Artan enflasyon ve zam haberleriyle beraber konut almak, sıfırdan ev sahibi olmak da bir fazlaca zorlaştı. Yüklü oranda birikim yapmanın zor olduğu şu süreçlerde insanoğlu ev sahibi olmak için başka şekilleri seçmeye başladı. Ev sahibi olmak isteyen birçok yurttaş, konut sahibi olabilmek adına kendilerine birçok plan yapma ve uygulama derecesine geldi. Bu süreç esasında bir tek ev almak isteyen vatandaşı değil, konut satan emlakçıyı da vurdu. Eski dönemlerin iftiharla bakılan ve en oldukca kazandırdığı kabul edilen emlakçılık mesleği kendi yağında kavrulma dönemine girdi. Ev satın almaya karar verdiğiniz süreçlerde en malum yöntemlerden kabul edilen krediye başvurma, faiz oranları ve geri ödemelerdeki artışlar sebebiyle sıfırdan almak istediğiniz evi ipotekli haline getirmeye başladı. Peki ipotekli ev satın almak mümkün mü? İpotekli ev satışının herhangi bir riski mevcut mu?

İpotekli tapuyu satmak mümkün mü?

Yüklü miktarlarda artan konut tutarları vatandaşı kredi çekmeye yönlendirirken, faiz oranları vatandaşın korkulu rüyası oldu. Ev sahibi olabilmek için gidilen bankalar, kendilerini güvenceye almadan kredi verme işlemi yapmadığı için, krediyi verdiği andan itibaren resmen evi ipoteklemeye başladı. Bankanın verdiği kredi ödemesinin aksatılması durumunda, eve el koyma hakkı doğuyor. Bu serüveni yaşayan insanlarda evlerinin bankalar tarafınca el koyulmasının önüne geçmek için, ipotekli olan evlerini satılığa çıkarıyor. Banka ipotek koyup evini elinden almadan ilkin, almış olduğu evi değerinde bir başka kişilere satmaya çalışılıyor. İpoteği koyulan ev için ufak bir araştırma yapılması durumunda, evin ipotekli olduğu elbet kısa süre içinde belli oluyor. Dolayısıyla bu şekilde bir yanıltıya gitmeden, evin ipotekli olduğu yasal kayıtlara geçirilmesi gerekiyor.

İpotekli bir evi satın almak ne kadar doğru?

Satın alacağınız, yeni umutlarla yeni bir hayata başlayacağınız evin ipotekli olup olmadığını ne olursa olsun k0ntrol ettirmeniz gerekmektedir. Bilincinde olmadan aldığınız ipotekli ev, büyük sorunlara yol açabilir. Aldığınız evin üstüne ipoteği koyan şahıs ya da kurum sizden yüklü oranda para talep edebilir ve hatta evin aslolan sahibinin değişmesine sebebiyet verebilir. Evi satmak istediğinizde koyulan ipoteğin kaldırılmasıyla, ev satışını gerçekleştirmeniz mümkün. Kısacası yeni bir ev alma girişimindeyseniz küçük bir araştırma yaparak, almak istediğiniz evin üstünde herhangi bir ipotek olup olmadığını denetlemek oldukca daha sıhhatli olacaktır.

Peki ya ipotekli ev iyi mi satışa çıkıyor?

Almak istediğiniz evi, ipotekli olup olmadığı yönünde yaptığınız araştırma sonucunda evin ipotekli bulunduğunu gördüğünüz halde gene de evi satın almak istiyorsanız, ev sahibiyle büyük bir plan kurmanız gerekiyor. Bankalar çoğu zaman evin üstüne koydurttuğu ipoteği, verdikleri paranın öğrenim edilmesine karşılık kaldırtabiliyor. Bu durumda evin sahibiyle, eski borcunu ödemesine yönelik bir antak kalma yaparak borcun ödenmesi durumunda, ipotekli evi satın alabilme durumu ortaya çıkıyor. Evin üstünden ipotek kalkmadan evi satın almanız sizin için büyük bir risk oluşturabilir. Eski ev sahibin kredi borcunu gene aksatması durumunda, evin üstündeki ipotek devam ederek almak istediğiniz evin ipoteğinin aynen kalmasına sebebiyet verebilir. Ev sahibiyle bir planlama yaparak, konut kredisini üzerinize alabilir, eski ev sahibini tamamıyla aradan çıkartarak bankaya mevcud borcu siz ödeyebilirsiniz. Bu süreçte yapılması ihtiyaç duyulan şey, eski ev sahibiyle bir anlaşmaya vararak kredi borcunun ne kadarını ödeyeceğinizin belirlenmesi gerekmektedir. Evin mevut olan kıymeti yerine, ipotek konulduğu için değişik ödemeler yapabilmek mümkün. Fakat en yaygın kullanılan ve esasında en oldukca güvenli olan durum, evin üstünde herhangi bir ipotek bulunmadan almanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir