Kamuda müdür olmak için aranan şartlar 2021 bilhassa kamu dairesinde uzun seneler memurluk meydana getiren kişilerin hayalini süsleyen bir makamdır. Bu memurlar müdür olmak için terfi etmek istemektedirler. Fakat uzun seneler kamuda işgören olarak çalışsanız bile, müdür olmak için belli şartlara haiz olmanız gerekmektedir. Bu şartlara uyan memurlar ise, müdür olma şansına haiz olmaktadırlar. 

Müdür olup hem makam atlamak ve emri altında personellere haiz olmak, hem de maaş olarak daha üst seviyelerde bir gelir elde etmek, her memurun hayalindeki bir düşüncedir. Kamu dairesinde müdür olmak hem mesuliyet isteyen bir görevdir. Eğer sizlere detaylı olarak anlatacağımız şartlara haiz olduğunuzu düşünüyorsanız, şube yada düzgüsel bir birimin müdürü olmanız daha kolay olacaktır.

 • Kamuda Müdür Iyi mi Olunuyor?
 • Kamuda Müdür Olmak İçin Lüzumlu Olan Bazı Şartlar Nedir?
 • Kamuda Işyar Olan Kişilerin Müdür Olarak Yükselmesi İçin Lüzumlu Şartlar Nedir?
 • Kamuda Müdür Olmak İçin Yükselmeye Uygun Kadrolar Hangileridir?
 • Kamuda Müdür Iyi mi Olunuyor?

  Kamuda müdür olmak için aranan şartlar 2021 için belli özelliklere haiz olmanız gerekmektedir. Bu özellikler ise, hem müdür olmak için lüzumlu olan mesleki data, hem de tahsiliniz ile bağlantılıdır. Uzun seneler bir kamuda görevde bulunsanız bile, müdür olmak için tahsiliniz bu makama yetmez ise, müdür olamazsanız. 

  Kamuda müdür olmak için şunlara haiz olmanız gerekmektedir.

  • Müdür olarak vazife yapmak isteyen kişilerin ilk olarak, açılmış olan müdürlük sınavına girmeleri gerekmektedir.
  • Hem yazılı, hem de sözlü olarak geçer notu sınavda almanız gerekmektedir.
  • Müdür olmak için belli bir yıl kamuda vazife yapmanız gerekmektedir.
  • Müdür olmak için tahsilinizin kafi olması lazımdır.
  • Adli sicilinizin müdür olmaya engel olmaması gerekmektedir.
  • Imtihan puanınızın müdür olmanız için kafi olması ise oldukça önemlidir.

  Tüm bu özelliklere sahipseniz ve sınavda kafi puanı aldığınız takdirde, görevde üst makama şu demek oluyor ki, müdürlüğe yükselmeniz mümkün olacaktır. Bu sayılan şartların haricinde ise, bazı devlet kurumları ise ek olarak bazı özellikleri koşul koşmaktadır. Her kurumda bu şartlar değişik olmaktadır.

  Kamuda Müdür Olmak İçin Lüzumlu Olan Bazı Şartlar Nedir?

  Kamuda ister şube müdürü, isterseniz de değişik bir birimin müdürü olmak için, 657 sayılı devlet memurları kanununa bakılırsa, belli şartları taşımanız gerekmektedir. Kanunun 68’inci maddesi gereği ise, kamuya müdür olarak atanmanın şartları açık bir halde belirtilmiştir. Müdürlüğe terfi etmek için, müdür pozisyonunun öncelikle açık olması gereklidir. Oluşturulan bu pozisyon için ise minimum 3 yıl bulunması ve bu derecenin 1’ince kademisine minimum bir yıl vazife almış olmanız gerekmektedir.

  Bu durumu anlaşılacak bir halde açıklamak gerekirse; minimum işgören olarak 3 yıl vazife almanız ve müdür pozisyonuna terfi etmek için açık bir kontenjanın bulunması koşul olarak gereklidir. Bu şartların haricinde ise eğitim oldukça mühim bir etkendir. Minimum 4 senelik üniversite mezunu olmanız gerekmektedir. Hemen sonra müdür pozisyonu için oluşturulan sınava hem yazılı olarak, hem de sözlü olarak girerek başarı göstermiş bir puan almanız şarttır. Bu özelliklerin hepsini taşıyan kişiler ise, açık olan müdür pozisyonunda terfi edebilir ve yeni işini müdür olarak devam ettirebilirler.

  Kamuda müdür olmak için aranan şartlar

  Kamuda Işyar Olan Kişilerin Müdür Olarak Yükselmesi İçin Lüzumlu Şartlar Nedir?

  Kamu dairesinde işgören olarak vazife almak hem sağlam bir iş, hem de oldukça mühim bir görevdir. Fakat uzun seneler memuriyeti sonucu müdür olmak isteyen kişilerin yapmaları ihtiyaç duyulan bazı şartlar bulunmaktadır. Kamuda işgören olarak vazife alıyorsanız ve oluşturulan müdürlük pozisyonuna müracaat yapmak isterseniz, ilk olarak sizden istenen bazı özelliklerin siz de bulunması gerekmektedir. Bu özelliklere haiz olmayan memurlar ise, sınava giremez ve işgören olamazlar. 

  Bu şartların başlangıcında gelen minimum 4 yıl üniversite mezunu olmanız gerekmektedir. Tahsil durumu uygun olmayan memurlar, müdür olarak atanamazlar ve yükselemezler. Eğer mezuniyetiniz 4 yıl değil de iki yıl ise, müdür yerine şef yada amir olarak yükselebilirsiniz. 4 senelik bir üniversite mezunu olan kişiler ise, baş müdür yada şube müdürü benzer biçimde değişik yöneticilik alanında terfi edebilirler. Kamuda müdür olmak için eğitim ne kadar mühim ise, açılmış olan müdürlük sınavından hem yazılı olarak, hem de sözlü olarak başarı göstermiş olmanız bir o denli önemlidir. Hepsi bir tüm halinde olan bu şartlar, siz değerli ziyaretçilerimizin müdür olarak atanmanız için şarttır ve gereklidir.

  Kamuda Müdür Olmak İçin Yükselmeye Uygun Kadrolar Hangileridir?

  Kamu dairesinde değişik birimlerde müdür olma şansınız bulunmaktadır. Kafi tahsile haiz olanlar ve lüzumlu olan sınavdan başarı göstermiş not alan memurlar, değişik birimlere müdür olabilmektedirler. Yönetim hizmetleri kısmına, şube müdürü yada yazı işleri müdürü olarak atanabilirsiniz. Hukuk alanına ise, hukuk müşaviri olarak atanabilirsiniz. Bunların haricinde olan kadrolar ise; data işlem, yönetimsel işler, destek hizmetli, araştırma ve planlama bölümlerini söyleyebiliriz. Kamuda müdür olmak için aranan şartlar 2021 kadrolarına müdür olma fırsatınız bulunmaktadır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir