İtfaiye eri maaşları eğitim durumuna ve kıdem derecesine bakılırsa değişim gösterir. İtfaiye eri olmak için ortaokul, lise, önlisans ve yükseköğrenim mezunlarından alım yapılmakta ve meslek içinde göstermiş oldukları başarıları değerlendirilerek, üst kademelere yükselebilmektedir. Almış oldukları unvan ve meslek içinde almış oldukları kıdemler, maaşları belirli oranlarda yükseltmektedir. İtfaiye eri maaşları, işgören toplu sözleşmelerinde alınan karar oranında artış gösterir. 2022 yılının ilk altı ayı için öngörülen, enflasyon artışları ile ortaokul ve lise mezunu itfaiye eri maaşları 5.728 TL düzeyine terfi etti. 2022 yılının ikinci altı ayı için, enflasyon artışına bağlı olarak ön görülen zam oranı %41,69 belirlendi. Buna bağlı olarak itfaiye eri maaşları, işgören maaşlarında belirlenen orana paralel olarak artış gösterdi.

2022 İtfaiye Eri Maaşları Iyi mi Belirlenir?

İtfaiye eri maaşları, taban maaş oranında, her yıl memurlara uygulanan zam ve iyileştirmeler oranında artış gösterir. Senelik artış oranları, işgören sendikaları ve hükumet yetkilileri içinde meydana getirilen toplu sözleşmelerle belli olur. Öteki memurlarda olduğu şeklinde itfaiye erlerinin maaş artışlarında, son meydana getirilen toplu sözleşmeler kapsamında senelik enflasyon artışı etkili oldu. 2022 yılı 2. 6 aylık işgören zamları. Açıklanan enflasyon oranı ve iyileştirme zammı ile beraber tüm memurların ve itfaiye erlerinin hesabına yatırıldı.

2022 İtfaiye Eri Maaşlarını Etkileyen Faktörler Nedir?

İtfaiye eri maaşları, tahsil düzeyine, meslek içinde almış oldukları kıdem derecesine bakılırsa değişim gösterir. İtfaiye eri maaşlarını etkileyen öteki faktörler;

  • Ekibinin bulunmuş olduğu birimin coğrafi şartları ile ödenen yan ödenekler,
  • Evli olan ve eşi çalışmayanların almış olduğu eş ve çocuk yardımları,
  • Vazife içinde almış olduğu fazla mesai ücretleri,
  • Geçici ve kadrolu olarak vazife yapmasına bağlı olarak,
  • Bağlı bulunmuş olduğu belediyenin uygulamış olduğu toplumsal denge tazminatının durumu,

İtfaiye er maaşlarında etkili faktörlerdir. Toplumsal denge tazminatı fazla olan il ve ilçelerde görevli itfaiye erleri, öteki illerden daha çok yüksek maaş almaktadır. Eş ve çocuk yardımı alan itfaiye erlerinin maaşlarında da ciddi oranda artış meydana gelir.

2022 Yeni Süregelen İtfaiye Er Maaşları Ne Kadar?

Yeni süregelen itfaiye er maaşları, örenim durumlarına bakılırsa, kıdem dereceleri de farklılık göstereceğinden, maaşlarda da değişim meydana gelmektedir. Sadece yeni süregelen itfaiye er maaşları averaj, 9.105 TL ile 13.000 TL içinde değişim gösterir. Yeni süregelen itfaiye eri evli ve çocuklu ise, eş ve çocuk yardımları ile daha yüksek olmaktadır.

Seyredin: İSTANBUL İTFAİYESİ’NDEKİ KAHRAMANLARIMIZIN BİR GÜNÜ

https://www.youtube.com/watch?v=fKb-r8URF20Video can’t be loaded because JavaScript is disabled: İSTANBUL İTFAİYESİ’NDEKİ KAHRAMANLARIMIZIN BİR GÜNÜ (https://www.youtube.com/watch?v=fKb-r8URF20)

2022 Evli İtfaiye Er Maaşı Ne Kadar?

2022 senesinde eş yardımı 408,67 TL ile 520,93 TL, çocuk yardımı 0-6 yaş aralığı 89,90 ile 115 TL arası, 6 yaş üstü çocuklar için 44,95 ile 57,30 TL arası olarak öngörülmüştür. Bu duruma bakılırsa evli itfaiye er maaşı, mevcut maaşa, eş yardımı ve çocuk yardımları eklendikten sonra, net olarak hesaplanmaktadır.

2022 En Yüksek İtfaiye Er Maaşı Ne Kadar?

2022 yılı ilk altı ayında meydana getirilen işgören zamları ile beraber, önlisans ve lisans mezunu itfaiye er maaşları 6.155 TL düzeyine yükseltilmişti. 2022 yılının ikinci altı ayında işgören maaşlarına meydana getirilen %41.69 artışla, itfaiye er maaşları da aynı oranda arttı. Bununla birlikte itfaiye erinin kıdem derecesi yükseldikçe, aynı oranda maaşı da artmaktadır. Derecesi artıkça aynı oranda itfaiye erlerinin maaşları da artmaktadır. Kıdemli itfaiye eri ortalama 13.000 TL’ye kadar maaşı artmaktadır.

2022 En Düşük İtfaiye Er Maaşı Ne Kadar?

Kadrolu itfaiye erleri devlet memuru statüsündedir. Bundan dolayı itfaiye eri en düşük maaşı, en düşük işgören maaşının altında olması imkansız. 2022 yılı ikinci altı ayı için uygulanan işgören artışları ile aile yardımı ile en düşük işgören maaşı 9.105 TL’ye yükseltildi. Aynı oranda en düşük evli itfaiye er maaşı 9.105 TL’dir.

2022 İtfaiye Mensubunun Maktu Fazla Emek verme Tutarı Ne Kadar?

İtfaiye çalışanının maktu fazla emek verme tutarı hususi statülü iller, büyükşehir belediyesi bulunan iller, mücavir alanda çalışan personeller olarak farklılık göstermektedir. Uygulanan maktu fazla emek verme ücretleri 2022 yılı için %12,4 oranında artırılmaktadır. Ankara İstanbul ve İzmir Büyükşehir belediyeleri İtfaiye erlerinin maktu fazla emek verme ücretleri de aynı oranda artırılarak, 888 TL çıkartıldı. Bu artıştan destek hizmetlerinde vazife alan personel muaf tutuldu. Nüfusu 10.000’e kadar olan yerleşkelerde 361 TL. Olarak belirlendi. Belirlenen maktu fazla emek verme tutarı, vazife alanının bulunmuş olduğu yerleşkelerde nüfus oranına bakılırsa belirlenmektedir. Buna bakılırsa 250.001 ile 1 milyon aralığında nüfusu olan yerleşkeler 575 TL alırken, 1 milyon üstünde bulunan yerleşkelerde 667 TL olarak ödenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir