Kurabiyeler neredeyse her evde yapılabilir olmasına karşın çoğu zaman misafirler ulaştığında servis edilmektedir. Sadece güvenilir olun bu tarifi duyduktan sonrasında artık misafirlerin size gelmesini beklemeyeceksiniz. Peki, kahvelere, çaylara eşlik eden bu inanılmaz leziz havuçlu cevizli kurabiye iyi mi yapılır? Hangi malzemeler lüzumlu? Püf noktaları nedir? İşte havuçlu cevizli kurabiye…

Türk kültüründe fazlaca mühim bir yere haiz olan konuk, geçmişten günümüze fazlaca saygı görmektedir. Bilhassa daha fazlaca kırsal bölgelerde ve ya mahallelerde bu komşuluk ilişkisi, konuk ilişkisi hala canlılığını ilk günkü şeklinde korumaktadır. Misafirler ulaştığında ev sahibinin onları fazlaca iyi ağırlaması ve ikramlarda bulunması fazlaca önemlidir. Çay, misafirler ulaşmadan önce demlenir ve misafirler ulaştığında servis edilir sadece çay tek başına servis edilmemektedir. İlla çayın yanında kurabiye ve ya kek seçimi bir şeyin olması gerekmektedir. Bu anane yüzyıllardır asla değişmeden günümüze kadar gelmiştir.

Ev sahipleri imkânların artmasıyla birlikte artık misafirlerini daha da iyi ağırlamak için çayın, kahvenin yanında daha değişik ve daha yeni şeyler hayata geçirmeye başladı. Bunlardan en önemlisi havuçlu cevizli kurabiyedir. Çoğu zaman her evde yapılabilecek olan kekler, tatlılar, kurabiyeler misafirler ulaştığında yapılmakta ve servis edilmektedir. Sadece bu kurabiye misafirlerin gelmesini gerektirmeden lezzetiyle ve tadıyla kendini derhal yaptırmaktadır. Peki, havuçlu cevizli kurabiye iyi mi yapılır? Püf noktaları nedir?

Rendeden geçirilmiş havuç

Havuçlu cevizli kurabiye tarifi

Lüzumlu olan malzemeler;

 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 1 tane yumurta
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 1 su bardağı kadar çekilmiş ceviz
 • 1,5 su bardağı pudra şekeri
 • 2 tane rendeden geçirilmiş havuç
 • 2 yiyecek kaşığı kadar nişasta
 • Yarım çay bardağı kadar sıvı yağ
 • Yarım paket tereyağı (tereyağı yoksa margarinde kullanılabilir)
 • 5 yiyecek kaşığı toz şeker
 • 3 su bardağı kadar un

Üstü için;

1 çay bardağı kadar ceviz

2 yiyecek kaşığı toz şeker

Video: HAVUÇLU TARÇINLI PRATİK KIŞ KURABİYESİ – ÇAYINIZ DEMLENENE KADAR HAZIR – KOLAY KURABİYE TARİFLERİ

https://www.youtube.com/watch?v=LPxZSGIieC0Video can’t be loaded because JavaScript is disabled: HAVUÇLU TARÇINLI PRATİK KIŞ KURABİYESİ 😄 ÇAYINIZ DEMLENENE KADAR HAZIR💯 KOLAY KURABİYE TARİFLERİ#335 (https://www.youtube.com/watch?v=LPxZSGIieC0)

Yapılışı;

Ilk olarak temiz bir kap alıyoruz. Peşinden margarinin ve ya tereyağının erimesi için karıştırma kâsesinin içine alıyoruz. Erime gerçekleştikten sonrasında vanilyayı, toz şekeri, yumurtayı, sıvı yağı, tarçını ve kabartma tozunu karıştırma kasesine koyup iyice çırpıyoruz. Karıştırma işleminden sonrasında ince ince rendeden geçirilmiş havuçları ilave ediyoruz.

Tüm bu işlemler bittikten sonrasında un ilave edilir ve yumuşaklığı kulak memesi şeklinde olana kadar yoğrulur. Yoğurma işleminden sonrasında ceviz büyüklüğünde hamurdan parçalar kesilir. Bu parçaları elimizde yuvarlayıp üstüne çekilmiş cevizi ekliyoruz. Kurabiyelere elimizle biçim verdikten sonrasında yağlı kâğıda koyup kurabiyeleri fırınla buluşturuyoruz.

Fırına kurabiyeleri atmadan ilkin üstüne hafifçe bir toz şeker serpilir. Evvelinde ısıtılmış fırında averaj olarak 170 derecede 25 dakika kadar pişirilir. Süre dolduktan sonrasında kurabiyeler denetim edilir ve servis edilmeye hazır hale gelir.

Afiyetle yiyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir