Karanfil İle Sağlığınızı Koruyun, Karanfilin Yararları

Karanfil hem çiçek hem de baharat olarak kullanılıyor. Baharat olarak kullanılan karanfil, Syzygium aromaticum bitkisinden elde edilirken çiçek olarak kullanılan karanfil ise Dianthus petraeus bitkisinden elde ediliyor. Karanfil tarihte ilk kez Moluk adalarında bulunmuştur. Dört mevsim yeşil kalan ve canlılığını sakınan karanfil, 10 metreye ya da 20 metreye kadar uzayabilir. Karanfil çiçeği ve karanfil baharatının kokusu benzer olduğundan direkt karanfil olarak anılmaktadır. Karanfilin anavatanı Endonezya’dır. Tüm dünya mutfaklarında baharat olarak kullanılmaktadır. Karanfile baktığınız vakit irili ufaklı tohumların çiviyi andırdığını görebilirsiniz. Bitkinin karanfil adını alması da buradan gelmektedir. Kısaca nebat adını Fransızcadan almıştır. Ciou, çivi anlamına gelir. Yıl içinde karanfiller öncelikli olarak Zengibar, Endonezya ve Madagaskar’dan hasat edilir. Sri Lanka ve Hindistan’da karanfil yetiştirilmektedir. Bitkinin çiçekleri ilk zamanlar nefes renktedir. Zaman içinde bu renk yeşile döner ve canlanır. Tohum karanfiller ise 1,5 – 2 santimetre aralığında uzunluğa haizdir. Karanfiller bu uzunluğa geldiği vakit hasat edilir. Peki karanfilin yararları nedir? Karanfil yağı iyi mi elde edilir?

Karanfilin Yararları Nedir?

Karanfilin yararları saymakla bitmiyor. Pek oldukça alanda kullanılan karanfil, sağlığınızı korumak için oldukça etkili. Değişik yöntemlerle kullanılan karanfil yardımıyla vücudunuzu dinlendirebilir, ağrılarınıza çözüm bulabilirsiniz. Karanfilin saymakla bitmeyen yararları içinde nelerin olduğuna bir bakalım.

 • Sindirimi kolaylaştırma
 • Antibakteriyel özellik
 • Kanseri önleme
 • Karaciğeri koruma
 • Kemik sağlığını koruma
 • Diyabeti denetim etme
 • Bağışıklık sistemini güçlendirme
 • Ağrıları azaltma
 • Ağız ve diş sağlığını koruma

Yukarıda yer edinen faydalar yardımıyla pek oldukça insan aramış olduğu çözümü karanfilde bulabiliyor. Karanfilin sindirim sistemine yararlı olduğu bilinmektedir. Karanfil yardımıyla sindirim sistemi uyarılır ve sindirim sistemi tarafınca enzimler salgılanmaya adım atar. Eğer sindirim sorununuz var ise şişkinlik, bulantı yada mide yanması benzer biçimde problemler karşısında karanfil kullanabilirsiniz. Bu benzer biçimde durumlarda tohum olarak bir tane karanfili ağzınızda bekletebilirsiniz. Fakat daha kısa sürede tesir istiyorsanız birkaç tane karanfili kısık ateşte birazcık kavurduktan sonrasında toz haline getirip ve bal ile karışmasını sağlayarak tüketebilirsiniz. Bir yiyecek kaşığı bal için 3 – 4 karanfil kafi olacaktır. Meydana getirilen araştırmalar sonucunda karanfilin insan patojenlerine karşı dirençli olduğu görülmüştür. Karanfil özünün zararı dokunan patojenleri etkisiz hale getirecek kadar kuvvetli olduğu belirlenmiştir.

Kanser hastaları için senelerdir devam eden emekler hala devam ediyor. Bitkilerin tıp alanında kullanılması üstüne karanfil için bazı deneyler ve incelemeler yapılıyor. Meydana getirilen incelemeler sonucunda karanfilin kanser hastaları üstünde etkili olduğu görülüyor. Bu alanda meydana getirilen deneyler, karanfilin kanser önleyici özelliğe haiz bulunduğunu vurguluyor. Hastalar üstünde meydana getirilen testlerde bilhassa akciğer kanserinin erken evrelerinde hastalığın tedavi edilmiş olduğu görülmüştür. Karaciğer sağlığını korumak için çeşitli bitkilerden yardım alırız. Bu bitkiler içinde karanfil üst sıralarda yerini alıyor. Yüksek oranda antioksidan içeren karanfil, karaciğeri zararı dokunan etkilerden koruyarak daha sıhhatli bir karaciğere haiz olmanızı sağlar.

Karanfillerde değişik fenolik bileşenler bulunur. Bu bileşenler yardımıyla vücudunuzda bulunan kemikler mineral içinde ne olduğu ve hem de yoğunluğunu korur.

Daya kuvvetli kemik yapısı için karanfillerden destek alabilirsiniz. Diyabeti hastalarının vücudunda insülin miktarı yeteri kadar üretilmez yada asla üretilmez. Meydana getirilen araştırmalar karanfil ekstralarının insülini belirli bir düzeyde yansılamak ettiğini ve ekstraların kan şekerini dengelemede destek bulunduğunu ortaya koymuştur. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için karanfil çayını kullanabilirsiniz. Bir su bardağı kaynamış suya 2 – 3 tane karanfil atarak 1 – 2 dakika birlikte kaynattıktan sonrasında kazandığınız çayı içebilirsiniz. Karanfil çayı yardımıyla beyaz kan hücrelerinin sayısı artacak ve hem de bağışıklık sistemi güçlenecektir. Karanfilin yaygın olarak bilinmiş olduğu bir öteki yarar ise ağrı kesici hususi durumunun olmasıdır. Fareler üstünde meydana getirilen gözlem sonucunda karanfilin ağrı kesici özellikte olduğu, ağrı reseptörlerini uyararak ağrıyı kısa süre içinde kestiği belirlenmiştir. Ağız ve diş sağlığı için karanfili hayatınızın en mühim yerine koyabilirsiniz.

Diş ağrısı yaşadığınız vakit ağrıyan bölgeye karanfil tohumu koyarak bir süre bekleyebilirsiniz. Kısa süre sonrasında dişinizdeki ağrıyı hissetmemeye başlayacaksınız. Bununla beraber tertipli olarak günlük 2 – 3 tane karanfil kullanabilirsiniz. Ağzınızda bir süre beklettiğiniz karanfil yardımıyla ağız ve diş sağlığınızı korumuş olmuş olursunuz. Meydana getirilen incelemeler sonucunda her gün tertipli olarak tüketilen, birkaç dakika ağızda bekletilen karanfilin tiroid hastalarına da yarar sağlamış olduğu görülmüştür. Eğer ödem atmak için kendinize su hazırlıyorsanız hazırladığınız suyun içine birkaç tane karanfil atabilirsiniz. Bu sayede karanfil özünü suya bırakacak ve sindirim sisteminizi çalıştıracaktır.

 

Karanfil Yağı Nedir?

Karanfil yağı, karanfilden elde edilmiş uçucu bir yağdır. Sıhhat ve besin alanında kullanılan karanfil yağı hem de bazı ilaçların içinde de kullanılmaktadır. Karanfil yağının kullanımı evlerde de yaygındır. Karanfil yağının yararları:

 • Nefesi ferahlatma
 • Ağız ve diş eti sağlığını koruma
 • Boğaz ve bademcik ağrısına iyi gelme
 • Aknelere iyi gelme
 • Eklem ağrılarına iyi gelme

Karanfilin olduğu benzer biçimde yağının da yararları oldukça etkili. Karanfil yağı kontrollü kullanılmalıdır. Şu sebeple oldukça kuvvetli bir yapıya haizdir. Tertipli kullanımda nefesi tazeler, ağız ve diş eti sağlığını korur, boğaz ve bademcik ağrılarına iyi gelir. Bunun için bir fincan ılık suya 3 damla karanfil yağı konulur ve gargara yapılır. Akneler için bir damla yağ ile bir yiyecek kaşığı hindistan cevizi yağı karıştırılır, akne olan bölgeye sürülür. Eklem ağrılarında ise ağrı olan bölgeye yağ ile masaj yapılır.

Cildinizi Karanfil Yağı ile Gençleştirin

Kırışıklıklarınız var ise karanfil yağı ile cilt gençleştirmek mümkün. Yapacağınız karışımı tertipli kullanmak önemlidir.

Karanfil yağı ile cildinize yeni bir görünüm sağlayabilirsiniz.

 • Bir damla karanfil yağı ile ısıtılmış ve akışkan halde olan hindistan cevizi yağı karıştırılır.
 • Kazanmış olduğunuz karışımı evvelde yıkadığınız ve kuruladığınız cildinize dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 • 10 – 15 dakika bekledikten sonrasında cildinizi soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Sıhhatli günler diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir