Bişey yazmak istediğimiz süre ilk olarak tükenmez kalem aramaktayız. Geneli mavi olan tükenmez kalemlerin siyah renkli mürekkeplileri de bulunuyor. Sadece bu tükenmez kalem mürekkepleri, herhangi bir yerde kir oluşturunca çıkması oldukca zor oluyor. Kıyafetlerimizin kabusu olabilecek bu lekeleri çıkarmak, aslen oldukca kolay. Tükenmez kalem lekesini çıkarmanın oldukca kolay püf noktaları bulunuyor. Bu yazımızı okumaya devam ederseniz, tükenmez kalem lekelerinden nasıl kurtulabileceğinizi öğreneceksiniz.

Giysilere bulaşan tükenmez kalem lekeleri nasıl çıkartılır?

Giysilere bulaşan tükenmez kalemlerini çıkarmanın oldukca rahat ve bir o denli da etkili şekilleri bulunuyor. Sadece lekeye yaptığınız ilk müdahale de oldukça önemlidir. Tükenmez kalem lekesi bulaştığı an hızlıca kurumaya adım atar. Eğer ilk müdahaleyi ne kadar geç yapmış olursanız, tükenmez kalem lekesini çıkarmanız o denli zor olacaktır.

Tükenmez kalem lekesi kıyafetlerinize bulaştıktan sonrasında, ilk müdahaleyi yapmanız gerekiyor. Arkasından da ağartıcı olmayan bir çamaşır deterjanı kullanmanız gerekiyor. Bir bardak içine ağartıcı madde içermeyen bir çamaşır deterjanı koyun. Arkasından da üstüne birazcık su ilave edin. Bu tanım ile koltuklarınıza da bulaşmış olan tükenmez kalem lekesini çıkartabilirsiniz.

Video: Tükenmez kalem lekesi nasıl geçer

https://www.youtube.com/watch?v=R-E5KKzEqTMVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Tükenmez kalem lekesi nasıl geçer (https://www.youtube.com/watch?v=R-E5KKzEqTM)

Hazırladığınız karışımı da bir beze yedirin. Sonrasında ise tampon uygulayarak lekeye baskı uygulayın Eğer giysinizdeki tükenmez kalem lekelerini ovalayarak çıkarmaya çalışırsanız, lekeyi çıkarmaktan oldukca yaymış olacaksınız. Bu yüzden de lekeyi çıkartmaya çalışırken oldukca daha çok zorlanacaksınız. Bunun için bir tek tampon hareketleri ile kıyafetlerinizdeki tükenmez kalem lekelerini çıkarmaya çalışın. Bu işlem ile beraber lekenin azaldığını farkedeceksiniz. Tampon uygulama işlemi bittikten sonrasında ise giysinizdeki yıkama talimatına uygun bir halde, kıyafetlerinizi çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Koltuğunuzu ise çamaşır makinesine atmak benzer biçimde bir şansınız olmadığı için de koltuğunuzu silmeniz gerekiyor. Bunun için de dışarıdan içeri doğru hareketler ile silmeniz gerekiyor. Bu sayede lekeyi dağıtmamış olacaksınız.

Deriden tükenmez kalem lekesi nasıl çıkartılır?

Derideki tükenmez kalem lekelerini çıkarmak, giysilere nazaran birazcık daha rahat oluyor. Bunun da sebebi deri, düzgüsel kumaşa nazaran üstündeki lekeleri daha azca içine emiyor. Sadece tükenmez kalem lekeleri her türlü yerde güçlük çıkartıyor. Deriye bulaşmış tükenmez kalem lekesini çıkarmak için ilk olarak sirke ve süte ihtiyacınız var. Yarım bardak beyaz sirke ve yarım bardak sürü karıştırın. Sonrasında bu karışımı temiz bir beze yedirin ve derideki tükenmez kalem lekesi bulaşmış bölgeye uygulamak için hazırlanın. Hafifçe kir üstünde dairesel hareketler ile derideki tükenmez kalem lekelerini çıkarmaya çalışın. Kısa süre içinde de tükenmez kalem lekelerinin çıktığını görmüş olacaksınız.

Derideki tükenmez kalem lekelerini çıkarmanın bir başka kolay yolu ise limon kolonyası kullanmak. Limon kolonyasının asidik yapısı ve içindeki alkolü, deriye bulaşmış olan tükenmez kalem lekelerini çıkarmakta oldukça iyi. Deride bulunan tükenemez kalem lekesinin üstüne bir miktar limon kolonyası dökün. Arkasından da bir kağıt havlu yada temiz bir bez ile deride bulunan tükenmez kalem lekesini ovalayarak çıkartın. Oldukça kolay bir halde tükenmez kalem lekesinden kurtulduğunuzu görmüş olacaksınız.

Mürekkep

Ele bulaşmış olan tükenmez kalem lekesi nasıl çıkartılır?

Elinize bulaşmış olan tükenmez kalem lekesini çıkarmak oldukça kolaydır. Bunun için bir tane domates, elinize bulaşmış olan tükenmez kalem lekesini çıkarmak için kafi olacaktır. Bir domatesi alın ve küçük bir parça kati. Sonrasında da bu parça ile elinizi ovuşturun. Ortalama 3 dakika sonrasında elinize bulaşmış olan tükenmez kalem lekesinin çıktığını görmüş olacaksınız. Elinizi domates ile iyice ovuşturduktan sonrasında ise bolca ve ılık su ile elinizi durulamanız gerekiyor. Bu sayede ortalama 4 dakika içinde elinize bulaşmış olan tükenmez kalem lekesinden kurtulabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir