Yaşamımıza girdiğinden beri yaşantımız olan web, çağıl dünyada her şeyimiz oldu. Artık bankacılık işlemleri, oyunlar, kontakt şeklinde birçok işlemi web üstünden halledebiliyoruz. Geçtiğimiz yıllardaki salgın krizi de web üstünden ders yapılabileceğini hatta web üstünden sınava bile girebileceğimiz bizlere kanıtladı. Sadece webin belli hızları vardır. İnternet hızınızı öğrenebilmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

İnternet hızı çeşitleri nedir?

İnternetin iki değişik hız çeşidi bulunmaktadır. Bu hız çeşitleri şunladır:

  • Download (İndirme)
  • Upload (Karşıya yükleme)

Bu web hızları yapacağınız aktiviteye bakılırsa iş yapmaktadır. Sözgelişi WhatsApp üstünden arkadaşınıza herhangi bir dosya atacaksanız, dosyanın gönderilme hızı upload hızıyla doğru orantılıdır.Upload hızınız ne kadar yüksekse, dosyanızın gönderilme hızı o denli iyi olacaktır. Sadece WhatsApp üstünden gelen bir dosyayı indirme hızı, download hızı ile doğru orantılıdır. Eğer download hızınız düşükse, arkadaşınızdan gelen dosyayı açmak için birazcık bekleyeceksiniz.

İnternet üstünden online oyun oynayan biriyseniz, web hızının iki tarafını da aynı anda kullanmış oluyorsunuz. Şu sebeple online oyunlarda kendi verilerinizi anlık olarak gönderip, karşı tarafın verilerini de anlık olarak almanız gerekiyor. Online oyunlardaki performansınız, hem download hem de upload hızlarına bağlıdır.

Düşük web hızı nereye yakınma edilmeli?

İnternet hizmeti elde eden firmaların vaat etmiş olduğu hizmetleri yerine getirmemesi durumunda, müşterilerin Tüketici Yargıcı Heyeti’ne başvurması gerekmektedir. Bazı kullanıcılar, düşük web hızı sebebiyle çeşitli çözümler denedi sadece çözüm bulamadıkları için aboneliklerini iptal ettirmek için cayma bedeli ödediler. Mevzunun uzmanı avukatlar, web sağlayıcısının verdiği hizmetlerin yetersiz olmasının “ayıplı hizmet” olarak kabul edildiğini belirtti.

Kablolu web bağlantısı ile daha iyi verim alırsınız

Günümüzde WI-FI (kablosuz web) teknolojisi oldukça gelişti. Sadece devamlı kablosuz web ile daha azca verim alırsınız. Şu sebeple radyo dalgaları ile internete bağlanırsınız. Sadece kablolu bir halde bilgisayarınızla modeminizi bağladığınızda, oldukça daha süratli bir web erişimine haiz olmuş olursunuz.

Türkiye’de web hızı nasıl?

Türkiye’de web hızının en yüksek olduğu şehirler, Speedtest.net tarafınca 2022 senesinde belirlenmiştir. Kullananların yapmış olduğu testlerin averajı alınarak elde edilmiş veriler, indirme, yükleme ve gecikme değerlerini içermektedir. İstanbul, en süratli kent olarak sıralamada birinci sırada yer almıştır. İstanbul’da averaj indirme hızı 53.29 Mbps, yükleme hızı 24.49 Mbps ve gecikme süresi 18 ms olarak belirlenmiştir. Ankara, İzmir, Adana ve Bursa ise sırasıyla ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sırada yer almıştır.

Ek olarak, 2022 yılına ilişik Speedtest raporuna bakılırsa Türkiye, durağan(durgun) genişbant web hızı oranında 175 ülke içinde 103. sırada yer almıştır. Türkiye’nin genişbant web hızının küresel ortalamanın oldukça arkasında kalması, iş ve eğitimin evde yapılmasına yol açan pandemi döneminde ciddi web bağlantı problemlerine yol açmıştır.

İnternet hızı nasıl ölçülür?

İnternet hızını ölçmenin en kolay yolu, bazı web siteleridir. Bu web sitelerinden en popüleri ise speedtest.net‘dir. Speedtest şeklinde bir oldukça web sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerde web hızı ölçebilirsiniz. Önbelleğe indirdiği dosya ile web hızını ölçen bu siteler, yüzde 85 oranında doğru göstermektedir. Doğal olarak bu hızlar bağlantı kalitesine ve bağlantı kablosuna bakılırsa değişebilmektedir. Bu tür web siteleri sizin ping, upload ve download hızlarını ölçmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir