Ispanağın insan sağlığı açısından ne kadar yararlı bulunduğunu çoğumuz biliyoruz. Fakat çoğu zaman ıspanağın sap kısımlarını yemeklerimizde tercih etmemekteyiz. Sadece vereceğimiz bu tanım ile neden ıspanağınızın saplarını atmamanız icap ettiğini öğreneceksiniz. Ispanağın sapları ile yapacağımız bu yemek için lüzumlu malzemeler şunlardır:

  • Yarım kilo ıspanak kökü
  • 1 orta boy soğan
  • 1 yemek domates salçası
  • 2 ya da 3 diş sarımsak
  • 2 orta boy havuç
  • Yarım çay bardağı pirinç
  • 1 çay kaşığı karabiber 1 çay kaşığı toz kırmızı biber
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 kase yoğurt
  • 1 yemek kaşığı tereyağı

Ispanağın sapından yapacağımız bu yemek iyi mi hazırlanmış olur?

Bu yemeği yapmak için öncelikte bir teflon tavaya ihtiyacımız var. Teflon tavamızın içine bir miktar zeytinyağı döküyoruz. Arkasından da ince ince doğradığımız soğanlarımızı da tavaya ekliyoruz. Hemen sonra ise soğanlarımızı kavurmaya başlıyoruz. Soğanlarımız kavrulduktan sonrasında ise üstüne bir yemek kaşığı kadar domates salçası ilave ediyoruz. Salçamızın kokusu çıkana kadar da salça ile birlikte soğanlarımızı kavurmaya devam ediyoruz. Bu sırada ıspanak köklerimizi bolca su ile yıkayalım ve ince ince doğrayalım.

Soğan kavurma

Soğan ile beraber kavrulan domates salçamızın içine minik minik doğradığımız 2 ya da3 diş sarımsağı ekliyoruz. Sarımsak yemeğimize oldukça güzel bir tad verecektir. Sarımsaklarımızı ilave ettikten sonra ise rendelediğimiz 2 tane orta boy havucu da tavaya ekliyoruz. Havuçlarımızı ilave ettikten sonra ise kavurmaya devam edelim. Havuç ile kavrulan sarımsaklarımızın üstüne de minik minik doğradığımız sarımsakları da ilave edelim. Bu şekilde çoğu zaman israf edilen ıspanak köklerini de değerlendirmiş olacağız. Ispanak saplarını ilave ettikten sonra, tavamızdaki malzemeleri karışmasını sağlayarak ıspanağımızın birazcık pişmesini bekliyoruz.

İzleyin: Ispanağın Sapını Atmayın ❗Favoriniz Olacak❗ Birde Bu şekilde Deneyin Ispanaklı Tarifler👌

https://www.youtube.com/watch?v=LfEGwXZL8TQVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Ispanağın Sapını Atmayın ❗Favoriniz Olacak❗ Birde Bu şekilde Deneyin Ispanaklı Tarifler👌 (https://www.youtube.com/watch?v=LfEGwXZL8TQ)

Ispanak köklerimiz birazcık piştikten sonrasında ise üstüne yarım çay bardağı kadar pirinç ekliyoruz. Sadece isterseniz üstüne pirinç yerine bulgur da ekleyebilirsiniz. Pirincimizi de ilave ettikten sonra lüzumlu baharatları eklememiz gerekmekte. Bunun için 1 tatlı kaşığı kadar tuz ve 1 çay kaşığı kadar da karabiber eklememiz kafi olacaktır. Karabiber, insan sağlığına büyük faydası dokunan bir baharattır.  Karabiberden sonrasında ise 1 çay kaşığı toz kırmızı biber ekliyoruz.

Ispanak kökleri

Baharatlarımızı ilave ettikten sonra ise tavamızın içine birazcık su ekleyelim. Arkasından da kısık ateşte pirinçlerimizin pişmesini beklemiş olalım. Yemeğimiz pişerken tavanın kapağını kapatmamız gerekmekte. Bu sayede yemeğin buharı da ıspanak kökünden yaptığımız bu yemeğe fazlaca güzel bir tad katacaktır. Yemeğimiz piştikten sonrasında ise üstüne birazcık yoğurt dökerek servise hazır hale getirebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak birazcık daha tereyağı eritip, yemeğinizin üstündeki yoğurtta gezdirebilirsiniz.

Baharat ekleme

Ispanak hangi mevsimin sebzesizidir?

Ispanağın hasat zamanı Kasım, Aralık ve Ocak’tır. Ve bu aylarda pazar ve marketlerde bulabilirsiniz. Kış sebzesi olduğundan kış süresince taze ıspanak yiyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir