Yaşamı daha yaşanabilir kılan ve bizi birazcık da olsa günün bitkinlik ve stresinden kaçmak için sığındığımız şarkılar vardır. O şekilde ki eşi olmayan ezgileri, anlamlı sözleri ve ruha işleyen notaları le bu şarkılar bizi başka diyarlara götürürler. Eski şarkılarda rahatlık bulanlar için de o diyarların kapısını açan şarkılardan biri Amerikan müzik grubu Eagles’ın Hotel California şarkısıdır. Fakat bizlere bambaşka hayaller kurduran bu şarkının kendi içindeki gizemini öğrenince bir sonraki dinleyişinizde duygularınız oldukca daha derinleşecek.

Hotel California şarkısı hikayesi

Dinleyen hepimiz için başka bir anlam taşıyan şarkılardan olan ve her dinleyicisine hayaller ile dolu dünyaların kapısını açan Hotel California şarkısını tamamımız rahatlık dolu bir şarkı olarak biliriz. Fakat şarkının ardında yatan öykü aslına bakarsak size bu huzuru hem sunuyor, hem de geri alıyor. Şarkının hikayesi ise 1969 yılı yazları geçiyor.

Hotel California / Kaynak: © Sual.com.tr

Hikayemizin ana karakteri orta yaşlarda Eric isminde bir adam. Eric, yaşamın stresi ve iş yorgunluğundan kafası tamamen dolmuş  bir halde bigün ansızın tatile çıkmak adına otomobiline atlıyor. Amacı şehirden uzaklaşıp birazcık da olsa yaşamın yorgunluğunu atmak olan Eric, yol kenarında ufak ve sempatik bir otel görüyor. Bir süre burada konaklayıp dinlendikten sonrasında yola çıkarım düşüncesi ile otele yerleşiyor. Fakat sonraki gün aynı otelde kalan, kendi yaşlarında bir bayan olan Eleanor ile tanışıyor.

İkili içinde dostça bir söyleşi başlıyor ve Eric planlarını iptal ederek tatilini Hotel California isminde bu sempatik otelde halletmeye karar veriyor. Zaman içinde ikili iyice yakınlaşarak birbirine aşık oluyor. Fakat her şey benzer biçimde yaz aylarının da sonu geliyor. Eric ve Eleanor ise aralarında yaşananın bir aşk mı yoksa yalnızca yaz aşkı mı bulunduğunu idrak etmek adına bir plan yapıyorlar. Bir sonraki yıl aynı gün ikisi de Hotel California’ya gelecek ve eğer ikisi de burada olursa aşık olduklarına inanarak hayatlarını beraber geçireceklerdir. Fakat iki taraftan biri gelmediyse bu bir yaz aşkı olarak duracak, hayatlarına devam edecekler.

Heyecanlı bir senelik bekleyişin peşinden içindeki sevgi azalmayan Eric, Eleanor’a olan aşkı iler otomobiline atlıyor ve Hotel California’nın yolunu tutuyor.  Fakat otele ulaştığında ise gözlerine inanamıyor. İtfaiye ekipleri, yanmış olan otelin önünde ve otelden geriye yalnızca küller kalmış. Görmüş olduğu görünüm ile yıkılan Eric, Eleanor’u aramaya başlıyor. Ve hikayenin en acıklı kısmı burada başlıyor. Eleanor da aşka düştüğü Eric’e beslediği hisler ile bundan önceki gün otele geliyor ve Eric ulaştığında ona sürpriz yapmak istiyor. Sadece geceye doğru çıkan yangında Eleanor can veriyor. Anlatılanlara gore ise şarkının içindeki ilk gitar solosu ansızın yaşanmış olan bu güzel aşkı anlatırken şarkının sonunda yer edinen ikinci gitar solosu ise acı kaybedişi dile getiriyor. Bizlere ise yalnızca şarkılara bile mevzu olmuş bu aşkı anlatmak, ve yaşamın harekete geçmeden beklemek için ne kadar kısa bulunduğunu hatırlatmak kalıyor.

Hotel California nerede?

“Hotel California” Eagles adlı Amerikan rock grubunun bir şarkısıdır. 1976 senesinde gösterilen aynı adlı albümde yer almıştır. Şarkının sözleri lüks bir otelin atıfta bulunur, sadece şarkıda otelin konumu belirtilmemiştir.

Eagles

Öykü gerçek mi?

Kimi dinleyiciler hikayenin büyüsü ile mest olarak sonuna kadar inansa da, bazıları bu hikayenin şarkının yazılması ile ortaya çıkarılmış bir tasarı bulunduğunu düşünüyor. Hotel California tarihinde ise hakkaten çıkmış bir yangın ve bu yangında can vermiş insanoğlu var. Hikayeyi destekleyen bu benzer biçimde zamanı kanıtlar mevcut iken açıkçası pek de eşelemeden şarkının mistik havasına tutulmak en iyisi olacak benzer biçimde.

Video: Hotel California (2013 Remaster)

https://www.youtube.com/watch?v=BciS5krYL80Video can’t be loaded because JavaScript is disabled: Hotel California (2013 Remaster) (https://www.youtube.com/watch?v=BciS5krYL80)

Hotel California akorları:

“Hotel California” şarkısının Eagles tarafınca kullanılan akorlar şöyledir:

Verse: Em – D – C – G – D – Am

Chorus: C – G – Am – F

Bridge: G – D – Am – C – G – D

Bu şarkı birden fazla varyasyonu ile çalınır. Fingerstyle( parmak tekniği) ile çalınan bir şarkıdır, çoğu zaman gitar üstünde çalınır. Youtube benzer biçimde platformlarda oldukca sayıda kurs ve ders bulabilirsiniz ve kendiniz öğrenebilirsiniz. Ek olarak gitar öğretmenlerinden de yardım alabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir