Saç boyası sonrasında; saç derisinde ve saçın kendisinde olacak şekilde, yıpranma yada çeşitli deformasyon durumlarının ortaya çıkmış olduğu gözükecektir. Üst üste olacak şekilde yapılacak saç boyama işlemlerinde alınan hasarlar daha çok olacakken, eski boyanın naturel olarak çıkarılması gerekir.

Bu durumda, saç için yarar verecek naturel yöntemlerden bir tanesi karbonat olurken; karbonatla saç boyası akıtmak mümkün mü, mümkünse nasıl gerçekleşir, konularının da araştırılması gerekir.

Karbonatla Saç Boyası Akıtmak Mümkün Mü?

Karbonatın içinde yer edinen maddeler, genel olarak asidik özelliktedir. Asidik özelliği bulunan maddelerin genel yapıları ise; maddelerle kısa süre içinde etkileşim kurma, kirleri ve kalıcı lekeleri daha kolay çıkarma ve bu durumlara benzer sonuçlar alınmasına destek olacak niteliktedir.

Belirtilen özelliklerden de çıkarım yapılacak olunursa, karbonatın saç boyası çıkarabilecek özelliği fark edilecektir. Belirli aralıkları takip eden zamanlarda, uygun karbonat kullanım şekilleri tercih edilerek yapılacak saç boyası çıkarma işlemleri; boyanın akıtılmasına ve naturel olarak pozitif yönde sonuçlar alınmasına destek olacaktır.

Karbonatla Saç Boyası Akıtmak

Karbonatla Saç Boyası Akıtmak İçin Neler Gerekir?

Karbonat kullanılarak saç boyası akıtılacakken, hem saç boyasını akıtma aşamasında, hem de hazırlık ve işlem sonrası aşamalarında kullanılmak suretiyle malzemeler gerekir.

Bu malzemeler ise şu şekildedir:

  • Saç uzunluğuna ve hacmine gore kafi oranda olan karbonat (İşlemin özünde yer edinen malzemenin karbonat olması sebebiyle, bolca oranda olmasında yarar vardır.)
  • Saçın tamamına temas edecek oranda seçilecek olan yoğurt
  • Saç bakım kremi ve şampuan
  • Bir dilim limon
  • Ilık su ve boş bir kap

Benzer biçimde ihtiyaç duyulan malzemeler temin edildikten sonrasında, karbonat kullanılarak saç boyasının akıtılması aşamalarına geçilmelidir.

Karbonatla Saç Boyası Akıtmak İçin Uygulanması Ihtiyaç duyulan Adımlar

Karbonat kullanımı yardımıyla saç üstündeki boyaların akıtılması mümkündür ve öteki boya akıtma yöntemlerine kıyasla naturel ve faydalıdır. Bu işlemi sağlamak amacıyla, malzemelerin temin edildiğine güvenli olan kişinin uygulama adımlarına sırasıyla uyması gerekir.

Bu adımlar şu şekildedir:

  • Kafi oranda olduğuna karar verilen karbonat, boş bir kap içinde dökülür. Üstüne birkaç damla limon sıkıldıktan sonrasında, ılık su ile karıştırılarak hafifçe katı bir kıvam alana kadar yoğurulur.
  • Islak hale getirilen boyalı saç üstüne, karbonat ve limon ile hazırlanan katı karışımdan uygulanır. Saçın her alanında; dip kısımlarına, uç kısımlarına, aralarına ve kulak arkası kısımlarına tam olarak karışımın temas ettiğine güvenli olunur.
  • Ortalama olarak on dakika saç üstünde bekletilen karışım, ılık su ve şampuan kullanılarak saç üstünden arındırılır.
  • Temiz hale gelen saçın yıpranma sonrası daha çok onarılması için, saç kremi kullanılarak bakımlı hale getirildiğinden güvenli olunur.

Bu işlem adımları uygun şekilde tamamlandıktan sonrasında, kısa süre içinde saç boyasının akıtılmış olacağı fark edilecektir.

Karbonatla Saç Boyası Akıtmak Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Her boyanın ve her saç yapısının değişik olduğu göz önünde tutulduğu vakit, saç boyasının akıtılma süresinin de değişken olacağı fark edilecektir. Bilhassa; sarı, turuncu, platin rengi ve bu renklerin türevi olan boyalar saç üstünden oldukça zor çıkarlar.

Şu sebeple bu boyaların saç üstüne nüfuz etmesi sağlanırken; saçın korunaklı tabakası kaldırılır, saç yapısında bir tahribat oluşturulur ve boya rengi saç tellerinin en içine işler. Durumun bu şekilde olması, boyanın da oldukca daha geç çıkacağını gösterir. Buna benzer şekilde, saç yapısını gereğinden fazla yıpratmadan uygulanan; siyah, kahverengi ve bu renklere benzer saç boyaları da uygulanabilir.

Bu tür boyalar kullanılırken, tek aşamada boyanın saç üstüne uygulanması sağlandığı için, bu boyaların akıtılması da oldukca daha kolaydır. Belirtilen her iki durumda da, haftada iki kez olacak şekilde karbonatlı karışım uygulanarak saç boyası akıtılabilir.

İzleyin: Renkli Saç Boyası Akıtma Yöntemi Tecrübe etme

https://www.youtube.com/watch?v=1H78kLaKDdAVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Renkli Saç Boyası Akıtma Yöntemi Tecrübe etme (https://www.youtube.com/watch?v=1H78kLaKDdA)

Karbonatla Saç Boyası Akıtılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Karbonatla saç boyası çıkarılırken, bazı mevzulara dikkat etmekte oldukça yarar vardır. Bilhassa; saç boyası sonrası yıpranan saçların korunmasını ve bakımını sağlamak ve saçın boyadan arındırılmasını sağlamak için dikkatli olmak gerekir.

Ilk olarak, karbonat kullanılarak hazırlanan karışımın saç üstünde bekletilme süresine ve şekline oldukça dikkat etmek gerekir. On dakikadan uzun süre kalan karışım; asit hususi durumunun saça fazla temas etmesine, saç tellerinde kopmalar oluşmasına ve boya akıtılması yerine saç yitirilmesine uğranmasına niçin olur.

Benzer olarak, on dakikadan daha azca duran karışım; boyanın yeteri kadar iyi akıtılmamasına, bazı alanların daha yoğun boyalı ve bazı alanların daha azca yoğun boyalı kalmasına niçin olur. Bu nedenlerden de görüleceği suretiyle, karbonat şeklinde asidik bir madde kullanılarak saç boyası akıtılırken kesinlikle belirtilenleri dikkate almak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir