• İpek Böcekçiliği ve Dut Bahçesi Tesisleri Projesi 
 • İpek Böceği Yetiştiriciliği 
 • Dut Bahçesi Tesisi Kurulumu Iyi mi Yapılır? 
 • Yaş Koza Üretimi Aşamaları 
 • İpek Böcekçiliği Besleme Evi İçin Alan Hesaplaması 
 • İpek Böcekçiliği ve Dut Bahçesi Tesisleri Projesi 

  İpek böceği besleme evi ve dut bahçesi tesisi proje rehberi 2020 adlı yazımızda devlet tarafınca %100 hibenin verileceği ipekböceği yetiştiriciliği projelerinden bahsedeceğiz. Arıcılık, ipekböcekçiliği, kaz ve hindi yetiştirme adına işletme  projesi olan kişilerin yapmış olduğu maddi yatırımlara ilişkin resmi kanunlarla belirlenen maddelerle bu işleri yapanlara bağışlama desteği verileceği belirtilmiştir. İpekböcekçiliği ile ilgilenen gerçek ya da kamu tüzel kişilerine hususi ipekböceklerine hususi dut bahçesinin kurulumu, ipekböceği için yaşam alanının oluşturulması, bu tesislerde kullanılacak olan makine ve öteki vasıta gereçlerin alım harcamaları için %100 bağışlama desteği verileceği açıklanmıştır. İpekböcekçiliğinin haricinde hindi ve kazların ticareti ile uğraşan kişiler için 1000 damızlık kazı bulunan 500 tane ticari amaçlarla kullanacağı kazı olan ya da 1000 tane ticari hindi üstüne yapılacak olan yatırımlarda ise devlet tarafınca %75 bağışlama verilecektir.

  İpek Böceği Yetiştiriciliği 

   İpek böceği besleme evi ve dut bahçesi tesisi proje rehberi 2020 kapsamında ipek böceğinin temellerinin atılmış olduğu yaş koza üretimi için yüksek verimlilik elde eden, salgın hastalıklara karşı dayanıklılık sağlayabilen polihibrid (oldukça hücreli) tohumların üretimi hususi ipekböcekçiliği tesislerinde yapılmaktadır. Türkiye coğrafya bakımından elinde bulundurduğu türler yardımıyla kendi ipekböcekçiliği üretimini kendisi karşılayabilmektedir. İpekböceği üretimi senede 2 kere ve ilkbahar güz dönemlerinde yapılmaktadır. İpekböceğinin kuluçka süreci iklimden dolayı  ege ve akdeniz bölgelerinde ısı yüksek olduğundan nisan ayında öteki bölgelerde mayıs ayında gerçekleşmektedir. İpekböceğinin hayatta kalabilmesi için tek gerekseme duyduğu şey dut yaprağıdır. Bir kutu içinde bulunan ortalama 20 bin yumurta ipekböceği için 500-600 kilo dut yaprağı gerekmektedir. Hayvancılık Genel Müdürlüğü istatistiklerine gore 2019 senesi 5890 kutu ipekböceği için 90 ton yaş koza üretildiği görülmektedir.

  Dut Bahçesi Tesisi Kurulumu Iyi mi Yapılır? 

  İpekböceklerine hususi olarak meydana getirilen dut bahçesinin kapama bahçe ya da bağ bahçeleri olarak iki türde bahçe tasarımı yapılabilmektedir. İpekböcekçiliğine en uyumlu olan bahçe ise yalnız dut ağaçlarının bulunmuş olduğu kapama türü bahçelerdir. Bu sebeple meydana getirilen işler bakımından dut yapraklarının toplanması ve bakım işlemleri daha ergonomik şekilde yapılır. Yaprakların daha kolay toplanabilmesi adına dut ağaçları belirli bir plana gore dikilir. Her yıl ilkbahar ayı ulaştığında kafalama tekniği kullanılarak dutlar kesilmektedir. Dutlar oldukça geniş yapraklara haiz olmadığı için ekim işlemi sık sık yapılır böylece yaprağın daha verimli şartlarda büyümesi sağlanır. Kapama türündeki bahçelere bakıldığında 3-3,5 metre boşluk bırakılarak üst boşluk ise 1.3-1.5-2 metrelik aralıklarla dikim işlemleri gerçekleştirilir. Fidan miktarları ise şöyledir: 

  • Alan metrekare cinsinden hesaplanır ve sıralar arası mesafe (3-3,5 metre) ile sıra üstü mesafesinin (1,3-1.5-2 metre) çarpımına bölünerek ihtiyaç duyulan fidan miktarı belirlenir. Mesela 3 metreye 1,5 metre ölçümüz ve 1000 metrekare alana sahibiz. Buna gore ihtiyaç duyulan fidan miktarı 1000/3*1,5 işleminden 222 olarak bulunmaktadır.

  Değişik fidan dikim yöntemlerine gore istenilen miktara uygun olan formül uygulanarak tesiste dikim işi gerçekleştirilir.

  İpek Böcekçiliği ve Dut Bahçesi Tesisleri Projesi

  Yaş Koza Üretimi Aşamaları 

  Türkiye’de 2 kere meydana getirilen ipekböcekçiliği daha verimli olduğundan ilkbahar ayında besleme işlemi yapılabilmektedir. Tohum şeklinde tam kutu içinde 20.000 tane olacak şekilde satışı yapılmaktadır. Hayvancılık ve Ziraat Bakanlığı tarafınca ipekböceği yetiştirilmesine teşvik amacıyla tohumu üreten kuruma parasız bağışlama destekleri sağlanmaktadır. Üreticiler 1 ay ipekböceğini yaş kozada besler ve 10 gün koza örmesi için bekler. Bu 40 gün bitiminde kozabirlik kurumuna teslim eder. 1 kutusunda ortalama 44 kilo ürün çıkan  ipekböceğinin Türkiye’deki averajı 35 kilodur. İpek Böcekçiliği ve Dut Bahçesi Tesisleri Projesi 

  İpek Böcekçiliği Besleme Evi İçin Alan Hesaplaması 

  İpekböceklerinin besleme evleri 22-28 derecelik hususi alanlarda ısıtılıp havalandırılacak şekilde tasarlanmalıdır. İpekböceği beslemesi için 5 senelik plan aşağıda gösterilmiştir: 

  • İlk yaş 1,5 metrekare
  • İkinci yaş 3 metrekare
  • Üçüncü yaş 6 metrekare 
  • Dördüncü yaş 12 metrekare
  • Beşinci yaş 25 metrekarelik alanlarda besleme işlemleri yapılmaktadır.

  1 kutu ipekböceği için 25 metrekare alan gerektiğinden bahsetmiştik. 1,65 uzunluğunda  2 tane 3 kattan oluşan raf inşası yapılmalı Rafların boyutu 1,10 ila 2 m olmalıdır.

 • İpekBöceği Yetiştiriciliği İçin Toplam Maliyet Hesaplaması 
 • Fidan almak için ihtiyaç duyulan harcama : 16.000₺
 • Alınan fidanların dikilme harcamaları: 4.000₺
 • Yapraklar için raf maliyeti: 28.000 ₺
 • İpekböceği Evi için ihtiyaç duyulan harcama: 120.000₺
 • Vasıta gereç harcamaları:  30.000₺ 
 • Buna gore ipek böceği besleme evi ve dut bahçesi tesisi proje rehberi 2020 için ihtiyaç duyulan tüm harcamalar toplamı 198.000₺ olarak hesaplanmaktadır. İpek Böcekçiliği ve Dut Bahçesi Tesisleri Projesi 

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir