İşlemciler, bilgisayar ve bilgisayar benzer biçimde birçok cihazın beynidir. Bu elektronik bileşenler içinde birçok veri işleniyor ve sistemin muntazam bir halde çalışabilmesi sağlanıyor. İşlemcilerin stabil bir halde çalışabilmesi için belirli bir sıcaklığın üzerine çıkmaması gerekiyor. Bu yüzden de işlemcilerin sıcaklıkları ölçülmesi gerekiyor. Bilgisayarlarda ağır yük bindirdiğinizde ısınan o bileşen işlemcidir. Bu bileşenin belli bir sıcaklıkta kalması gerekiyor ve tertipli olarak işlemci sıcaklığının denetim edilmesi gerekiyor. Bu yazımızda sizlere, işlemci sıcaklığının nasıl ölçülebileceğini anlattık.

İşlemci sıcaklığı nasıl ölçülür?

Günümüzde elimize aldığımız her  cihazın kuvvetli yada kuvvetsiz bir işlemcisi oluyor. Hatta bu tarz şeyleri saymaya kalksak, televizyonlarınızda bile işlemci bulunmaktadır. Sadece mühim olan bilgisayar ve telefonlardaki işlemciler. Bu tür devamlı olarak ağır iş yapabilen cihazlardaki işlemci sıcaklıklarını da denetim altında tutabilmek oldukça mühim. Bilgisayar ve telefonlardaki işlemci sıcaklıklarını ölçebilmek için birkaç değişik program ve yazılımdan faydalanmamız gerekiyor. Bir bilgisayardaki işlemci, averaj olarak 50 ila 70 aşama içinde emek vermesi gerekiyor. Bazı durumlarda 90 ila 110 derceye kadar çıkabiliyor. Fakat bu kadar yüksek dercelerde devamlı olarak emek vermesi, bu bileşenlerin ömürlerinin kısa olmasına niçin oluyor. Bu yüzden de bilgisayar kullanırken bu ölçümleri tertipli olarak yapmalı ve lüzumlu durumlarda bilgisayarı kapatarak dinlendirmeliyiz. Bu programlar yardımıyla de bilgisayarınızdaki ya da akıllı telefonunuzdaki işlemcilerin sıcaklıklarını rahatça denetim altında tutabilirsiniz. Gelin hep beraber işlemci sıcaklıklarını nasıl ölçebileceğimizi inceleyelim.

Bilgisayarda işlemci sıcaklığı nasıl ölçülür?

Artık hepimiz, neredeyse her gün bir bilgisayar başına oturuyor ve iş dışındaki hayatlarının bir kısmını bu cihazlarda geçiriyorlar. Film seyretmek, oyun oynamak ya da ders çalışmak benzer biçimde birçok değişik aktiviteyi bilgisayarlar aracılığı ile yapabiliyorsunuz. Bilgisayarların en pahalı bileşenlerinden önde gelen işlemci ise bu tür aktivitelerde fazlaca fazla yorulmuyor. Sadece bazı yüksek kaliteli oyunlar ve aynı anda 3 ya da 4 değişik program çalıştırmak, işlemci üstüne büyük bir yük bindiriyor. Bazı durumlarda bilgisayarlarınız donma ya da kasma yapabiliyor. Bunun en temel problemi, ya programın işlemci üstüne kaldırabileceğinden fazlaca daha çok yük bindirmesi ya da işlemicinin uzun süreler süresince tam randımanlı çalışıp, ısınması. işlemci sıcaklığını tertipli aralıklar ile denetim etmenizde yarar var. Bu sayede lüzumlu durumlarda bilgisayarları dinlendirebilir ve işlemci ömrünü uzatabilirsiniz. İşlemci sıcaklıklarını ölçebilmek için birkaç değişik yazılımdan yararlanabilirsiniz. Bu yazılımlar ile brilikte bilgisayarlardaki işlemci sıcaklıklarını ölçebiliyorsunuz. Gelin hep beraber bu parasız yazılımları inceleyelim.

NZXT CAM

NZXT tarafınca geliştirilmiş olan CAM programı, bilgisayarlardaki işlemci sıcaklıklarını ölçebilmenizi sağlamaktadır. Bu programının ana işlevi ise bilgisayar donanımınını stabiliyetini denetlemek. Programı bilgisayara kurduktan sonrasında sizden bir hesap oluşturmanızı isteyecek. Eğer hesap oluşturmak istemiyorsanız, ziyaretçi modunu da kullanabilirsiniz. Program içindeki PC Monitoring (PC İzleme) kısmından işlemci sıcaklığı ve buna benzer birçok detayı rahatça görüntüleyebilirsiniz.

Core Temp

Oldukça kolay bir kullanıcı arayüzüne haiz olan Core Temp, bilgisayarlardaki işlemci sıcaklığını ölçebilmenizi elde eden kaliteli bir vasıta olarak karşımıza çıkıyor.Bu aracın en mühim özelliği ise fazlaca kolay bir kullanıcı arayüzüne haiz olması. Ekrandaki ölçümlerin ol tarafında bilgisayardaki işlemcilerin gerçek sıcaklıkları yer almıştır. Bu şekilde işlemcilerinizin her bir çekirdeğinin bile kaç derecede çalıştığını görebiliyorsunuz.

Telefonlardaki işlemci sıcaklığı nasıl ölçülür?

Akıllı telefonlar, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Bu gelişmeye ayak uydurabilmek için firmalar, akıllı telefonlarındaki işlemcileri fazlaca daha kuvvetli ale getiriyor. Bu kadar kuvvetli işlemcilerin olması da akıllı telefonlardaki iş yükünü arttırmaktadır. Bunlara ek olarak akıllı telefonlar için de geliştirilmiş birçok değişik video düzenleme, yüksek kaliteli oyun ve fotoğraf düzenleme uygulamaları mevcut. Bu tür program ve yazılımlar ise akıllı telefonların işlemcilerine yüksek oranda yük bindiriyor ve telefonların ısınmasını sağlıyor. Bu ısınma da tertipli aralıklar ile denetim etmeliyiz. Bu sayede de akıllı telefonlarımızın ömürlerini de daha uzun süre koruyabiliriz. Zira işlemciler kullandıkça eskiyen bileşenlerdir. Bu yüzden de telefonlardaki işlemci sıcaklıklarını da denetim etmekte yarar var. Bununla birlikte akıllı telefonlardaki işlemci sıcaklıklarını ölçebilmek için CPU-Z uygulamasını telefonunuza kurabilirsiniz. Bu sayede de akıllı telefonlardaki işlemci sıcaklıklarını ölçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir