Cilt bakımında son yıllarda yaşanmış olan gelişmeler ile değişik bakım türleri ortaya çıkmaya devam ediyor. cilt bakımının oldukça daha yaygın bir hale gelmesi ile beraber insanların tercih etmiş olduğu değişik yöntemler cildi temizleyen, güzelleştiren ve gençleştiren yapıda bakımlar olarak tercihe diliyorlar. Cilt akımında son yıllarda popülerlik kazanan bakım türlerinden biri olan karbon peeling de bu kapsamda merak edilenler içinde yer almaya devam ediyor. Karbon peeling hakkında bilinmesi gerekenleri ve karbon peelingin cilde etkilerini sizler için araştırdık.

Karbon peeling nedir?

Karbon peeling, yüze uygulana bir çağıl peeling işlemidir. Yüzdeki yağ, kir ve tozların alınmasını elde eden bir işlem olan karbon peeling, etken karbon ile meydana getirilen bir yüz temizleme işlemidir. Etken karbonun hususi boşluklu yapısı ve pürüzlü bir yapıda olması ile sağlamış olduğu peeling etkisinden faydalanarak karbon peeling yapılır. Etken karbon ciltteki porlara kolayca nüfuz eder. Yüzlerde bulunan gözenekler olan porların temizlenmesi işlemi ile gözeneklerde biriken kir, toz ve yağlar kolaylıkla dışarı atılır. Bu da cilt üstünde zararı olan oluşumların meydana gelmesini engeller. Bir maske olarak uygulanan karbon peeling cildi temizler ve cildin daha sıhhatli kalmasına destek verir. Ciltte gözeneklerin oldukça büyümesinin ya da kapanmasının önüne geçen bir maske olması ile tercih edilmektedir.

Karbon peeling cilde iyi mi uygulanır?

Karbon peeling işlemi cilt sağlığını pozitif etkileyen bir işlemdir. Yüze kimyasal sürülmesi ve ondan sonra sürülen bu kimyasal içerikli maskenin soyulması şeklinde uygulanmaktadır. İnce bir işlem olduğundan uzman bir dermatolog kontrolünde ya da uzman bir dermatolog tarafınca gerçekleştirilmesi ihtiyaç duyulan bir işlemdir. Karbon peeling işlemi yapılırken kimyasal dozunun doğru şekilde uygulanması önemlidir. Azca ya da oldukça oranda olması tedavinin ilerleyişini fena etkileyecektir. Hem de maskenin ciltte normalden uzun kalması da cilt üstünde negatif etkilere yol açacaktır.

Karbon peeling maskesi cilt üstüne ince bir katman olarak sürülür. Yüzün tamamını kaplayan bir maskedir. Arkasından bir fırça yardımı ile ya da parmak uçlarıyla maske üstünden cilde masaj yapılarak maske iyice dağıtılır. Ondan sonra maskenin ciltte kuruması için 15 dakika kadar beklenir ve ılık su ile yıkanarak cilt maskeden arındırılır. Son olarak cilt kurulanır ve nemlendirici ile nemlendirilir.

Karbon peelingin cilde etkileri nedir?

Karbon peeling cilde uygulanmış olduğu süre pozitif etkisinde bırakır oluşturan bir maskedir. Ciltte kullanımı akne ve sivilce benzer biçimde zararı olan oluşumların önüne geçer. Düzgüsel bir cilt pelenginden oldukça daha etkili bir yöntem olması ile tercih edilen karbon peeling, cildin temizlenmesini ve beslenmesini sağlar. Düzgüsel bir peeling işleminin  sağlamış olduğu yararları elde eden karbon peelingin ciltte uygulanmasının sonucunda ortaya çıkan etkisinde bırakır şu şekilde karşımıza çıkar:

Sivilce ve akne benzer biçimde sorunları ortadan kaldırır

Etken karbonun sıhhatli yapısının kullanıldığı karbon peelingi cilde uygulanmış olduğu süre gözenekleri temizler ve gözeneklerde biriken kir, yağ, toz benzer biçimde zararı olan maddeleri cildin dışına atar. Bu da ondan sonra cilt tarafınca emilen zararı olan maddelerin sivilce ya da akne benzer biçimde zararı olan oluşumların önüne geçer. Sivilce ve akne benzer biçimde deri altında yağ birikiminden ortaya çıkan sorunlara karşı kullanılması ile hava alan gözeneklere fazlalık yağı cildin dışına atacaktır.

Siyah noktalardan arındırır

Cilt gözeneklerinin kapanması sonucunda cilt altında yağ ve toz birikimi sonucunda ortaya çıkan bir mesele olan siyah noktalar pürüzsüz bir cilde haiz olmanın önünde engel benzer biçimde durabilir. Sadece karbon peelingin ciltte uygulanması gözenekleri rahatlatarak siyah noktaların ciltten atılmasını elde edecektir.

Cildi tazeler

Etken karbonun sıhhatli yapısı yardımıyla karbon peelingi cildin yenilenmesini ve tazelenmesini de elde edecektir. Gözenekleri rahatlatan ve bu aşamada etken karbonun ihtiva ettiği mineraller ile cildi besleyen karbon peelingi ölü hücrelerin atılmasını sağlamış olduğu benzer biçimde hücre yenilenmesini de tetikler ve cildinizin sıhhatli yapısını geri kazanmasını sağlar.

Gözenekleri sıkılaştırır

Karbon peeling ciltte bulunan gözenekleri rahatlatan yapısı ile oldukça gözenekli bir cilt görünümünün önüne geçer. Gözeneklerin fazla açılmasına niçin olan durumları ortadan kaldırır ve gözenekleri sıhhatli bir seviyede sıkılaştırır. Bu da ciltte çilek cilt sendromu benzer biçimde durumların meydana gelmesinin önüne geçer.

Karbon peelingi kimler uygulayabilir?

Karbon peeling her cilt tipinde uygulamamalıdır. Bilhassa fazla duyarlı ciltlerde uygulanırken seyrek bir kullanım tercih edilmelidir. Ek olarak etken karbona ya da kimyasal içeriklerine alerjisi olan bireylerin cildinden kullanılması tavsiye edilmez. Oldukça duyarlı ciltlerde tahrişe niçin olabileceği için ek olarak tavsiye edilen bir yöntem değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir