(*8*) İlişki Iyi mi Adım atar?

Temelde her birlikteliğin ortak noktası başlama ve bir çift olmaya karar verilme aşamasıdır. İlişkinin ilerleyişi bu adımdan itibaren ilişki dinamiğine, yaşanmış olan topluma ve kültüre nazaran farklılık gösterir. En kolay örneğiyle aile yaşam döngüsüne nazaran sonrasında çiftler nişanlanabilir, evlenebilir, çocuk sahibi olabilir, çocuğun gelişim aşamaları sürdürülür, en ufak çocuğun evden ayrılmış olduğu “boş yuva” dediğimiz döngüye gelinir, eşlerden biri vefat eder ya da boşanma gerçekleşir ve ilişki son bulur. Peki, iyi bir ilişkide olması gerekenler nedir?

İyi (*8*) İlişkide Olması Gerekenler Nedir? İyi (*8*) İlişkinin Temelleri Nedir?

1. Karşılıklı Çekim

Çoğu zaman çiftlerin birbirlerini ilk gördükleri, çift olma düşüncesi içinde oldukları ilk etkileşim bu aşamada gerçekleşir. Günümüzde yaygınca kullanılan “elektrik alma” ifadesini karşılıklı çekim yerine kullanabiliriz.

2. İyi ve Açık İletişim

Yalnızca çiftlerin değil tüm bireylerin birbirleriyle olan ilişkilerindeki temel gereksinim sıhhatli iletişimdir. Çiftlerde sıhhatli iletişimin temeli iyi ve açık olmaktan geçer. Hakkaten yazışma kurabiliyor olmak, fikir ve duygular mevzusunda açık ve dürüst olmak birlikteliğin ilk gününden itibaren oluşturulması ihtiyaç duyulan bir tavırdır. Bu olmadığı takdirde temelinde lüzumlu önlemlerin alınmadığı bir yapı yıkılmaya mahkûm olur.

3. İyi (*8*) İlişkide Olması Gerekenler İçin: Duygusal Anlayış

Bilhassa farklılıkların ortaya çıkmaya başladığı yada çiftlerden birinin zor bir dönemden geçmiş olduğu anlarda en oldukca gereksinim duyulan şey anlayıştır. Bu aşamada çiftler temelde birbirlerine karşı empatik bir yaklaşım içinde olmalıdır.

4. Görüşme ve Uzlaşma

Tartışmaktan kaçınmanın ve farklıları görmezden gelmenin bir çözüm olduğuna inanmak ilişkide meydana getirilen en mühim hatalardan biridir. Halının altına süpürülen tozlar yok olmaz, bir tek gizlenmiş olur ve zaman içinde daha büyük kirliliğe neden olur. İlişki sorunları da tıpkı böyledir. İlk krizde sakinleşmek için konuşmamak tercih edilse de ne olursa olsun problem üstüne konuşulup karşılıklı görüşme edilerek bir uzlaşma sağlanmalıdır.

5. İyi (*8*) İlişkide Olması Gerekenler: Net Sınırlar

Bireyler beraber bir ilişkiyi yürüten çift olmanın yanında ek olarak birer şahıs olduklarını unutmamalıdır. İki tarafın da değişik duygu ve düşüncelerinin olması bir mevzuya değişik pencerelerden bakıyor olmaları oldukça naturel ve insanidir. Bu durumda çiftlerin ilişkilerinin başından itibaren net sınırlarını açıkça ifade etmeleri en sıhhatli olanıdır. Bu aşamadan sonrasında yapılması ihtiyaç duyulan sınırlara saygı duymaktır.

6. İyi (*8*) İlişkide Olması Gerekenler: Taahhüt

Çiftlerin hem ilişkilerine hem de birbirlerine karşı bir mesuliyet bilinci içinde olması gerekir. (*8*) tarafın öteki tarafa devamlı yük oluşu zaman içinde katlanılamaz bir hal alır.

7. Her İki Eşin de Yakın İlişki Mevzusunda Rahat Olması

Bu durum çiftlerin kendi yakınlık algısıyla ilgili olduğu şeklinde cinselliği de kapsar. İlişkide bu mevzular açıkça konuşulmalı talep ve sınırlar belirlenmelidir. Eşler birbirlerinin sevgi dillerini keşfetmeli ve bulgu için gidilecek bir yol sağlamalıdır.

8. Her İki Eşin de Herhangi (*8*) Alandaki Güç Farklılığı Mevzusunda Rahat Olması

Çiftlerden birinin statü olarak diğerinden daha üst konumda yer alması yada maddi dengesizlikler zaman içinde birer soruna dönüşebilir. Buradaki durum bir ilişki problemi değil, bu durumu problem olarak görmeye başlamış olan tarafın kendisinde oluşturduğu bir komplekstir. Ayrı birer şahıs olarak güç farklılıkları olması olağandır. Çiftlerin bu durumda rahat ve kabul edici bir tavrı olması gerekir.

Aile Danışmanı Asena Şeşen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir