Son yıllarda adı daha oldukca duyulmaya başlamış olsa da, kangal dikeni kimileri için çocukluktan kalma bir bitkidir. Pek oldukca şahıs tarafınca hemen hemen adı tam olarak bilinmeyen kangal dikeni, oldukca fazla rastlayabileceğiniz ve ilk kez deneyimleyenleri şaşırtacak lezzete haiz garip bir nebat. Kimilerinin aşina olduğu, kimilerinin ise hala merak etmiş olduğu kangal dikenine dair bilinmesi gerekenleri ve kangal dikeninin faydalarını sizler için araştırdık.

Kangal dikeni nedir?

Kangal dikeni, devedikeni ve boğa devedikeni olarak malum bu nebat, yeşil yapraklı ve üst kabuğu dikenler ile kaplı bir bitkidir. Dünyanın neredeyse her yerinde yetiştirilebilen kangal dikeni bitkisi İskoçya’nın sembol bitkisidir. İstilacı bir tür olan kangal dikeni genel olarak mor ve mora yakın renklerde dış kabuğu ve yeşil yaprakları ile karşımıza çıkar. Bilhassa İç Anadolu ve çevresinde tarlalarda istilacı bir nebat olarak görülmektedir. Tadı birazcık tuzlu olan ve dış dikenli kabuğu kesilerek alındığı vakit ister pişmemiş ister pişirilerek yenebilen bir nebat olan kangal dikeni bir kaktüs türü olarak bilinir.

Kangal dikeni faydaları nedir?

Kangal dikeni ya da boğa devedikeni olarak malum ve tarlalarda rastlanabildiği benzer biçimde satın alınması ya da yetiştirilmesi de mümkün olan bitkiyi tüketmek isteyenlerin merak etmiş olduğu mevzular içinde kangal dikeninin faydaları da içeriyor. Kangal dikeninin tertipli tüketilmesi halinde insan vücuduna sağlamış olduğu faydalar ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Karaciğeri temizler

Kangal dikeni bitkisinin en bilindik ve en mühim faydası karaciğeri temizlemesidir. Yenileyici tesiri ile kangal dikeni karaciğerde yağlanmanın önüne geçerek karaciğeri tamamen temizler. Bu faydası ile kangal dikeni karaciğer sebepli tüm hastalıkların riskini azaltır ve bilhassa karaciğer sebepli bir ciddi hastalık olan Akut Hepatit hastalığına karşı koruma sağlaması ile bilinir.

Stres ve anksiyeteyi ortadan kaldırır

Kangal dikeni bitkisinin bir başka faydası ise rahatlatıcı tesiri bulunmasıdır. Organik bir antidepresan olan kangal dikeni bitkisi, vücudu rahatlatır, sinir hücrelerini gevşetir ve bu şekilde stres, depresyon ve anksiyete benzer biçimde hastalıkların önüne geçer. Bu rahatsızlıklara bağlı şekilde gelişen zihinsel ve bedensel yorgunluğu da ortadan kaldırır.

Bağışıklığı kuvvetlendirir

Kangal dikeni bağışıklığı güçlendirme mevzusunda kuvvetli bir yardımcıdır. İçerdiği yüksek antioksidan değerleri sahnesinde kangal dikeni vücudu zararı olan özgür radikallerden arındırır. Bu şekilde hem bağışıklık sistemini kuvvetlendirir hem de vücudu dönemsel hastalıklar olan grip, nezle ve soğuk algınlığı benzer biçimde hastalıklara karşı korur. Tertipli kangal dikeni tüketimi ile kış aylarında hastalıklara karşı daha korumalı bir vücuda haiz olmuş olursunuz.

Safra salgılayarak ağrıları dindirir

Kangal dikeni bitkisi safra kesesinde safra salgısı salgılanmasını sağlar. Safra salgılanmasının hızlanması ile beraber ise safra kesesinde meydana gelmiş olan safra kesesi taşının niçin olduğu ağrılar dindirilebilir. Hem de safra kesesinde taş oluşumuna karşı da koruyucu tesiri vardır. Tertipli kangal dikeni tüketimi safra kesesinin de akciğer benzer biçimde yenilenmesini sağlar.

İltihapları söktürerek ateş düşürür

Vücutta iltihaplanmanın meydana gelmesi sonucunda görülen bir tesir olan ateş yükselmesi, devamlı devam etmesi halinde daha ciddi hastalıkların önünü açabilen tehlikeli bir durumdur. Kangal dikeni ise ihtiva ettiği antioksidanlar ve sıhhatli bileşenler ile vücudun iltihaplanmasını önler, oluşmuş olan iltihapların söktürülmesini sağlar. Hem de kangal dikeni bitkisi iltihaba bağlı gelişen ateşi düşürür.

Kansere karşı koruyucudur

Kangal dikeni olarak malum nebat, oldukca fazla sayıda ihtiva ettiği antioksidanlar ile malum pek oldukca kanser türüne karşı vücudun korunmasını sağlar. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini elde eden ve vücudu zararı olan özgür radikallerden temizleyen kangal dikeni bu şekilde tüm vücudu yenilemesi yardımıyla bununla birlikte oluşabilecek kanserli hücrelerin de ortadan kaldırılmasını sağlar. Kangal dikeni bilhassa prostat, karaciğer ve cilt kanseri benzer biçimde kanser türlerine karşı koruyucudur.

Kangal dikeni iyi mi tüketilir?

Kangal dikeni bitkisinin yararlarından yararlanmak isteyenlerin merak etmiş olduğu bir başka durum ise kangal dikeninin iyi mi tüketilmesi gerektiği. İlk olarak belirtmek gerek ki kangal dikeninin tüketilebilen kısmı yalnızca iç kısmı. Dışındaki dikenli kısımlar yenilebilir değil ve bu kısımları tüketmeye kalkmak ciddi zarar verici sonuçlara yol açabilir. Kangal dikeni bitkisinin tohumlarını yiyerek, yemeklerde kullanarak ya da tohumları kurutup çay yaparak içecek şekilde tüketebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir