanılan cihazlar, bu mevzuda büyük bir etkendir. Bina içi kablolama ile ilgili servis sağlayıcısı pek oldukça problemi halledebilmektedir. Aşağıdaki uygulamalar doğrultusunda web hızınızı artırabilirsiniz.

  • İnternete bağlandığınız cihazları kapatın ve arkasından açın. Problem bu adımların arkasından çözülmedi ise, kullandığınız ağ cihazlarının hepsini sıfırlayın (reset). Arkasından kurulumu tekrardan yapın.
  • Kablosuz ağ kullanıyorsanız, ağ aletinin yer almış olduğu konumu değiştirmeniz de etkili olabilmektedir. Kablosuz modemin daha merkezi bir konuma taşınması bunu sağlayabilecek bir uygulamadır.

Türk Telekom deklare etti

En doğru sonuca erişebilmek için aşağıdaki işlemleri yapmanızı tavsiye ederiz.

  • Hız Testi sayfası haricindeki tüm web sayfalarının kapatılması.
  • Bilgisayarda/mobil cihazda çalışan öteki programların/uygulamaların kapatılması.
  • Not: Kablosuz bağlantıda modemin konumuna nazaran hız performansı değişebilir. Daha doğru sonuca erişebilmek için ethernet kablosuyla bilgisayarınızı modeminize bağlayıp testi başlatabilirsiniz.
  • Ek olarak; hız testiniz web kullanımının yoğunluğuna (aynı saatte size yakın bölgelerde web kullanan şahıs sayısı), ev içi tesisatınızın kalitesine, ev içinde internete bağlanan öteki uygulama ve cihazların sayısına (Tivibu, bilgisayar, cep telefonu vb) ve modem ayarlarınıza nazaran değişim izah edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir