Sıhhatli bir yaşam içinde olabilmek için kişilerin dengeli ve tertipli beslenmesi son aşama önemlidir. Dengeli ve tertipli beslenmek kişinin yaşamı süresince sıhhatli bir yaşam içinde olmasını sağlarken hem de çeşitli hastalıklara karşı da vücudun dirençli olmasını sağlamaktadır. Dengeli ve tertipli beslenmenin yanı sıra çeşitli egzersiz aktivitelerinde bulunmak kişinin vücudunun gelişmesine de büyük seviyede katkı sağlamaktadır. Bu egzersizlerden bir tanesi olan ip atlamanın boy uzaması üstündeki etkileri nedir?

İp atlamak boy uzatır mı?

Kişinin boyunun uzun olmasını sağlaması esasında buluğluk döneminde uygulayacağı birkaç antrenman yardımıyla mümkün olan durumlar içinde yer almıştır. Bu antrenmanlardan bir tanesi basketbol olurken basketbola giden evlatların boylarının fazlaca daha kısa süre içinde uzadığını ve tüm kas ve kemik gelişimi üstünde fazlasıyla büyük etkileri bulunduğunu söylememiz doğru olacaktır. Basketbolun yanı sıra yüzme de tüm vücut sisteminin çalışmasına destek olan ve kişinin boyunun uzamasını etkileyen sporlar içinde yer almıştır. Boy uzunluğunu elde eden uygulamalardan bir tanesi de şüphesiz ip atlamasıdır. İp atlamak boyun uzamasını büyük seviyede etkileyen sporlar içinde yer alırken hem de tertipli uygulandığında kişinin zayıflama sürecine de katkı sağlamış olduğu bilinmektedir. Kişinin herhangi bir genetik probleminin olmaması durumunda sıhhatli bireylerde ip atlamak pozitif sonuçların doğmasına destek olmaktadır. Tertipli olarak ip atlamak hem de boyun uzamasını sağlayacak gıdaların tüketilmesi kişinin boyunun uzamasına destek olacak etmenler içinde yer almıştır. Bilhassa ip atlamaya erişkin döneminde uygulanması kişinin boyu üstünde büyük seviyede gelişmelerin olmasına ve ergenlikten yetişkinliğe sıhhatli bir geçiş yapmasına destek olmaktadır.

Video: İp Atlamanın Önemi ”Boy Uzatır Mı?”

https://www.youtube.com/watch?v=FF2sLIQug-QVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: İp Atlamanın Önemi ”Boy Uzatır Mı?” (https://www.youtube.com/watch?v=FF2sLIQug-Q)

İp atlamak zayıflatır mı?

Son dönemlerde en fazlaca dört gözle beklenen konulardan bir tanesi de ip atlamanın zayıflama sürecinde herhangi bir tesirinin olup olmadığıyla alakalıdır. İp atlamak vücudun tüm sisteminin sıhhatli ve dizgesel bir halde çalışmasına büyük seviyede katkı elde eden yöntemlerden bir tanesi olduğundan kişinin kısa süre içinde zayıflamasına büyük seviyede katkı sağlamaktadır. Vücutta bulunan fazla kilonun kısa süre içinde vücutta yakılmasına katkı elde eden ip atlamayı hem de sıhhatli beslenme ile desteklemek kişinin zayıflama sürecini büyük seviyede hızlandırmasına destek olan yöntemlerden bir tanesidir. Her gün tertipli olarak ip atlama egzersizini gerçekleştirmeniz sıhhatli bir halde zayıflamanıza destek olurken mevcud tüm kilolarınızdan kısa süre içinde kurtulmanıza ve sıhhatli bir vücuda kavuşmanıza destek olmaktadır. Bu durum itibarıyla ip atlamanın kilo verdirmesini sağlayabilmek için dengeli ve tertipli beslenmeyi dikkatsizlik etmemeli tüm gıdalarınızı eksiksiz bir halde tüketmeniz gerekmektedir.

Boyun uzamasını elde eden gıdalar nedir?

Bilhassa buluğluk döneminde evlatların gelişme sürecini sıhhatli bir halde tamamlayabilmeleri için dengeli ve tertipli beslenmeleri, sıhhatli gıdaların tüketimini gerçekleştirmeleri son aşama mühim olan faktörler içinde yer almıştır. Kafi beslenme evlatların boylarını birinci seviyede tetikleyen durumlar içinde yer alırken protein, karbonhidrat ve yağların dengeli bir formda tüketilmesini sağlamanız son aşama önemlidir. Erişkinlik dönemindeki evlatların boylarının sıhhatli bir halde uzamasını sağlayabilmek için çeşitli gıdaların tüketilmesi boyun fazlaca daha süratli ve etken bir halde uzamasına destek olmaktadır. Çocuğunun boyunun uzamasına destek olan gıdaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yulaf ezmesi
 • Yumurta
 • Fasulye
 • Yeşil yapraklı gıdalar
 • Tatlı patates
 • Kırmızı meyveler
 • Kinoa
 • Lahana
 • Havuç
 • Kuruyemiş
 • Süt Balık
 • Tavuk eti
 • Muz

Yukarıda yer edinen evlatların gelişme evresinde kafi ve tertipli oranda tüketilmesi hem sağlıkları açısından mühim olan faktörler içinde yer alırken hem de boylarının fazlaca daha uzun olmasına destek olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir