İnsanlı zamanı süresince bitkilerin tedavi amaçlı kullanıldığını bilmekteyiz. Geçmişte hem medikal hem de beslenme amaçları ile toplanana ve kullanılan bitkiler son yüzyılda ise yerlerini kimyasal ürünlere bırakmışlardı. Sadece son yıllarda sıhhatli yaşam alışkanlıklarının yine popüler olması ile beraber bitkiler sıhhatli yapıları ile tekrardan ön plana çıkmaya başladı. Son yıllarda adı sıkça duyulmaya süregelen ve uzmanlar tarafınca tüketimi tavsiye edilen karahindiba da bu kapsamda araştırılan bitkiler içinde içeriyor.

Karahindiba nedir?

Asya coğrafyasında oldukça uzun senelerdir kullanılan karahindiba, papatyagiller familyasına ilişkin bir çiçekli bitkidir. Anavatanı Avrupa olan karahindiba, yapraklarından köklerine kadar kullanılan bir nebat çeşididir. Geçmişte tıbbi anlamda oldukça yaygın bir halde kullanılan karahindiba yeşil yapraklı ve sarı çiçekli bir nebat olmasına karşın karahindiba olarak bilinmektedir. Değişik coğrafyalarda değişik isimlerle anılsa da, ortak olarak pek oldukça ülke kültüründe görülmektedir. Geçmişte tedavi maksatlı kullanılmıştır. Günümüzde tesiri unutulmuş şeklinde görünse de, kullanılması hala tavsiye edilmektedir.

Karahindibayı nasıl tüketmeliyiz?

Karahindiba bitkisi tüketim bakımından papatya le aynı nitelikleri taşımaktadır. Karahindiba geçmişte krem olarak kullanılmak suretiyle taze şekilde ezilip macun haline getirilen bir bitkiydi. Günümüzde ise genel tüketim şekli nebat çayı yapmaktır. Karahindiba tüketmek isteyenler papatya çayı hazırlar şeklinde karahindibayı kaynar su içinde bekletebilir, demlendikten sonrasında yaprakları süzebilir ve dilerlerse bal ya da limon le tatlandırarak tüketebilirler. Karahindiba hem de tat verici olarak yiyecekleri pişirirken de kullanılabilir sadece bu tüketim daha seyrek şekilde tercih edilmektedir.

Karahindiba bitkisinin faydaları nedir?

Karahindiba bitkisi uzun seneler süresince insan sağlığını desteklemesi için bilhassa Mısır, Orta Asya Türk devletleri ve Çin tarafınca kısaca genel olarak Asya kıtasında kullanılmıştır. Cenup ABD ve Avrupa’da da medikal anlamda kullanılan karahindiba bitkisinin tertipli tüketimi ile insan sağlığına faydaları şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Bağışıklığı kuvvetlendirir

Karahindiba bitkisi antioksidan bakımından varlıklı bir bitkidir. İçeriğinde hücreleri hasardan sakınan bir antioksidan olan beta-karoten bulunmaktadır. Bu antioksidan yardımıyla karahindiba hücre hasarının önüne geçer ve hücreleri zararı dokunan oluşumlara karşı korumaya alır. bu sayede de karahindibanın tertipli tüketimi vücudu hastalıklardan korumaktadır. Bununla birlikte hücrelerde meydana gelebilecek kalıcı hasar riskinin de önüne geçmiş olduğu bilinir.

Sindirime destek verir

Karahindiba bitkisi sindirim sistemini düzenlemekte ve daha kolay bir sindirim sağlamakta destek rol oynaması ile de kullanılır. Bilhassa kabızlık şeklinde bağırsak problemlerine iyi geldiği malum karahindiba, bağırsak florasını iyileştirmeye destek verir. Yararlı bakteri oluşumuna katkı elde eden karahindiba tertipli olarak tüketildiği vakit sindirim yolu hastalıklarının da önüne geçilmesinde destek rol oynar.

Kan basıncını düşürür

Karahindiba iyi bir potasyum deposu olarak bilinmektedir. Kandaki potasyum ise kan basıncını düşürmeye ve bu şekilde yüksek tansiyonu tedavi etmeye katkı sağlar. Potasyum takviyelerinin alınması ile beraber tansiyon düşürülür ve yüksek gerilim problemi çözülür. Karahindiba ihtiva ettiği potasyum kıymeti yardımıyla bu etkiyi organik olarak sağlamaktadır.

Kan şekerini düzenler

Kan basıncını düşürmeye destek olan karahindiba, hem de kan şekerin de dengelemede kullanılmaktadır. Kan şekerini dengeleyerek tip 2 diyabet hastalığının tedavisinde kullanılabilen karahindiba, kan şekerinin ve açlık kan şekerinin dengelenmesinde mühim rol oynamaktadır. Antioksidatif özellik göstererek kan şekerinin aşırı yükselmesinin önüne geçer.

Kolesterolü düşürür

Karahindiba bitkisi sıhhatli yapısı ile vücutta fena kolesterol olarak malum LDL seviyelerinin düşürülmesine katkı sağlar. Bununla birlikte HDL olarak malum iyi kolesterolün yükselmesine katkı elde eden karahindiba, kolesterol sorununa deva olarak kalp ve damar sağlığını sakınan bitkiler içinde yer almıştır.

Zayıflamaya destek verir

Karahindiba bitkisi bir çok nebat çayının ortak faydası olan zayıflamaya destek olma hususi durumunu paylaşmaktadır. Vücuttan ödem atılmasını elde eden karahindiba bu şekilde bazal metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlar. Bununla birlikte karahindiba yağ emilimini azaltarak vücuttan yağın daha süratli atılmasını sağlamaktadır. Karahindiba tertipli tüketildiği vakit vücut ödem tutmaz, kilo vermek kolaylaşır.

Kansere karşı koruyucudur

Karahindiba bitkisi hücre hasarının önüne geçerek hem bağışıklığın kuvvetlenmesine katkı sağlar hem de bu özelliği ile kanserli hücre oluşumunu engeller. Karahindiba kanserli hücre oluşumu sonrasında kanser hücresinin büyümesini ve yayılmasını yavaşlatan bileşenlere içeriyor. Karahindibanın bilhassa karaciğer kanseri üstünde etkili olduğu meydana getirilen araştıralar ile ortaya konuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir