Avrupa’da geçimin iyi mi bulunduğunu merak edenler ispanya’da asgari ücret ne kadar? Diye merak ederler. İspanya, Avrupa kıtasının güneybatısında yer edinen bir ülkedir. İspanya, sıcak insanlarıyla, danslarıyla ve müzikleriyle meşhurdur. Refah seviyesi oldukça yüksek olan İspanya, hem gezinsel açıdan hem de eğitim açısından oldukça ziyaret edilen bir ülkedir. Asgari ücret de, rahat yaşamak için kafi bir miktardır. İspanya’da yaşamak hakkaten iç açıcıdır. Siz de ispanya’da asgari ücret ne kadar? Diyenlerdenseniz, bu yazıyı kesinlikle okumalısınız.

İspanya Coğrafi Konumu

İspanya’nın resmi adı İspanya Krallığıdır. Resmi dili İspanyolcadır. İspanya, Avrupa’nın güneybatısında yer alır. Ek olarak, İber Yarımadası’nda konumlanır. Batı sınır komşusu Portekiz, şimal sınır komşusu Fransa ve Androrra, cenup sınır komşusu ise Birleşik Krallıktır. Güneyde ve doğuda Akdeniz’e kıyısı vardır. İspanya’nın kuzeyinde ise Atlantik Okyanusu’na kıyısı mevcuttur. Başkenti Madrid’dir. Para birimi ise Euro’dur.

İspanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

İspanya’da asgari ücret 2022 senesinde 1150-1200 Euro (22.000-23.000 TL) arasındadır. İspanya, ekonomik anlamda bir çok süre iyi durumdadır. Market tutarları ucuzdur ve kiralar yüksek değildir. Kirası yüksek olan bölgeler, konumu ya da lüks olması sebebiyle yüksektir.

İspanya’da Ev Kiraları

İspanya’da ev kiralarken, merkezde mi yoksa banliyöde mi olduğu fiyat açısından önemlidir. Ev tutarları şu şekildedir;

 • Merkezde tek yatak odalı daireler aylık 623 Euro
 • Banliyöde tek yatak odalı daireler aylık 484 Euro
 • Merkezde 3 yatak odalı daireler aylık 1000 Euro
 • Merkez 90 metrekarelik evlerin aylık kirası ortama 710 Euro
 • Barselona ya da Madrid benzer biçimde şehirlerde averaj bir evin kirası aylık 1220-1300 Euro
 • Madrid’in merkezinde 1+1 dairenin aylık kirası 882 Euro, merkeze uzaksa 665 Euro
 • Madrid 3+1 kent merkezi daire aylık kira 1530 Euro, merkeze uzaksa 1070 Euro
 • Barselona kent merkezi 1+1 daire aylık 907 Euro, merkeze uzaksa 722 Euro
 • Barselona kent merkezinde 3+1 ev kirası 1513 Euro, merkezin haricinde ise, 1096 Euro
 • Valencia kent merkezi 1+1 daireler 703 Euro, merkezin dışındaysa 509 Euro
 • Valencia kent merkezinde 3+1 daireler 1084 Euro, merkez dışı 3+1 daireler 726 Euro
 • Malaga 1+1 daireler 530-680 Euro
 • Malaga 3+1 daireler 830-1195 Euro
 • Zaragoza 1+1 daireler 432-553 Euro
 • Zaragoza 3+1 daireler 635-815 Euro

Bunlar İspanya’daki ev kiralarıdır. Bazı evlerde birkaç yatak odası bulunurken, bazı evlerde tek yatak odası bulunur. Banyo sayısını da kullanım yoğunluğunuza gore seçmelisiniz. Madrid, Barselona şehirleri popülerdir.

İspanya Market Tutarları

İspanya’da market tutarları oldukça uygundur. Temel besin tutarları şu şekilde sıralanabilir;

 • 1 litre süt 0,79 Euro
 • 1 kilogram peynir 10 Euro
 • Şişe bira 1,60 Euro
 • 1 kilogram sosis ya da salam çeşidi 13 Euro
 • 1 şişe standart şarap 5 Euro
 • 1 ekmek 0,95 Euro
 • 1 koli yumurta 1,70 Euro
 • 1,5 litre su 0,52 Euro
 • 1 kilogram tavuk kanadı 5,84 Euro
 • 1 kilo patates 0,98 Euro
 • 1 kilo elma 1,63 Euro
 • 1 kilogram domates 1,50 Euro
 • 1 kilogram portakal 1,26 Euro
 • 1 kilogram muz 1,50 Euro
 • 1 kilogram marul 0,90 Euro
 • 1 kilogram soğan 1,05 Euro
 • 1 kilo et 10,45 Euro
 • 1 kilo şeker 0,99 Euro
 • 1 kilo tuz 0,59 Euro

Bunlar temel besin fiyatlarıdır. Görüldüğü suretiyle market tutarları son aşama uygundur. En pahalı ürün bir tek 13 Euro’dur. Kısaca 13 Euro ile arzu ettiğiniz sosis ya da salam ürününü alabilirsiniz. Kırmızı et bile bir tek 10,45 Euro ve beyaz et ise neredeyse bedavadır. İspanya’da istediklerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

İspanya’da Restoran Tutarları Nasıldır?

İspanya’da tek başınıza ucuz bir restoranda yiyecek yiyecek isterseniz bir tek 10 Euro ödersiniz. İyi bir restorana giderseniz şahıs başı 17,5 Euro kafi olacaktır. Mc Donalds, Burger King benzer biçimde menüler yalnızca 7 Euro’dur. Herhangi bir kafede kahve çeşitleri 1,50-2 Euro içinde değişim gösterir. Sütlü kahve ya da kapuçino çeşitleri oldukça ucuzdur. Kutu kola 1,71 Euro ve bir şişe su 1,15 Euro’dur. İspanya’da en güzel restoranlara gitseniz bile oldukça para harcamanıza gerek yok. Sadece, Madrid’in merkezinde, son aşama lüks ve kaliteli bir yere giderseniz birazcık daha çok ödersiniz. Fakat gene Türkiye’deki benzer biçimde uçuk rakamlar ödemezsiniz. En fazla 70-80 Euro ile muhteşem bir yiyecek yiyebilirsiniz.

İspanya yiyecek

İspanya’da Günde Kaç Saat Çalışılır?

İspanya’da haftada en fazla 40, günde en fazla 9 saat çalışılır. 9 saatin üstünde işçi çalıştırmak yasalara aykırıdır. Sadece 9 saat emek verme sistemi de oldukça yaygın değildir. Genel anlamda 6 ya da 7 saat benzer biçimde sürelerle çalışılır. Saatlik asgari ücret ise 7,43 Euro’dur. Saatlik ücretle bile marketten bazı ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilirsiniz.

İspanya’da Asgari Ücret Yaygın Mıdır?

İspanya’da asgari ücretle çalışan oranı oldukça düşüktür. Türkiye’de asgari ücretle çalışan oranı maalesef %45’tir. İspanya’da ise bu oran %2-3 arasındadır. Avrupa genelinde asgari ücret uygulaması oranı oldukça düşüktür. Kısaca İspanya’da herhangi bir işe girip asgari ücretin birkaç kat fazlasını alabilirsiniz. Asgari ücretle bile oldukça rahat bir yaşam sunan İspanya, asgari ücretten fazlasını alınca size oldukça daha güzel bir yaşam sunar.

İspanya’da Giyim Tutarları

İspanya’da giyim Türkiye’ye gore gene oldukça ucuz kalır. Erkekler için deri ayakkabı çeşitleri averaj 84,25 Euro’dur. Türkiye’de deri ayakkabı tutarları minimum 200 TL hatta 500 TL’ye kadar çıkar. Kot pantolonlar 70 Euro, bayanlar için elbiseler 27,30 Euro, kaliteli spor ayakkabılar 68,90 Euro’dur. Ek olarak klasik tişört çeşitleri 10-15 Euro arasındadır. Aldığınız maaşla her ay kendinize yeni şeyler alabilirsiniz.

En kaliteli markalardan kabul edilen Zara’da, kazak 25 Euro, pantolon 30, etek/şort 25, tişört 12, ceket 40, elbise 30 ve mont 70 Euro’dur. En kaliteli mağazalardan giyinebilirsiniz. Zara haricinde Mango, Oysho ve Bershka benzer biçimde mağazalarda da fiyatlar aşağı yukarı benzerdir. Bir tek mont pahalıdır fakat o bile oldukça rahat alınabilir. Fakat Türkiye’de bir ailede her bireye mont alabilmek için aylarca çalışmak gerekebilir. Bundan dolayı bir tek mont değil, daha pek oldukça şeye gerekseme vardır. Giyim mevzusunda İspanya öteki Avrupa ülkelerine gore %8 daha uygun fiyatlıdır.

İyi bir topuklu ayakkabı 40 Euro, babet ayakkabı 50, önü açık ayakkabı 40, takunya ayakkabı 50, terlik 30 Euro’dur. En kaliteli yüz temizleme jelleri 13-15 Euro iken, kaliteli yüz serumları 25-35 Euro’dur. Şampuanlar averaj 7 Euro, güneş kremleri ise en fazla 15 Euro’dur.

İspanya Otomobil Tutarları

Roller Team Kronos 52,000 Euro’dur. Gezi, dinlence ya da değişik yerlerde konaklama planınız var ise Roller Team Kronos kesinlikle işinizi görecektir. Fiat Hymer Sunlight 63,900 Euro’dur. Kalabalık aileler için ideal bir modeldir. Mercedes Benz A 14,150 Euro’dur. Audi A7 14,500 Euro’dur. Volvo XC40 25,000 Euro’dur. Land Rover Discovery 7,250 Euro’dur. En kaliteli otomobiller bile uygun fiyatlıdır. Bir tek karavan ve minibüs tipi otomobiller birazcık pahalıdır sadece isterseniz birazcık birikim yaparak alabilirsiniz. Türkiye’deki benzer biçimde bir otomobil için bir yaşam boyu çalışıp üzerine extra borca girmenize gerek kalmamıştır.

İspanya’da Hayata devam etmenin Avantajları

İspanya’da hayata devam etmenin en güzel pozitif yanları güvenli olmasıdır. Bilhassa LGBT üyeleri için oldukça rahattır. Özgürlükçü bir ülkedir. Fikirlerinizi istediğiniz benzer biçimde söyleme hakkınız vardır. Eşit bir ülkedir. Ekonomik açıdan oldukça rahattır. Halkın yüzde 90’ından fazlası asgari ücretten fazla maaş alır ve istediklerini özgürce yapabilir. İspanya’da sosyalleşmek oldukça kolaydır. Yapılabilecek bir sürü aktivite vardır. Irkçı bir ülke değildir. İspanyolca haricinde İngilizce de konuşulur. Yaşam kalitesi oldukça yüksektir. Etken bir gece yaşamı vardır. Emek harcama şartları genel olarak oldukça iyidir. Ülke genelinde İnternet oldukça hızlıdır.

Video: İSPANYA´DA YAŞAMAK 101 | OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ (YURT DIŞINDA YAŞAMAK)

https://www.youtube.com/watch?v=KtfnDfQcAbcVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: İSPANYA´DA YAŞAMAK 101 | OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ (YURT DIŞINDA YAŞAMAK) (https://www.youtube.com/watch?v=KtfnDfQcAbc)

İspanya’da Toplu Taşıma

Eviniz merkezden uzak bir konumdaysa, bir gidiş için otobüs bileti, 1,40 Euro’dur. Aylık kart çıkartmak isterseniz 43 Euro yeterlidir. Taksi ile gelmeniz 1 saat sürse bile bir tek 20,30 Euro ödersiniz. İspanya’da 1 litre benzin bir tek 1,28 Euro’dur. Eviniz merkezi bir konumda değilse bile oldukça uygun toplu taşıma hizmetlerinden yararlanabilir ya da kendi hususi aracınızı kullanabilirsiniz.

İspanya

İspanya İklimi

İspanya, kıtasal Akdeniz iklimine haizdir. Yazları olabildiğince sıcak olur. Kışları da oldukça soğuk olur. Şimal kesimlerinde kucak kucak kar yağışı görülebilir. Yazın eğlence, gece yaşamı ve sosyallik ön planda iken kışın insanoğlu genel anlamda evlerinde ya da kış tatillerinde zaman geçirirler. İklimi birazcık Türkiye’ye benzerdir.

İspanya’da emek vermeyi, yaşamayı ya da gezmeyi düşünüyorsanız derhal işlemlere başlamalısınız. Bir tek gezip görmek için bile muhteşem bir ülkedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir