Doğada bulunan milyonlarca bitki insanların hayatta kalabilmeleri için çok büyük bir önem arz etmektedirler. Alternatif yani geleneksel tıp ve modern tıbbın temelleri doğada bulunan bitkilere dayanmaktadır. İnsanlar ilk çağlardan beridir doğa ile etkileşim halinde oldukların pek çok ihtiyaçlarını doğadan karşılamış durumdalar. Bu ihtiyaçlar kimi zaman fizyolojik ihtiyaçlar olmuş (yemek, su, barınma vs.) kimi zamanda hastalıklardan kurtulmak ve şifa bulmak için doğanın mucizevi ürünlerine başvurulmuştur. Her yönüyle insanlar için kusursuz ve vazgeçilmez olan doğa, içerisindeki ürünlerle pek çok hastalığa derman olmaktadır. Özellikle alternatif tıpta da çok fazla kullanılan bitkiler günümüzde de çok fazla kullanılmaktadır. Eski zamanlarda bitkilerden tek bir alanda yararlanılırken günümüzde bu durum tamamen değişmiş durumdadır. Özellikle bilgi birikiminin artması ve teknolojinin de ilerlemesiyle beraber insanlar doğada bulunan pek çok ürünü araştırmış ve bu araştırma neticesinde doğadaki ürünlerden pek çok farklı alanda istifade edilebileceği tespit edilmiştir. Sadece bir alanda değil, birden fazla alanda kullanılan bitkiler insanlar için adeta vazgeçilmez durumdadır. Bu vazgeçilmezlerden birisi de hiç kuşkusuz sinameki bitkisidir.

Sinameki bitkisi nedir?

Sinameki bitkisi doğada bulunan milyonlarca bitkilerden sadece birisidir. İçerisindeki pek çok özelliği ile insan sağlığına çok iyi gelmektedir. Pek çok bilimsel araştırmalara konu olmuş ve mucizevi faydaları tespit edilmiştir. İnsanların son dönemlerde sağlığa çok fazla önem vermesiyle gündemden hiç düşmeyen sinameki bitkisi özellikle çayı ile bilinen bir bitkidir. İnsan sağlığına çok iyi gelmesi ve pek çok hastalığa karşı çok etkili olması onu vazgeçilmez bir konuma yükseltmiştir. Yapılan sayısız bilimsel çalışma neticesinde pek çok özelliğinin ve faydasının olduğu tespit edilmiştir.

Sinameki bitkisinin familyası nedir?

Baklagiller içerisinde yer alan sinameki bitkisi doğada bulunan ve insanlar için çok fazla önem arz eden bir bitkidir. Tıptan ilaç sektörüne kadar hemen hemen pek çok alanda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Dünyanın pek çok noktasında yetişme imkanı bulan sinameki bitkisi çayıyla da son dönemlerin en popüler isimleri arasında yer almaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar ve toplan verilere bakıldığında oldukça sağlıklı ve yararlı olduğu tespit edilmiştir.

Sinameki bitkisinin anavatanı neresidir?

Sinameki bitkisi geçmişten günümüze hemen hemen her toplumda yaygın bir şekilde kullanılan nadir bitkilerden birisidir. Özellikle Asya kıtasında çok fazla yetiştiğinden pek çok Asya ülkesi bu bitkiyi yakından bilmekte ve tanımaktadır. Somali, Mısır ve Hindistan’da yoğun bir şekilde bulunan sinameki bitkisi, günümüzde dünyanın pek çok farklı noktasında yetişmektedir. Özellikle çayı için yoğun bir talebin olması üretimine de çok olumlu anlamda yansımış ve geçtiğimiz son yıllarda sinameki çayına olan ilgi ve istek çok aşırı derecede yükselmiştir. Bu yükseliş beraberinde üretimi de arttırmış durumdadır. Ticareti yoğun bir şekilde yapılan sinameki bitkisi binlerce hatta on binlerce insanın geçim kaynağı durumundadır.

Sinameki bitkisinin kaç tane türü bulunmaktadır?

Dünyanın pek çok farklı coğrafyasında, farklı bölgesinde yoğun bir şekilde yetişmekte olan sinameki bitkisi son dönemlerde faydaları ve özellikleri ile adından sıklıkla bahsettirmektedir. İçerisinde bulunan maddeler sayesinde pek çok hastalığa iyi gelen sinameki bitkisi özellikle çay yapımında ve ilaç yapımında aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Dünya genelinde ortalama olarak 400 çeşidi bulunmaktadır. Her çeşidi farklı coğrafyalarda ve farklı bölgelerde yetişmektedir. Tüm çeşitleriyle beraber sinameki bitkisi insan sağlığı için son derece önemlilik arz etmektedir.

Sinameki bitkisi Türkiye’de yetişir mi?

Dünyanın farklı coğrafyalarında yoğun bir şekilde yetişmekte olan sinameki bitkisi ülkemiz topraklarında da yetişebilen bir bitkidir. Anadolu topraklarının yapısı, iklimi ve su kaynakları diğer pek çok coğrafyaya nazaran iyi durumda olduğundan sinameki bitkisi ülkemiz sınırları içerisinde yetiştirilmektedir. Özellikle ülkemizde Ege bölgesi ve Güney Akdeniz bölgesi sinameki bitkisi için çok uygun koşullara sahiptir. Çayı son dönemlerde çok yoğun ilgi duyduğundan sinameki bitkisine olan talepte artmış durumdadır.

Sinameki çayı tarifi

Sinameki bitkisinin faydaları ve özellikleri nelerdir?

Sinameki bitkisi özellikle ilaç sektöründe müshil olarak kullanıldığından pek çok farklı alanda aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak sadece ilaç sektörüyle sınırlı bir bitki değildir. Yapılan pek çok bilimsel araştırmaya göre içerisinde barındırdığı maddelerle pek çok alanda fayda sağlamaktadır. Eski dönemlerde sadece bir alanla sınırlı olan sinameki bitkisi teknolojinin ilerlemesiyle beraber faydalarını da ortaya çıkarmıştır. Öyle ki pek çok özelliği ile insan sağlığına iyi gelmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde sinameki bitkisinin faydalarını şu şekilde özetlememiz mümkün olacaktır;

 • Çok güçlü bir müshil etkisine sahiptir.
 • Kabızlığa çok iyi gelmektedir.
 • Doğal bir idrar söktürücüdür.
 • Midede ülserin oluşmasını sağlayan mikroorganizmalarla savaşmakta ve bu problemin ortaya çıkmasını önlemektedir.
 • İdrar yolları enfeksiyonlarına iyi gelmektedir.
 • Bağırsak kurtlarını vücuttan uzaklaştırma özelliği bulunmaktadır.
 • Pek çok cilt problemine iyi gelmektedir.
 • Deri dökülmesine, sivilcelere, egzamaya ve buna benzer daha pek çok cilt problemine iyi gelmektedir. Bu tür problemlerin oluşmasını önlemektedir.
 • Cildin pürüzsüzleşmesini sağlamaktadır.
 • Cildin daha temiz ve parlak olmasını sağlamaktadır.
 • Kanı pek çok kirden temizlemektedir.
 • Saç dökülmesine karşı çok faydalıdır.
 • Doğal bir ağrı kesicidir.
 • Sakinleştirici ve gevşetici bir etkisi bulunmaktadır.
 • Eklem ağrılarının oluşmasını önlemektedir. Aynı zamanda kas spazmının da önüne geçerek oluşma ihtimalini ortadan kaldırmaktadır.
 • Gut hastalığına çok iyi gelmektedir.
 • Doğal bir antioksidan olan sinameki bitkisi vücutta zamanla biriken pek çok toksin maddenin (zararlı maddeler) vücuttan atılmasını ve arındırılmasını sağlamaktadır.

Sinameki bitkisinin daha pek çok özelliği ve faydası bulunmaktadır. Eskiden insanlar sinameki bitkisinin tek bir alanda kullanıldığını düşünmekteydi. Ancak zamanla gelişen bilim ve teknoloji sayesinde sinameki bitkisinin pek çok özelliğinin olduğu tespit edilmiştir. Özellikle ilaç sektöründe çok aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca insan sağlığı için de pek çok özellikler barındırmaktadır. Çok güçlü bir müshil etkisine sahip oluğundan kabızlığa iyi gelmektedir. Ayrıca doğal bir idrar söktürücü olan sinameki bitkisi pek çok enfeksiyonun oluşmasına da müsaade etmemektedir. Çok kuvvetli bir antioksidan olduğundan vücudu pek çok hastalığa karşı korumaktadır. Midede oluşan ülserin önüne geçmekte ve ülsere neden olan tüm mikroorganizmaları yok etmektedir. Sinameki bitkisi aynı zamanda pek çok cilt problemine de iyi gelmektedir. Ciltte sivilcelerin oluşmasını, deri döküntülerini, egzama ve buna benzer daha bir sürü cilt probleminin oluşmasını önlemektedir.

Cildin daha pürüzsüz ve güzel görünmesini sağlayan sinameki bitkisi kanın temizlenmesini de sağlamaktadır. Aynı zamanda sinameki bitkisi doğal bir ağrı kesici görevi de görmektedir. Bunun yanı sıra çağımızın en büyük problemlerinden birisi olan saç dökülmesine de iyi geldiği yapılan bilimsel araştırmalarla tespit edilmiştir. Özellikle saç derisine uygulandığında kan dolaşımını arttırmakta ve saç dökülmesini olabildiğince en aza indirmektedir. Sakinleştirici ve gevşetici özelliğe sahip olan sinameki bitkisi günümüzde çok fazla tüketilmektedir. Çayı çok yoğun bir şekilde tüketilmektedir. Yapılan araştırmalara göre sinameki çayının da pek çok özelliği ve faydası bulunmaktadır. Üstelik yapımı oldukça basit ve kolaydır.

Sinameki çayı

Sinameki çayı nasıl yapılır?

Sinameki çayı için öncelikle sinameki bitkisinin yaprakları kurutulur. Kurutulan bu yapraklar iyice öğütülür ve ufalanır. Ardından da bir bardak sıcak suya ufalanan yapraklar ilave edilir. Ortalama 10 dakika kadar demlenen sinameki çayı en son süzülür ve içilmeye hazır hale gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir