Sıhhatli yaşam alışkanlıklarının yaygınlaşmaya başladığı günümüzde geçmiş zamanlarda tedavi amaçlı kullanılmış fakat şimdilerde eskisi kadar oldukca tercih edilmeyen bazı gıdaların adları yine anılmaya başladı. Bu gıdalar içinde uzmanların ısrarla tavsiye etmiş olduğu baz besinler var ki, insan vücudunun temizlenmesinde ve kansere karşı koruyucu kalkan oluşmasında vazife alıyorlar. Uzmanların beslenme alışkanlıkları içine dahil edilmesini tavsiye etmiş olduğu olağanüstü besin, tertipli tüketimi ile sağlığı koruyor ve bağırsakları yeniliyor.

Bu besin kalınca bağırsağı koruyor

İnsanların beslenme alışkanlıklarına dahil ettikleri vakit hayatlarının değişmesi elde eden bazı besinler bulunuyor. Bu besinler içinde hem bağırsakları temizleyen hem de kolon kanseri olarak malum kalınca bağıtsak kanserine karşı vücudunuzu koruyan bir besin car. Uzmanların bilhassa kış aylarında tüketilmesini ısrarla tavsiye etmiş olduğu bu besin, aslen hepimizin kış aylarında sofralarında bulunması ihtiyaç duyulan kara lahanadan başkası değil. Kara lahana içindeki yüksek vitamin ve mineral içinde ne olduğu ile bağırsak florasının emek harcama hızını katkı sağlıyor ve bağırsaklarda kabız problemininin önüne geçiyor. Kabızlığın yol açmış olduğu hastalıklar içinde bulunan ve risk teşkil eden kolon kanserinin önüne geçmek için mevsiminde taze karalahana tüketilmesi oldukça mühim.

Karalahana içinde barındırdığı C vitamini, potasyum, kükürt, kükürt, magnezyum, bakır, demir, A, B ve E vitaminleri yardımıyla insan vücudu için olmazsa olmaz gıdalar içinde yer ediniyor. Karalahana bununla birlikte yüksek antioksidan içinde ne olduğu yardımıyla vücudun toksinlerden arındırılmasını sağlıyor. Besin liflerinin tamamı sıhhatli olan karalahana bununla birlikte kalınca ve ince bağırsakta bağırsak florasını iyileştirmeye ve bağırsaklarda yararlı bakteri üretimini desteklemeye yarıyor.

Karalahana iyi mi tüketilmeli?

Karalahana tüketmek isteyenler karalahanayı iyi mi tüketeceklerini de merak ediyorlar. Karalahana bitkisini tüketirken, ilk olarak bilinmesi ihtiyaç duyulan en mühim detay, yüksek oranda kükürt ve bakır ihtiva ettiği için devamlı olarak tüketilmemesi gerektiğidir. Kış aylarında sıhhatli bir besin olan karalahana bu içinde ne olduğu sebebi ile haftada en fazla 3 kez tüketilmesi ihtiyaç duyulan bir besin. Eğer karalahana haftada 3 kereden fazla tüketilecek ise kesinlikle iyotlu tuz ile dengelenerek tüketilmelidir. Karalahanayı çorbalarda, sarmalarda ve sebze yemeklerinde kullanabilirsiniz. Daha oldukca haşlanmış hali ile suyunun da tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Karalahana yararları nedir?

Karalahana tertipli ve doğru bir tüketim ile insan sağlığına malum pek oldukca faydası bulunmaktadır. Bedenimize sağlamış olduğu faydalardan yararlanmak için karalahana tüketen bireyler ise karalahananın faydalarını merak ediyorlar. Karalahananın tertipli tüketimi ile insan sağlığına yararları şu şekilde karşımıza çıkıyor:

  • Astım, romatizma, siyatik, sarılık ve safra kesesi hastalıklarında tedavi olarak kullanılabilir.
  • Kara lahana kandaki şeker oranını düşürmesi ile bilinir. Yükselen kan şekerinin düşürülmesinde etkilidir. Sadece porsiyonu haricinde ve aşırı sık tüketimi ile düşük kan şekeri sorununa yol açacaktır.
  • Karalahananın suyunun taze şekilde içilmesi mide ve bağırsak ülseri hastalıklarına iyi gelmektedir. Bu su ile hem mide hem de bağırsaklarda oluşan hastalıkları tedavi etmek mümkündür.
  • Cilt sağlığını pozitif yönde şekilde etkisinde bırakır. Tertipli tüketimi ile ciltte kolajen artışı sağlar ve cildinizin daha genç görünmesine katkıda bulunur.
  • Karalahana ihtiva ettiği yüksek demir değerleri yardımıyla kemiklerin güçlenmesini de sağlar. Bu şekilde ilerleyen yaşlarda kemik erimesi şeklinde hastalıkların oluşma riskini de düşürdüğü bilinmektedir. Karalahana bilhassa gelişim çağlarında kemikleri güçlendirmektedir.
  • Karalahana bağırsak yolu hastalıklarının önüne geçmektedir. Bağırsaklarda oluşan kurtlanma ve parazit şeklinde sorunları bu şekilde tedavi etmek mümkündür.
  • Karalahana antioksidan içinde ne olduğu yüksek bir besindir. Bu da dönemsel hastalıkların önüne geçmeye destek verir. Kış aylarında tertipli karalahana tüketimi ile vücutta enfeksiyon oluşumunun önüne geçmek de mümkündür. Grip, nezle, soğuk algınlığı şeklinde hastalıklara yakalanma riskini düşürür.
  • Kanserli hücrelerin tedavi edilmesini sağlar. Hasar görmüş olan hücreleri tedavi ederek yenilenmesini sağlar. Karalahana bilhassa kolon kanseri ve hanımlarda meme kanserinin önüne geçmiş olduğu malum besinler içinde yer almıştır.
  • Bağırsak florasının iyileşmesine katkı sağlar ve bu şekilde kabızlık problemininin önüne geçer. Karalahana içinde yüksek oranda yararlı besin lifi içermektedir. Besin lifleri bağırsaklarda yararlı bakterilerin sayısını arttırır ve bağırsaklarda emek harcama düzeni oluşturur.

Karalahananın ziyanı var mıdır?

Karalahana tertipli tüketimi ile sıhhatli bir besindir ve tüketilmesinde herhangi bir zarar yoktur. Sadece karalahananın tüketiminde aşırıya kaçılması sonrasında bazı problemler meydana gelebilir. Karalahana böbrek ve gut hastalığı olan bireylere önerilmeyen besinler arasındadır. İçerdiği Oxalates maddesi sebebi ile bu bireylerde semptomları hızlandırabilir. Bunların haricinde tüketilmesinde bir zarar yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir