İş Yerinde Egzersiz, Size bir iyi bir de fena haberimiz var : İş yerinizde kimselere belli etmeden antrenman yapmanızın türlü yolları var! Bu iyi olandı. Fena haber ise artık kaytarmak için bahaneniz yok. Masa başı egzersiz hareketleri nedir?

Sebepleri uzun uzun sıralanabilir fakat çoğumuz biliyoruz ki spora zaman ayırmak ya da bunun için fazladan bir süre yaratmak mevzusunda çoğumuz problem yaşıyoruz. Uzun mesailerimiz, işimize giderken katettiğimiz yollar ve daha bir sürü sebep uzun saatler hareketsiz kalmamıza yol açabiliyor. Bu şekilde geçen bir günün arkasından spor salonuna gitmek o kadar da mümkün olmuyor. Gelin fazladan zaman ayırmanıza gerek kalmadan mesai saatleriniz içinde kolaylıkla yapabileceğiniz egzersizlerden söz edelim.

İş Yerinde Egzersiz Yapmak – Masa Başı Egzersizler

 • CHAIR STAND
 • CALF RAISE  
 • PLANK
 • WALL STRETCH
 • PECS (CHEST)
 •  TRICEPS
 • CHAIR STAND

  Chair stand olarak adlandırdığımız egzersiz kalça ve basen bölgenizi çalıştırır. Bu şekilde rahat ve etkili bir egzersiz için tek ihtiyacınız olan şey sağlam bir iskemle. Eğer sizin sandalyeniz tekerlekli ise ilk olarak sandalyenizi sabitlediğinizden ve sandalyenizin kaymayacağından güvenli olun. Başlangıç pozisyonunuz sandalyede oturmak olacak. Dengenizi sağlamak için ellerinizi göğsünüzde çapraz şekilde birleştirebilir ya da karşıya uzatabilirsiniz. Ellerinizi kullanmadan basitçe ayağa kalkın ve sonrasında kendinizi yavaşça arkaya sandalyeye doğru oturtun. İş Yerinde Egzersiz Toplamda 10 yeniden yapabilirsiniz.

  CALF RAISE  

  Ellerinizle sandalyenizin arka tarafını tutun. Ilkin bir bacağınızın üstünde durun ve yavaşça ayak parmaklarınızın üstünde yükselin, topuğunuzun üzerine başlangıç pozisyonunuza geri dönün. İş Yerinde Egzersiz Bu hareketi toplamda 20 kere yapın ve öteki bacağınız için de aynısını yapın. Bu hareket alt bacaklarınızı sıkılaştırmanıza destek olacaktır. 

  Masa Başı Çalışanlar için EFSANE Egzersiz KombinasyonuWatch this video on YouTubeİş Yerinde Egzersiz Kaynak : Tuğçe İrtem

  PLANK

  Masanızı destek olarak kullanarak plank yapmayı deneyin; bu hareket core kaslarınızı çalıştırmada etkili olacaktır. Kendinizi masanızın bir kenarında ön kollarınızın üzerine konumlandırın ve vücudunuz düz bir çizgi halini alana kadar geriye doğru adımlayın. Ayak parmaklarınızı kaldırın ve kollarınızı düzeltin. Otuz saniye bu pozisyonda vücut formunuzu bozmadan durmaya çalışın. Dinlenin ve bu hareketi dört kez tekrarlayın. 

  Bilhassa uzun saatler masa başlangıcında çalışan ve bu sebeple sırt ve omuz ağrıları çeken kişiler ise aşağıdaki bazı esneme hareketlerini tercih edebilirler.

  WALL STRETCH

  Bu hareket için kapı aralığı ya da köşe duvar köşelerini tercih edebilirsiniz. Avuç içlerinizi duvar ya da kapının her iki yanına yaslayarak omzunuzda ağrı oluşmayacak şekilde öne doğru esnetebilirsiniz. İş Yerinde Egzersiz Bu hareketi 2-3 set ve her set 20 saniye olacak şekilde yapmanız kafi olacaktır. 

  Ofiste spor hareketleri

  PECS (CHEST)

  Ayaklarınızı kalça genişliğinizde açarak ayakta durun. Ellerinizi arkada birleştirin ve parmaklarınızı birbirine geçirin. Kollarınızı nazikçe geriye uzatın ve ellerinizi vücudunuzdan uzaklaştırın. Bu hareket omuzlarınızı harekete geçirecek ve göğsünüzü açacaktır.

  10-15 saniye süresince harekette kalınca ve derin nefes alıp verin.

   TRICEPS

  Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın ve kollarınız her iki yanınızda özgür halde dursun. Nefes alın, sağ kolunuzu başınızın üzerine alın ve ellerinizi kürek kemiklerinizin arasına yerleştirin. İş Yerinde Egzersiz  Nefes verin, sağ dirseğinizi sol elinizle nazikçe itin, 1 dakika süresince pozisyonda kalınca. Her iki taraf için birer dakika olmak suretiyle hareketinizi sol tarafınız için de tekrarlayın. 

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir