Bal seçimi yaparken oldukça dikkatli davranmanız gerekiyor. Özellikle milenyum devrinde ortaya çıkan ballarda hile olaylarından sonra daha kaliteli ve daha iyi bir bal seçmek için püf noktalarını bilerek ve doğru adımları atarak bal seçmek önemli. Ancak bu süreçte yanlış bilinen bazı şeyler de var. Sahte balların çoğalması sonrasında insanlar en pahalı balların en kaliteli olanlar olduğunu düşünmeye başladılar. Fakat bal seçimi yapılırken en iyi olan balın en pahalısı olduğunu düşünmek de yanlış. En iyi balın hangisi olduğunu merak edenler iyi bal seçiminin nasıl yapılacağını araştırdık.

İyi bal nasıl seçilir?

Günlük hayatta çokça kullandığımız ya da kullanmamızın gerektiği balların hayatımız için önemi oldukça fazladır. Bu nedenle bal alırken bazı hususlara dikkat etmemiz gerekir. İyi bal seçimi yapmak için öncelikle gerçek bal ile sahte bal arasındaki farkları bilmek ve bu farklara göre seçim yapmak gerekmektedir. Bal seçimi yapılırken birden fazla test uygulanmalı ve balın gerçek olduğundan emin olmak için balı her yönden incelenmelidir. İyi bal seçmek için dikkat edilmesi gereken bal seçiminin püf noktaları şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Rengine bakın

Sahte ballar gerçek ballara göre daha açık bir tındadır. Balın orijinal rengi çok saydam olmamalıdır. Yarı saydam ve daha koyu renkli balları tercih etmelisiniz. Ancak bu detay tek başına yeterli olmayacaktır. Gıda boyaları ya da koyulaştırıcı kullanılarak sahte ballar gerçek bal rengine getirilebiliyor. Bu nedenle balın rengi daha koyu ve daha kıvamlı olarak görünenlerden seçildikten sonra başka testlere de uygulanmalıdır.

Ambalaja dikkat edin

Bal alırken en çok dikkat edilmesi gereken nokta ambalajda içerik kısmına bakılmasıdır. Gıda kodeksine uygun olmayan içerikleri olan ürünleri almamalısınız. Türkiye Gıda Kodeksi kapsamında  gıdaların içerisinde kullanılan her malzeme ve katkı maddesi etikete yansıtılmak zorundadır. Eğer balın üzerinde ”bal kodeksine uygundur” yazısı varsa balı alabilirsiniz. Ancak içerik kısmında glikoz şurubu ya da früktoz şurubu gibi katkı maddeleri bulunuyorsa almamalısınız çünkü bu katkı maddeleri yapay şekerlerdirler.

Şekerleniyorsa gerçektir

Gerçek bal buzdolabında uzun süre bekletildiği zaman şekerlenmeye e tereyağı kıvamına gelmeye başlar. Bu yöntem biraz daha uzun bir çaba gerektireceğinden yalnızca hal hazırda kullandığınız ballarda deneyebileceğiniz bir yöntemdir. Bal buzdolabında beklediği süreçte yukarıdan aşağıya doğru şekerlenmeye ve daha katı bir kıvama ulaşmaya başladıysa balınızın sahte olma ihtimali çok düşük demektir.

Ilık su ile test edin

Eğer balı aldıysanız ve gerçekliğinden emin olmak istiyorsanız, bu noktada uygulayabileceğiniz bazı testeler de bulunuyor. Bu testleri uyguladığınız zaman balın tepkimeye girme süresini ve nasıl bir tepkimeye girdiğini gözlemleyerek balın kalitesini anlayabilirsiniz. Bu testi gerçekleştirmek için bir bardak ılık su içerisine bir kaşık bal koyun. Eğer bal hemen çözünüyorsa sahte, olduğu gibi kalıyorsa yani çözünmeye uğramıyorsa gerçektir.

Akışkanlık testi

Uygulayabileceğiniz bir baka bal seçme yöntemi ise akışkanlık testidir. Bu yöntem ile balın yapısını anlayabilir ve gerçek ya da sahte olduğuna karar verebilirsiniz. Bir kaşık balı yukarıdan kavanozun içerisine dökmeye başlayın. Eğer bal kesilmeden akışkan bir şekilde dökülüyorsa, bal gerçek demektir. Ancak dökülürken kesik kesik akıyorsa bal sahtedir.

Tadım testi

Gerçek bal ve sahte balı anlamanın en belirgin yöntemi balı tatmaktan geçmektedir. Gerçek balın tadı sahte baldan daha acıdır. Daha çok şekerlendirmek ve daha tatlı bir hale getirmek için kullanılan yapay şekerler gerçek balın içerisinde olmadığından bu acılığı anlayabilir ve bal seçimi yapabilirsiniz. Bir kaşık balı yiyin ve eğer boğazınızdan geçerken hafif acımsı bir aroma hissederseniz, bal gerçektir. Aynı zamanda tadım sonrasında gerçek balın tadı damağınızda yaklaşık 15-20 saniye kadar kalacaktır.

Kağıt havlu ile test edin

Balın gerçek olup olmadığını en hızlı şekilde test edebileceğiniz ve uygulaması en kolay yöntemlerden biri de kağıt havlu ile test etmektir. Gerçek balın yapısı daha homojen olduğundan bir kaşık balı kağıt havlu üzerine döktüğünüzde olduğu gibi kalır. Ancak sahte bala aynı işlemi uyguladığınız zaman kağıt havlu balı emmeye başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir