Dünya mutfağını merak eden bireyler farlı ülkelerde hazırlana bölgesel yiyecekleri hazırlayarak hem mutfaklarında bir yenilik sağlamayı hem de yiyecek kültürlerini geliştirmeyi hedefliyorlar. Değişik mutfak kültürlerine ilişik bazı yemeklerin hazırlanması ile beraber bireyler tanım listelerine benzeri olmayan yemekler ekleyebilirler. Bu yiyeceklerden önde gelen Japon kültürü ile özdeşleşmiş bir yiyecek olan Miso çorbası ya da daha oldukça malum adı ile Japon çorbasının nasıl yapılacağını sizler için araştırdık.

Miso çorbası nedir?

Japon kültürünün olmazsa olmaz ögelerinden olan Miso çorbası ya da daha ok malum adı ile Japon çorbası, sebzeli olarak hazırlanan bir çorba çeşididir. Temele bakıldığında iki çeşit Miso çorbası bulunmaktadır. Düzgüsel Miso çorbası malum klasik şekilde hazırlanan Miso çorbası olarak tanım edilirken, bir de kırmızı Miso çorbası vardır Kırmızı Miso çorbası hazırlamak isteyenler standart çorbanın içine soya sosu ilave ederek bu rengi ve kıvamı elde edebilirler. Miso çorbası Japon mutfağının temel iki çorbasından biri olarak bilinir. Mevsimsel bir çorbadır ve kültürel hazırlama, tüketme biçimleri vardır. Miso çorbası yumuşatılmış miso sosu ve dashi ile hazırlanmış olur.

Miso çorbası nasıl yapılır?

Miso çorbası geleneksel bir Japon çorbası olarak hazırlandığından hazırlanış biçimi ve içinde kullanılan malzemeler oldukça önemlidir. Japon çorbası olarak da malum Miso çorbası hazırlamak için içindeki geleneksel malzemelerin de bilinmesi gerekiyor. Miso soya fasülyesi püresi olarak bilinmektedir. Miso çorbası içindeki malzemeler şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Miso çorbası malzemeleri

  • 80 gram miso (soya fasülyesi püresi)
  • 40 gram tofu peyniri (zar şeklinde doğranmış olacak)
  • 8 gram zar şeklinde doğranmış wakame (yosun)
  • 600 ml balık suyu
  • 5 gram kobu (kurutulmuş deniz yosunu)
  • 5 gram katsubishi (kuru orkinos yongası)
  • 4 gram Çin tuzu ya da düzgüsel tuz
  • 20 gram soya sosu
  • 750 ml su
  • 2 gram ince doğranmış taze soğan

Miso çorbası hazırlanışı

Miso çorbası hazırlamak için ilk olarak kobu, miso ve katsubishi malzemelerini bir tencereye alın, üstüne su ilave ederek kaynamaya bırakın. Arkasından kaynatma işlemi tamamlanınca suyu süzgeçten geçirin ve bir başka tencereye alarak üstüne tofu ile yosun ilave edin. Bir süre daha kaynattıktan sonrasında servis kasesine alın ve çorbayı üstüne yeşil soğan serperek servise hazır hale getirin. Tüm bu süreçte malzemeleri kullanırken tek bir tencerede işlem gerçekleştirebilirsiniz. Bu hazırlanış direkt olarak geleneksel tanım olsa da, tüm malzemeleri bir arada kaynatarak da değişik bir tarzda Miso çorbası hazırlayabilirsiniz.

Fit kalmanız ayardım ediyor

Miso çorbası Japonların fit kalmasının sırrı olarak da bilinir. Miso çorbasının bir kasesinde yalnızca 35 kalori değerindedir. İçerisine eklenen malzemeler ile Miso çorbasının kalori kıymeti değişim gösterebilecek olsa da, standart olarak hazırlanan Miso çorbası yalnızca 35 kalori değerinde olup, bolca malzemeli bir çorba olduğundan doyurucudur. Miso çorbası hazırlayarak sizler de hem fit kalabilir hem de yeni bir yiyecek kültürünü sofralarınıza dahil etmiş olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir