Pandemi döneminde de adından yeniden söz edilen bazı kan gruplarına haiz insanların Covid’19 dan etkilenmelerinde farklılıklar olduğu gündeme geldi. Salgından bazı kan gruplarının daha oldukca etkilendiği yada başka kan gruplarındaki bireylerde daha kısa sürede atlatılmış olduğu gözlemlenmektedir. Hemen hemen bu mevzuda tam olarak açıklanan net bir data bulunmamaktadır. Normal olarak bu bilginin doğru olup olmadığı ilerleyen süreçlerde daha çok insan üstünde gözlenmelidir. Ek olarak kanıtlanabilir çalışmalarla desteklenmelidir. Şimdi gelelim bizim aslolan mevzumuza. Kan grubuna bakılırsa rejim var mı? Beraber inceleyelim.

Kan Grubuna Göre Diyet Doğru Olabilir Mi?

Aramızda kan grubuna bakılırsa rejim uygulamasını denememiş olanınız var ise dahi çevrenizde bu biçim beslenenleri duymuşsunuzdur.

Kan hayattır, mucizedir. İnsanlık için mühim bir semboldür. Kan insanlığın kilit taşıdır. Kan grupları bizlerden kopmaz bir bağdır. Bu yüzden de hep merak mevzusu olmuştur. Beslenmede, bazı hastalıklarda, virüslerden korunmada etkili olup olmadığı araştırılmaktadır.

Kan Grubu Nedir?

İlk ilkin kan grubu nedir basitçe açıklayalım: Kan grubu; kırmızı kan hücreleridir. Adı eritrosittir. Kan gruplarımız eritrositlerin üstündeki antijenlere bakılırsa belirlenmektedir. Sizin eritrositlerinizin üstünde B kan grubu antijeni var sizin kan grubunuz B grubu oluyor. Hem A hem de B antijenlerine sahipseniz AB kan grubu olmuş olursunuz. Eğer asla antijeniniz yoksa 0 grubusunuz anlama gelir. Kan grupları aslen bir tek bunlardan ibaret değildir. Birçok alt kan grupları vardır. Fazlaca fazla antijen bulunmaktadır. Bizlerin aslen A grubu B grubu kan grupları şu şekilde beslensin beslenmesin diye ayırım yapılması mümkün değildir. Doğrusu aslen işin başlangıcında bile kan grubu rejiminin birçok antijen çeşitliğinden dolayı da mümkün olmadığı görülmektedir.

Peki, kan grubuna bakılırsa beslenmeyi popüler hale getirip bu tür beslenmenin uygun bulunduğunu savunanların bakış açısından bir bakalım;

  • Belli kan gruplarında bazı besinlere değişik alerjilere rastlandığı bilinmektedir. Bu da kan grubu diyetini desteklemektedir.
  • Her insanda değişik bir mikrobiyota olduğu benzer biçimde değişik kan gruplarında da değişik mikrobiyota vardır. Bağırsak bakteri çeşitliği değişik oluyor. Bu çeşitlilik de aslın da direkt insan sağlığını etkiliyor.
  • Kan gruplarının belli hastalıkları etkisinde bırakır en önemlisi Helicobacter Pylori denilen bir bakterinin ülser riskini çoğaltması söz mevzusudur. Bundan dolayı kan gruplarının mide asidi kuvveti farklıdır. 0 kan grubu olanların ülsere yakalanma riski daha fazladır. Bu şekilde 0 kan grubuna haiz bireylerde ülser rejimi uygulanması kan grubuna bakılırsa beslenmeyi destek sunar niteliktedir. Lakin hastalık risklerini kan grupları adı altında önlemeye çalışılsa da bu vücudun fonksiyonel olarak eksikliğine dayandığından beslenme ile tam olarak riski önlemek mümkün olmayabilir.

Kan Grubu Rejimi Niçin Mümkün Değil?

Kan grubuna bakılırsa meydana getirilen rejimden ziyade belli rejimi meydana getiren bireylerin belli kiloları verdiği belirtiliyor. Ek olarak kan gruplarını bir tek A, B, AB ve 0 gruplarından ibaret olmadığı için birçok alt kan grubu olduğundan da kan grubu rejimi uygulamanın mümkün olmadığı görülmektedir.

Kan grubuna bakılırsa beslenme için kanıtlanabilir net bir emek verme bulunmamaktadır. Varsayımlar üstünden uygulanan diyetin doğruluğu da net değildir.

Meydana getirilen bir çalışmada şu ana kadar kan grubu diyetini araştıran yazıların hepsi incelendi. Toplam 1415 referanstan on altı yazı belirlendi. Yalnızca bir yazı seçim kriterlerine bakılırsa uygun kabul edildi. Tanımlanan yazı, değişik kan türlerinin LDL-kolesterol tepkilerinin düşük yağlı bir rejime olan tepkileri arasındaki varyasyonu inceledi. Sadece, emek verme mevcut soruya direkt yanıt vermedi. Kan grubu diyetlerinin sıhhat üstündeki etkilerini gösteren hiçbir emek verme tespit edilmemiştir.

Sonuçlar: Kan grubu diyetlerinin sözde sıhhat yararlarını doğrulamak için şu anda hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Bu iddiaları doğrulamak için, belirli bir kan grubu rejimine (gözlem grubu) bağlı olan katılımcılar ile belirli bir kan grubu popülasyonunda standart bir rejime (denetim grubu) devam eden katılımcılar arasındaki sıhhat neticelerini karşılaştıran emek harcamalar gereklidir.

Beslenme Kişiye ve Yaşam Tarzına Uygun Olarak Sürdürülebilir Olmalıdır.

Diyetisyen Beyza Gül Çetin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir