Windows 10 ve öteki işletim sistemlerini kullanıyorsanız eğer kaç bit bulunduğunu unutmanı durumunda sistemin üstünden denetim edebilirsiniz. 32 bit ve 64 bit olmak suretiyle işletim sistemleri bulunmaktadır. Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 kullanımlarında aşağıdaki sistem yardımıyla bilgisayarınızın bit bilgisini öğrenebilirsiniz. 32 ve 64 bit Windows birbirlerinden oldukca farklıdır. 32 bit işletim sistemine haiz 4 GB Ram kullanabilir, 64 bit işletim sistemine haiz olanlar 4 GB üstü Ram kullanabilirler. Bilgisayarınızın Ram miktarı 4 GB’dan azca ise 32 bit kurunuz sadece fazlaysa 64 bit kullanmanız gerekir. Ram fazla olmasına karşın 32 bit kullananlar performans kaybı yaşayacaktır.

İşletim sistemi 64 bit kullananlar daha oldukca performans alırken 32 bit kullananlarda daha aşağılarda görülmektedir. Kullandığımız işletim sistemine bağlı olarak yukarıda belirtilen şekilde doğru seçimi yapmanız olacaktır.

Şuan kullandığınız bilgisayarın 32 mi 64 bit mi bulunduğunu öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Windows 7-8-10 kaç bit öğrenme;

Başlat > Çalıştır gelmiş olarak Dxdiag yazarak enterlayınız.

Açılacak sayfada Sistem başlığının altında Sistem bilgisinde yer edinen İşletim Sistemi kısmında kullandığınız işletim sistemine dair bilgiler yer verilmiştir. Kaç bit bulunduğunu öğrenebilirsiniz.

Öteki bir yöntem ile kaç bit bulunduğunu öğrenmek için bilgisayarınıza sağ tık yapınız arkasından özelliklere tıklayınız. Açılacak yerde Sistem bilgisinde Sistem türü yazan bölümde kaç bit bulunduğunu öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir