Filmlere mevzu olmuş ve geçmiş dönemlerde bazı efsanelerin çıkış noktası olarak da kabul edilen Karayip Adaları, görmek isteyenlerin nerede bulunduğunu merak etmiş olduğu naturel güzellikler içinde yer edinen bir adalar topluluğudur. Bu adalar bir ülkeye bağlı olduğu benzer biçimde, düzgüsel toprak parçalarından ayrı şekilde dört tarafı denizler ile çevrili topraklardırlar. Sadece tüm Karayip Adaları tek bir bayrak altında toplanmış, deniz yolu ile gezi edilen topraklardırlar. Karayip Adaları hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdık.

Karayip Adaları nerede?

Karayip Adaları, Karayipler ya da Batı Hint denizi olarak malum denizde yer edinen ve Atlas okyanusun+’na bağlı olan adalar zincirinden oluşmaktadır. bu adalar Florida eyaletinin güneyinden Venezuela’nın kuzeybatısına ve sonrasında da Cenup ABD’ya kadar uzanan bir zincirleme ile karşımıza çıkıyor. Karayip Adaları toprak bütünlüğü olarak Atlas Okyanusu’nda yer edinen Batı Hint Denizi içerisindedir. Aynı zamana Karayip Adalarının bulunmuş olduğu bu denize Karayipler de denmektedir.

Karayip Adaları harita konumu

Karayip Adaları’nın nerede bulunduğunu merak edenler için Karayip Adaları’nın coğrafi olarak harita konumu şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Karayip Adaları hangi ülkeye bağlı?

Karayip Adaları bazıları sömürge bazıları bağımsız toprak bazıları ise değişik ülke bayrakları altında yönetilen bölgeler olarak bilinmektedir. Karayip Adaları’ndan bazıları ABD’ya bazıları ise İngiltere’ye bağlıdır. Bu adalar hemen hemen bağımsızlığını kazanamamış olan adalardırlar. Bazı Karayip Adaları ise kendi başlarına yönetilen bağımsız toprak parçaları olarak bilinirler ve herhangi bir ülkeye bağlı değillerdir. Birleşik Krallık’a bağlı olan adalar içinde Montserrat, Turks ve Caicos adaları bulunmaktadır. Porto Riko ise bu adalar içinde özerk olan tek adadır.

Karayip Adaları kaç adadan oluşur?

Atlas Okyanusu’nda bulunan Karayipler’de yer edinen bu ada ve adacıklar, toplamda 7000 toprak parçasından oluşmaktadırlar. Bu toprak parçalarını oluşturan ada, adacık ve kayalıklar Karayip Adaları’nı oluşturmaktadır. Malum 7000 toprak parçasının haricinde Karayiplerde hemen hemen bilinmeyen ada ve adacıklar olduğu da tahminler arasındadır.

Karayip Adaları içinde en büyüğü hangisidir?

Karayip Adaları toplamda 7000 ada ve adacıktan oluşması sebebi ile bazıları büyük bazıları büyük adalar, bazıları ise minik adacıklar şeklinde ayrıştırılır. Karayip Adaları içinde en büyük yüz ölçümüne haiz ada ise Barbados Adası olarak bilinir. Barbados Adası bununla beraber en oldukça gezgin yoğunluğu bulunan ada olarak da tanımlanmaktadır.

Karayip Adaları’nda kimler yaşar?

Karayip Adaları tek bir etnik grubun yaşamış olduğu adalar bütünü değildir. Hem yönetimleri hem de konumları sebebi ile Karayip Adaları pek oldukça değişik etnik kökene ilişik insanoğlunun yaşamış olduğu topraklardırlar. Bu etnik kökenler içinde Asya, Avrupa ve ABD toplulukları da bulunmaktadır. Genel olarak ise çoğunluk Latin doğrusu Cenup ABD yerlileri olarak bilinir.

Karayip Adaları efsanesi

Karayip Denizi’nde yer edinen Karayip Adaları ile ilgili en oldukça dolaşan efsaneleşmiş ve doğal ki gerçekliğe dayanan bu durum, korsanların denize açılması ile Orta Çağ döneminde ortaya çıkmıştır. Denizlerde egemenlik kazanmak isteyen korsanlar ve kraliyet mensupları tarafınca ortaya çıkarılan bu efsaneler, düşmanlarını korkutmak ve Karayip Adaları’na hakim olmak amacı taşımaktaydı. Efsanelere bakılırsa Karayipler içinde pek oldukça deniz canavarı ve lanetli varlık yaşıyordu. Hatta korsanlar tarafınca yaygınca inanılan bir başka efsaneleşmiş ise Karayiplerde bir lanetli hazinenin bulunmuş olduğu idi. Neredeyse her korsan bir kez de olsa bu hazineyi aramıştı sadece gömü bulunamamıştı. Hemen hemen bulunamadığı için de, bu efsaneleşmiş hala geçerliliğin koruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir