Çalı biçimindeki kamkat, portakal ve limon şeklinde turunçgiller familyasının bir üyesidir. Doğu Asya ve Çin bölgelerinde organik olarak yayılış gösterir. Kamkat, biçim olarak limona benzer ve rengi portakal gibidir. Limon ve portakalın kabuğu soyularak tüketilir. Fakat kamkat kabuğu soyulmaz. Kamkat yiyecek isteyenler kabuğu ile beraber tüketebilir. Elinizde tuttuğunuz kamkatın kokusu uzun süre geçmeyecektir. Kokusu, bergamotu çağrıştırır. Kamkat yararları ile birçok etkiye haizdir.

Kamkat değişik şekillerde tüketilebilir. İçinde bulunan vitamin ve mineraller yardımıyla oldukça faydalıdır. Kamkat gıda kıymeti ise 100 gram üstünden aşağıdaki gibidir.

 • 70 kalori
 • 0,9 g yağ
 • 16 g karbonhidrat
 • 1,9 g protein
 • 7 g lif
 • 9 g şeker

Kamkat, kalorisinin düşük olması yardımıyla zayıflama sürecindeki insanoğlu tarafınca da tüketilmektedir. Kamkat, içinde bulunan vitamin ve mineraller yardımıyla oldukça sıhhatli bir besindir. 186 mg potasyum içeren kamkat, A vitamini ile zengindir. C vitamini, kalsiyum ve magnezyum bulundurduğu için vücudu besler.

Kamkat Sağlığa Faydaları

Kamkat, vitamin ve minerallerle varlıklı bir meyvedir. Çoğunlukla Çin tarafında kullanılsa da devletimizde de kullanılmaktadır. Çin mutfağında genel anlamda yemeklerin yanında sos olarak kullanılır. Vatanımızda ise daha değişik şekillerde tüketilir. Kamkat, varlıklı içinde ne olduğu yardımıyla vücuda birçok yarar sağlar. Vücudu besler, vücuda direnç kazandırır ve çeşitli hastalıkların önüne geçer.

Kamkat, bahçelerde kolaylıkla yetiştirilebilir. Bununla birlikte evde saksılarda da yetiştirmek mümkündür. Şundan dolayı kamkat boyu uzun değildir ve saksılarda kolay bir halde yetiştirilebilir. Sıhhatli bir gıda olan kamkat yararları aşağıda yer almış olduğu gibidir.

 • Bağışıklık sistemini sağlamlaştırır.
 • Vücudu hastalıklara karşı korur.
 • Mide bulantısını önler.
 • Hazımsızlık şeklinde sindirim sistemi problemlerine iyi gelir.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • İçinde bulunan vitaminler yardımıyla sinir sistemini sağlamlaştırır.
 • Stresten kaynaklı baş ağrısı ve uyku problemlerinin önüne geçer.
 • Kolesterol hastalarına iyi gelir.
 • Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Diş ve kemik sağlığını sağlamlaştırır.
 • Hafifçe gıda zehirlenmelerinde ve böcek ısırmalarında etkilidir.

Kamkat, yukarıda yer edinen tüm yararları bireye kazandırır. Birçok vitamin ve minerali içinde barından kamkat, insan vücudunu besler özellikte. Vücudu besleyen, vücuda direnç kazandıran kamkat yardımıyla bazı hastalıkların önüne geçilebiliyor. C vitamini başta olmak suretiyle öteki vitaminler yardımıyla bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Böylelikle bireyler çeşitli rahatsızlıklara karşı tedbir almış oluyor.

Mide bulantısı, mide yanması, hazımsızlık şeklinde çeşitli problemlerin tedavisini destekliyor. Sindirim sisteminin tertipli ve sıhhatli çalışmasını elde eden kamkat yardımıyla mide rahatsızlıklarının önüne geçmiş olmuş olursunuz. Sindirim sistemini düzenleyen kamkat bununla beraber bağırsak hareketlerinin de tertipli çalışmasını sağlar.

Kamkat içinde A, B1, B2 ve B3 vitaminleri bulunur. Bu vitaminler ise sinir sisteminin sıhhatli bir halde çalışmasını sağlar. Sinir sisteminin sıhhatli ve tertipli emek vermesi yardımıyla bireyde stresten kaynaklı baş ağrıları ve uykusuzluk giderilir. Yüksek kolesterol hastalarında kolesterol değerlerinin normale döndüğü görülmüştür. Bununla birlikte yüksek gerilim hastalarında da tansiyonun düşmüş olduğu gözlemlenmiştir. Kalsiyum oranı yüksek olan kamkat, diş ve kemik sağlığını güçlendirmektedir. Antioksidan özelliği yardımıyla vücudu temizler, hafifçe zehirlenmelerde toksinlerin atılmasını sağlar ve böcek ısırmalarına iyi gelir.

Kamkat Iyi mi Kullanılır?

Kamkat oldukça sıhhatli bir besindir. Türkiye’de üretimi yapılmakta ve insanoğlu bu lezzeti daha yakından tanımaktadır. Geçmiş yıllarda kamkat pek fazla bilinmezken günümüzde daha iyi tanınıyor. Kamkat kullanımı değişik şekillerde yapılabiliyor. Kamkat, pişmeden olarak yenilebilir bir meyvedir. Pişmeden kamkat yiyecek daha yararlı olacaktır. Şundan dolayı herhangi bir işlemin uygulanmadığı kamkat içinde bulundurduğu maddeleri direkt bireye kazandıracaktır.

Evde kendiniz kamkat yetiştirebilirsiniz. Eğer evde kendiniz yetiştiremiyorsanız manav ve marketlerden kamkat temin edebilirsiniz. Temin ettiğiniz ya da topladığınız meyveyi değişik şekillerde hazırlayarak tüketebilirsiniz. Meyveyi pişmeden tüketmek istiyorsanız kabukları soymanıza gerek kalmıyor. Yıkadıktan sonrasında meyveyi yiyebilirsiniz. İlk yediğiniz vakit hafifçe ekşi bir tadı olacaktır. Ondan sonra bu tada alışacak ve aslına bakarsak meyvenin leziz bulunduğunu farkına varacaksınız.

Kamkat, reçel olarak tüketilebilir. Bununla birlikte meyve salatalarında da tüketilebilir. Yemeklerin yanına bilhassa et yemeklerinin yanında sos olarak kullanılabilir. Marmelat olarak da kullanılan kamkat, kek ve kurabiye şeklinde çeşitli lezzetlerin içinde kullanılabilir. Bununla birlikte meze olarak da kamkat kullanmak mümkündür.

Son dönemlerde kamkat kurusu da kullanılmakta. Temizlenip dilimlendikten sonrasında kurutulan kamkat uzun süre muhafaza edilebilir. Böylelikle mevsimi geçtikten sonrasında da kullanılabilir. Kamkat, sıhhatli bir gıda olarak pişmeden tüketilmesi tavsiye edilir. Fakat değişik şekillerde kullanmak mümkündür.

Kamkat Zararı olan Mı?

Kamkat, halk içinde o denli fazla malum bir meyve değildir. Kamkat yiyecek isteyenler ise meyvenin zararı olan olup olmadığı mevzusunda kararsızdır. Peki, kamkat zararı olan mı? İçeriğinde birçok vitamin ve mineral barındıran kamkat aslına bakarsak zararı olan bir meyve değildir. Fakat her meyvede olduğu şeklinde bilgili tüketilmesi gerekir.

Gün içinde iki tane kamkat yiyebilirsiniz. Pişmeden olarak tüketeceğiniz meyveyi fazla yememeye itina göstermelisiniz. Eğer fazla tüketirseniz sindirim ve bağırsak sisteminizin çalışmasını negatif etkileyebilirsiniz. Fazla tüketilen kamkat, mide bulantısı ve karın ağrısı yapabilir. Bununla birlikte ishale de niçin olabilir. Tansiyonu düşük olanlar kamkat meyvesini fazla tüketmemelidir. Şundan dolayı meyvenin gerilim düşürücü özelliği vardır. Meyveyi tertipli kullanmak kadar doğru ölçülerde kullanmak da önemlidir. Mevsiminde tüketeceğiniz meyveyi kurutarak daha uzun sürede tüketebilirsiniz. Kuruttuğunuz meyveyi serin ve kuru yerde muhafaza etmeye itina göstermelisiniz. Kamkat yardımıyla sağlığınızı koruyabilir, çeşitli hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir